گزارش و تحلیل

آیا ایران مسئول حمله به نیروهای آمریکایی است؟

CC BY 2.0 / U.S. Army/Mike Pryor / Iraqنظامیان آمریکایی در عراق
نظامیان آمریکایی در عراق  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2023
اشتراک
ایالات متحده بدون مجوز سازمان ملل عراق را اشغال کرد و حدود یک ملیون شهروند این کشور را به خاک و خون کشید.
ایالات متحده بدون مجوز سازمان ملل عراق را اشغال کرد و حدود یک ملیون شهروند این کشور را به خاک و خون کشید و طبیعی ترین اتفاقی که می تواند برای نیروهای اشغالگر آمریکایی رخ دهد مقاومت مردم این کشور بر علیه آنها می باشد.
از همان ابتدا هم بحث این مطرح بود که پس از اشغال افغانستان و عراق آمریکایی ها سراغ ایران بیایند و ایران را نیز اشغال کنند تا حکمرانی آنها بر منطقه خاورمیانه یکدست شود.
در واقع از نظر استراتژیک هم حساب کنیم بدون اشغال ایران پازل تصرف منطقه خاورمیانه تکمیل نمی شد و منطقی نبود که آمریکا فقط برای انتقام از عملیات 11 سپتامبر و یا اینکه عراق کویت را اشغال کرده دست به اشغال عراق و افغانستان بزند.
از سوی دیگر ایران هم روش جدیدی از مقابله را شروع کرد و آن گسترش مرز های مجازی سیاسی خود و برای محقق نمودن این امر ایران نفوذ خود را تا دریای مدیترانه و دریای سرخ گسترش داد به گونه ای که اگر آمریکایی ها تصمیم بگیرند به ایران حمله کنند به جای اینکه ایران در محاصره آنها باشد آمریکایی ها در محاصره نیروهای آمریکایی باشند و سربازان آمریکایی عملا در تور نیروهای ایرانی و نیروهای متحد با ایران قرار داشته باشند.
این امر زمانی رخ داد که آمریکایی ها سخت درگیر عملیات خود در افغانستان و عراق بودند و تا به خود آمدند دیدند که نیروهای شان به جای اینکه ایران را محاصره کنند خودشان در محاصره نیروهای ایرانی و متحدین ایران در منطقه هستند.
مجسمه آزادی آمریکادر زمینه غروب - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.07.2023
نگاه ویژه اسپوتنیک
نقش امریکا در تخریب محیط زیست عراق و خاورمیانه
یکی از دلایل اصلی راه اندازی جنگ در سوریه و یمن هم از همین جا شکل گرفت، البته می گویم یکی از دلایل چون دلایل دیگری هم برای راه اندازی این جنگ ها وجود داشت.
آنها تصور می کردند که سوریه و لبنان و یمن حلقه های ضعیف تر هستند و بهتر است ابتدا کار اینها را تمام کنند تا پایگاه اصلی پشتیبانی آمریکا در منطقه یعنی اسرائیل امن باشد و نیروهای آمریکایی از محاصره ایران در بیایند و بعد سراغ ایران بیایند.
اما بر عکس تصور آنها ایرانی ها موفق شدند اینها را به شدت از افغانستان گرفته تا عراق و سوریه و لبنان و یمن زمین گیر کنند وآمریکایی ها متوجه شدند که در باتلاق ای گیر کرده اند که هر چه در آن دست و پا می زنند بیشتر غرق می شوند.
به همین دلیل رسما از عراق خارج شدند و نیروهای خود را از تور نیروهای مقاومت عراقی دور کردند ولی در مقابل تشکیلات داعش را درست کردند تا عراق درگیر جنگ داخلی شود.
همچنین آمریکایی ها با تسلط بر مال و اقتصاد نفتی عراق کاری کردند که عراق مجبور باشد رسما از آنها تقاضای حضور کند تا حضورشان از حالت اشغالگر خارج شود و رسمیت پیدا کند.
علیرغم اینکه آمریکای ها سعی کردند ماهیت وجود خود در عراق را از منظور قوانین بین المللی تغییر دهند اما عملا از طرف مردم عراق به عنوان اشغالگر باقی ماندند و هیچ تغییری در وضعیت آنها به وجود نیامد.
انفجار دوباره  در پایگاه آمریکا در سوریه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2023
حمله پهپادهای مقاومت اسلامی عراق به پایگاه آمریکایی در سوریه
همچنین مردم عراق حاضر نشدند این تغییر ماهوی را بپذیرند و با توجه به اینکه حدود یک ملیون عراقی توسط عراقی ها قتل عام شده بودند بحث انتقام از آنها سر جای خودش باقی مانده بود و ملیون ها شهروند عراقی در آرزوی روزی بودند و هستند که بابت کشتار عزیزانشان از آمریکایی ها انتقام بگیرند.
بحث اینکه آمریکایی ها ایران را متهم می کنند که پشت حمله به نیروهای آنها در عراق است را از دو زاویه باید نگاه کرد.
بله ایران برای اینکه منافع خود را حفظ کند به نیروهای مقاومت در این کشور کمک می کند تا از خود دفاع کنند اما اصل ماجرا این است که اگر آمریکایی ها به عراق حمله نکرده بودند در اصل مردم این کشور به دنبال مقابله با اشغالگر نمی رفتند و اگر آمریکایی ها یک ملیون عراقی را نکشته بودند این تعداد مردم عراق به دنبال انتقام از آنها نبودند.
پس اصل ماجرا این است که خود آمریکایی ها کاری کرده اند که موجبات حمله به آنها را فراهم کرده و اگر آنها این کار را نکرده بودند امروزه نیروهای آنها و منافعشان در خطر نبود.
اینگونه نیست که ایران بیاید و بگوید ما می خواهیم افرادی را به خاطر منافع ایران دور هم جمع کنیم که بروند به آمریکایی ها حمله کنند.
امروزه هم اگر حمایت آمریکا از قتل عام مردم فلسطین نبود شاید این همه نفرت و انزجار از حضور آنها در منطقه شدت نمی گرفت و مردم اعتراض خود را نسبت به حضور اشغالگران اینگونه نشان نمی دادند.
حسین امیرعبداللهیان، وزیرامورخارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2023
هشدار وزیر خارجه ایران به آمریکا در رابطه با اوضاع در نوارغزه
آمریکایی ها به خوبی می دانند که دلایل حمله به نیروهایشان در منطقه چیست و اینکه حمله فقط از طرف نیروهای متحد ایران انجام نمی شود بلکه حتی شهروندان عراقی و سوری که هیچ رابطه ای با ایران ندارند امروزه فرصت را غنیمت می شمارند تا تلاش کنند از اشغالگران آمریکایی انتقام بگیرند.
اینکه آنها مدام می آیند و متحدین ایران را متهم به انجام این عملیات می کنند بیشتر به این دلیل می باشد تا بلکه بتوانند نیروهای متحد ایران در منطقه را وادار کنند تا از ترس اینکه مورد حمله آمریکایی ها قرار نگیرند نوعی فضای حمایتی برای نیروهای آمریکایی ایجاد کنند تا کسی به آنها حمله نکند.
تصور این امر از طرف آمریکایی ها تصور ساده لوحانه ای بیش نیست وقطعا نیروهای متحد با ایران تصمیم ندارند محافظ سربازان آمریکایی در منطقه باشند.
به نظر می رسد بهتر است آمریکایی ها به جای این کارها نیروهایشان را از منطقه خارج کنند و به اشغال خود در سوریه و عراق پایان دهند و از حمایت از قتل عام مردم فلسطین دست بردارند و مانند یک کشور عضو سازمان ملل عمل کنند تا به این ترتیب نیروهای آنها زنده بمانند.
در پایان می توان گفت ایران مسئول حمله به نیروهای آمریکایی نیست بلکه آمریکا و سیاستمدارانش با عملکرد خود مسئول این حملات می باشند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала