گزارش و تحلیل

وقتی دیگران میتوانند مهاجران را جذب کنند چرا ما نمی توانیم؟

© Sputnik / Arina Topolevaتهران
تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.10.2023
اشتراک
طبق آمار رسمی چیزی حدود پنج میلیون مهاجر افغانی ثبت شده در ایران حضور دارند وطبق آمار جسته گریخته چیزی حدود پنج میلیون مهاجر افغانی غیر رسمی در ایران حضور دارند.
بحث حضور میلیون ها مهاجر افغان در ایران امروزه به یکی از چالش های بزرگ در این کشور تبدیل شده.
طبق آمار رسمی چیزی حدود پنج میلیون مهاجر افغانی ثبت شده در ایران حضور دارند وطبق آمار جسته گریخته چیزی حدود پنج میلیون مهاجر افغانی غیر رسمی در ایران حضور دارند.
البته برخی باور دارند در این تعداد و ارقام غلو شده و جمع مهاجرین افغانی حاضر در ایران نهایتا به هفت تا هشت میلیون نفر می رسد.
به هر حال همین تعداد هم اگر ساماندهی نشده باشند بسیار زیاد می باشند.
با توجه به اینکه بسیاری از افغان ها حدود چهل سال پیش به ایران مهاجرت کردند حتی در مواردی برخی مهاجران افغان ساکن در ایران هم خود هم پدر و مادرشان متولد ایران هستند و اصلا دیگر هیچ ارتباطی با افغانستان دیگر ندارند.
با توجه به این شرایط بخش اعظم مهاجرین افغان که در ایران حضور دارند افرادی به حساب می آیند که در جامعه ایرانی عجین شده اند و دیگر بخشی از مردم ایران به حساب می آیند وآنقدر خودی به حساب می آیند که بسیاری از ایرانی ها خانه و کاشانه و زندگی خود را به آنها سپرده اند و آنها را امین خود می دانند.
پناهجویان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.05.2023
گزارش و تحلیل
مهاجرین افغان می توانند برای ایران یک فرصت باشند
امروزه بسیاری از ساختمان ها و مجتمع ها ترجیح می دهند سرایداری خود را به افغان ها بسپارند که البته یکی از اصلی ترین دلایل آن قوانین داخلی ایران مخصوصا قانون کار است که کارفرماها وصاحب خانه ها را وادار می کند به دنبال افغان ها بروند و ایرانی ها را به عنوان سرایدار و یا نگهبان استخدام نکنند.
البته در این بین مانند دیگر جوامع در میان مهاجرین افغان برخی هستند که دست به کارهای خلاف می زنند و در اکثر قریب به اتفاق مواقع اینها جزو آنهایی هستند که بدون ثبت رسمی مدارک خود وارد ایران شده اند و به صورت غیر قانونی در ایران حضور دارند.
دلیل عمده خودداری برخی از افغان ها برای ثبت مدارک خود در حین ورود به ایران عموما این می باشد که اینها تلاش دارند از ایران عبور کنند وخود به کشورهای دیگر عموما اروپایی و در مواردی عربی برسانند و آنجا تقاضای پناهندگی کنند و طبق قوانین و مقررات بین المللی اگر اینها پناهندگی خود را در ایران ثبت کنند دیگر امکان تقاضای پناهندگی در جای دیگر را نخواهند داشت چون می دانند در ایران آینده ای برای آنها قابل تصور نیست.
در این بین هم برخی می باشند که قاطی این افراد می شوند و برای انجام کارهای خلاف به ایران می آیند و نمی خواهند مدارکی از خود به جا بگذارند تا مبادا نیروهای انتظامی بتوانند آنها را پیدا کنند یا ردی از آنها داشته باشند.
این افراد هم میان افرادی که به دنبال کارهای دزدی مثل کیف دزدی و موبایل دزدی و... هستند تا افرادی که برای باندهای قاچاق مخصوصا مواد مخدر کار می کنند و یا افرادی که می خواهند دست به کارهای تروریسیتی بزنند تقسیم می شوند.
افتتاح راه‌آهن خواف - هرات  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.07.2023
حرکت نخستین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان
متاسفانه اتفاقی که پیش می آید در میان حدود ده میلیون افغانی مهاجر که دنبال زندگی سالم و امن در ایران می باشند کافی است یک نفر در میان صد هزار نفر از آنها خلافکار باشد تا حدود هزار خلافکار در میان آنها پیدا شود و بعد کارهای خلاف این افراد برجسته می شود و سلامت بودن اجتماعی دیگران نادیده گرفته شود.
این در حالی است که این افراد خلافکار شاید و قطعا هیچ رابطه ای با دیگر افراد جامعه مهاجرین افغان در ایران ندارند.
مدتی است که برخی رسانه های دشمن با ملت ایران شروع کرده اند روی این ماجرا مانور دادن تا با سوء استفاده از این جریان درون ایران مشکلاتی ایجاد کنند، که البته به نظر می آید بخشی از پازل آمریکایی برای ایجاد بحران در ایران و میان ایران وافغانستان پس از خروج از افغانستان می باشد.
برخی هم مخصوصا همکاران رسانه ای ما دانسته و یا نادانسته در دامی که رسانه های دشمن پهن کرده اند گیر می کنند.
مشکل اصلی حضور مهاجرین افغان در ایران نبود یک سیاست ساماندهی عمومی برای اینها می باشد.
هم دیدگاه خود نسبت به اینها را باید تغییر دهیم و هم یک سیاست ساماندهی عمومی برای این مهاجرین داشته باشیم.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.06.2023
کنعانی: سیاست‌های غلط امریکا و اروپا منجر به مهاجرت‌های غیرقانونی به غرب است
البته می دانم که بسیاری ممکن است از بنده انتقاد کنند که در باره بحث ساماندهی اینها صحبت می کنم در حالی که سیاست ساماندهی اجتماعی برای دیگر اقشار جامعه ایران هم عموما وجود ندارد و امروزه خود ما به دلیل نبود یک تدبیر برای ساماندهی اجتماعی جامعه خودمان با مهاجرت شدید مخصوصا در زمینه نخبگان مواجه می باشیم.
اما به هر صورت امروزه یک واقعیتی در ایران وجود دارد و آن این است که حدود ده میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند و اگر برنامه ای برای ساماندهی حضور اینها نداشته باشیم این ماجرا می تواند به معضلی غیر قابل حل تبدیل شود.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که دیدگاه خود نسبت به افغان ها را مشخص کنیم.
چه از لحاظ قومی افغان ها جزو اقوام اصیل ایرانی به حساب می آیند چه از نظر دینی آنها هم مسلمان هستند.
توجه داشته باشید امروزه همسایه ما ترکیه با مانور دادن روی قومیت و دین موفق شده نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد و در جاهایی که حتی حوزه های نفوذ بالقوه ایران به حساب می آید، مانند آذربایجان یا افغانستان، نفوذ خود را گسترش دهد.
نام کشور ما ایران است، یعنی سرزمین همه اقوام ایرانی، و وقتی درباره اقوام ایرانی صحبت می کنیم شامل همه اقوام از فارس و لر و کرد و عرب و بلوچ و مازنی و گیلکی و تاجیک و ترک و آذری و افغانی و ... می باشد.
فراموش نکنید دلیل اصلی انتخاب نام ایرانزمین برای این سرزمین توسط نیاکان ما هم این بود که جامع کل اقوام ایرانی باشد.
سازمان نظام پزشکی ایران: شیب افزایشی مهاجرت پزشکان نگران کننده است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.01.2023
سازمان نظام پزشکی ایران: شیب افزایشی مهاجرت پزشکان نگران کننده است.
از سوی دیگر توجه داشته باشید که نام رسمی ما "جمهوری اسلامی ایران" است یعنی علاوه بر جمع اقوام ایرانی جمع ملت های مسلمان و حکومت مردم سالاری.
چرا ما نباید روی هم قوم بودن با همسایگانمان و همچنین هم دین بودن با آنها مانند مثلا ترکیه بتوانیم مانور دهیم؟
در حالی که هنوز بسیاری روی هویت بر اساس "خون و خاک" اصرار دارند امروزه دیگر جهان از این مرحله عبور کرده و متوجه شده اند که اگر دی ان ای انسان ها را بررسی کنند بسیار سخت می باشد افرادی را پیدا کرد که ریشه رابطه خونی با خاک کشوری که در آن زندگی می کنند دارند.
امروزه کشورهای جهان به دنبال جذب انسان هایی که می توانند در رشد اقتصادی به آنها کمک کنند می باشند.
بسیاری امروزه بحث آن را می کنند که ده میلیون مهاجر افغان از امکانات و حمایت های دولتی برای مردم ایران استفاده می کنند.
خوب چرا نمی آیید و اینها را مانند کشورهای دیگر ساماندهی کنید که مانند دیگران اقامت و اشتغال داشته باشند و مالیات بپردازند و از همان مالیات مابه التفاوت هزینه های دولتی برای اینها را جبران کنید.
در بسیاری از کشورها می آیند شرایطی ایجاد می کنند که افراد بتوانند بعد از مدتی شناسنامه آن کشور را دریافت کنند و همین مساله موجب آن می شود که مهاجرین تلاش کنند تا سالم زندگی کنند و خلاف نکنند به امید اینکه در نهایت هویت آن کشور را دریافت کنند.
افغانی، پول ملی افغانستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.10.2023
داده نمایی
افغانی، پول ملی افغانستان، یکی از قوی‌ترین پول‌ها در جهان شده است + داده نمایی
برخی باور دارند اگر این کار را انجام دهند دیگر اینها به افغانستان باز نخواهند گشت، اما سوال این است که آنکه طی چهل سال گذشته بر نگشته آیا فکر می کنید سال دیگر باز خواهد گشت؟
حتی در برخی کشورها شرایطی ایجاد می کنند که مثلا مهاجرین مجبور باشند درجاهایی که آن کشور تعیین می کند مستقر شوند، مثلا روستاهایی که با مهاجرت زیاد مواجه شده اند و در حال نابودی هستند و یا مناطق کشاورزی یا صنعتی که به کارگر و کشاورز نیاز دارند.
چرا مثلا چنین کاری را انجام نمی دهیم و اینها را در مناطقی که مثلا زمین های کشاورزی به حساب می آید ولی متروکه شده پخش نمی کنیم؟
البته با توجه به شرایط اجتماعی موجود امروزه خود به خود بسیاری از اینها درون فضای کاری اجتماعی ذوب شده اند و مشاهده می کنیم که مثلا در صنعت ساختمان و یا خدمات در ایران امروزه حضور مهاجرین افغان بسیار چشم گیر است وحتی درمواردی اگر اینها نباشند این صنایع زمین گیر می شوند.
اگر دست اندرکاران امر بنشینند و در این زمینه برنامه ریزی انجام دهند قطعا ده ها مورد می توانند پیدا کنند که امکان ساماندهی اینها را فراهم کنم و همچنین شرایطی ایجاد کند که مهاجرین افغان که به ایران می آیند خود راغب باشند اسناد هویتی خود را ثبت کنند و فقط افرادی که به دنبال کارهای خلاف هستند این کار را نکنند و آنوقت پیدا کردن خلافکاران بسیار راحت تر خواهد بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала