با درخواست توافق موقت، اسرائیل چه نقشه ای کشیده است؟

© Photo / IRNAجنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس )
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.04.2024
اشتراک
حماس به مواضع خود که شامل خروج کامل ارتش اسرائیل از منطقه محاصره شده و بازگشت آوارگان به خانه های خود در شمال نوار غزه است، پایبند است.
به گزارش اسپوتنیک، عزت الرشق عضو دفتر سیاسی حماس روز 15 آوریل اعلام کرد که مقامات اسرائیلی به دنبال "توافق آتش بس موقت" با جنبش فلسطینی حماس برای آن هستند تا از آزادی گروگان هایی اطمینان حاصل کنند که توسط این جنبش در 7 اکتبر قبل از از آغاز عملیات نظامی در نوار غزه به اسارت گرفته شده بودند.
وی در ادامه افزود: « پس از آزادی اسرا، اسرائیل جنگ و نابودی مردم غزه را از سر خواهد گرفت».
این عضو حماس خاطرنشان کرد که آتش بس نهایی تنها تضمین حفاظت از مردم فلسطین و پایان دادن به "خونریزی" است. حماس به مواضع خود که شامل خروج کامل ارتش اسرائیل از منطقه محاصره شده و بازگشت آوارگان به خانه های خود در شمال نوار غزه است، پایبند است.
برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در مرحله اول توافق، حماس از مذاکره‌کنندگان می‌خواهد تضمین کنند که در مرحله دوم، اسرائیل با آتش‌بس دائمی، خروج کامل ارتش اسرائیل از نوار غزه و "بازگشت بدون محدودیت فلسطینی‌ها به شمال نوار غزه" موافقت خواهد کرد. خاطرنشان می شود که حماس در مرحله اول آماده است تنها حدود 20 گروگان را از میان زنان و مردان بالای 50 سال آزاد کند. این جنبش همچنین خواستار آن است که اسرائیل قبل از آزادی این گروگان‌ها با "آتش بس شش هفته‌ای" موافقت کند.
نیروهای اسرائیلی در غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.04.2024
کشتار در غزه چشم انداز انتخاباتی بایدن را بدتر می کند
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
Палестинцы осматривают ущерб, нанесенный больнице Аль-Шифа в секторе Газа после того, как израильские военные покинули комплекс - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.04.2024
نامه رییس جمهور ترکیه به پاپ فرانسیس درباره وضعیت انسانی در غزه
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 10 مارس 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 30 هزار نفر گذشت و بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала