بی بی سی حماس را گروه تروریستی خواند

© AP Photo / Kirsty Wigglesworthبی بی سی
بی بی سی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.10.2023
اشتراک
بی بی سی می گوید که حماس را شبه نظامیان خطاب نمی کند
به گزارش اسپوتنیک، شرکت تلویزیونی و رادیویی بریتانیایی بی‌بی‌سی در میان فشارهای مقامات انگلیسی و حادثه در مقر این شرکت، از به کار بردن واژه "شبه‌نظامی" در رابطه با حماس خودداری کرد و در مطالب خود از عبارت "سازمان تروریستی ممنوع" استفاده کرد.
پیشتر اسکای نیوز گزارش داده بود که دفتر مرکزی بی بی سی در لندن به دلیل امتناع این شبکه از "تروریست" خواندن اعضای جنبش فلسطینی حماس، با رنگ قرمز آغشته شده است. گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، در میان دیگران، این شرکت را محکوم کرد و موقعیت شرکت را وضعیتی "در آستانه رسوایی" خواند.

بی‌بی‌سی تأیید کرده است که دیگر از نام "شبه نظامیان" برای اشاره به حماس استفاده نمی‌کند و در عوض، بی‌بی‌سی این گروه را یک سازمان تروریستی توصیف می‌کند که توسط دولت بریتانیا یا دیگران ممنوع شده است، یا صرفاً به عنوان حماس" می خواند.

صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل در چارچوب عملیات سیل الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. علاوه بر این، پس از حملات موشکی گسترده، جنگنده های این سازمان به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند. در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد که تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به در غزه به تعلیق درآمد.
تعداد قربانیان نوار غزه به 4137 نفر رسید و بیش از 13 هزار نفر مجروح شدند. در اسرائیل، به گفته مقامات محلی، بیش از 1300 نفر کشته شدند. سفارت روسیه گزارش داد که در جریان تشدید درگیری ها، 19 روس کشته، دو نفر گروگان گرفته شده و هفت نفر به عنوان مفقود اعلام شده اند.
به گفته منابع مختلف، حماس ممکن است حدود 150 اسرائیلی را در اسارت نگه دارد. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.10.2023
ترکیه: بحران در نوار غزه می تواند منجر به یک جنگ گسترده شود
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1967 امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала