حمایت غرب از حملات اسرائیل حقوق بین المللی را نقض می کند

© AFP 2023 / Mahmud HamsОбстрел зданий в палестинском городе Газа
Обстрел зданий в палестинском городе Газа - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.10.2023
اشتراک
کارشناس: حمایت غرب از حملات اسرائیل به نوار غزه حقوق بین الملل را نقض می کند.
صباح المختار کارشناس حقوق بین الملل و رئیس جامعه وکلای عرب در بریتانیا در گفتگو با اسپوتنیک اعلام کرد که تنبیه دسته جمعی ساکنان غزه، حملات به مراکز غیر نظامی و حمایت از این اقدامات اسرائیل توسط کشورهای غربی، حقوق بین المللی را نقض می کند و نمی تواند توجیهی برای مبارزه با تروریسم باشد.

این کارشناس اعلام کرد: "ایالات متحده و در مجموع غرب از خشونت اسرائیل علیه شهروندان غیر نظامی حمایت می کنند. در خصوص غزه که تبدیل به زندانی زیر آسمان باز برای دو میلیون نفر انسان شده است که بر مبنای حقوق بین المللی آنها نیز می بایست حق دفاع و مبارزه برای آزادی را اشغال را داشته باشند...حتی اگر این فرض را بگیریم که این طور نباشد، و حمله حماس و سایر گروه های مقاومت فلسطینی یک اقدام تروریستی می باشد، چطور در غرب به این نگاه می کنند که بهرحال حقوق بین الملل اجازه اقدامات تنبیهی علیه مردم غیر نظامی را نمی دهد".

به گفته وی، "تنبیه دسته جمعی ساکنان نوار غزه و حمایت ایالات متحده آمریکا و غرب به شکل کلی از این اقدامات اسرائیل به خودی خود نقض حقوق بین المللی می باشند". المختار خاطرنشان کرد که نقض حقوق ساکنین غزه در حال رخ دادن هستند اما با ارزیابی از جانب غرب روبرو نمی شوند. وی تاکید کرد: "اسرائیل تلاش خواهد کرد که ار مجازات جمعی در رابطه با ساکنین غزه استفاده کند و عمل این کار را آغاز کرده است، ب حملاتی را به خودروهای اورژانس و بیمارستان ها صورت داده و قربانیانی در بین خبرنگاران حضور دارند و کودکان جان خود را از دست داده اند، اما غرب در این باره سکوت کرده است".

وی تصریح کرد که "اسرائیل طبیعتا حق دفاع از خود را دارد، اما دفاع از خود به معنای اقداماتی نیست که در تضاد با حقوق بین المللی می باشد و از جمله قتل عام و تنبیه دسته جمعی، در غیر اینصورت به نسل کشی تبدیل خواهد شد".

Президент РФ Владимир Путин проводит совещание в режиме видеоконференции. Архивное фото - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.10.2023
پوتین بحران فلسطین و اسرائیل را نمونه بارز شکست آمریکا در خاورمیانه خواند
به گفته این کارشناس این مسئله می تواند در دادگاه بین المللی جنایی مورد بررسی قرار گیرد، این در حالیست که بدلیل بیش از حد سیاسی بودن این نهاد، این احتمال بسیار کم است. المختار معتقد است: "از لحاظ تئوری، این مسئله می توانست توسط دادگاه بین المللی جنایی مورد بررسی قرار گیرد، اما این دادگاه در حال حاضر صرفا طبق اراده کشورهای غربی فعالیت می کند. بر مبنای روندها، شورای امنیت سازمان ملل متحد می توانست این در خواست را در این دادگاه طرح کند، اما همانطور که ما می دانیم، ایالات متحده همیشه از حق وتو در راستای منافع اسرائیل استفاده می کند".

وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده و غرب در کل به شکل انتخابی از بندهای حقوق بین الملل استفاده ی کنند، در حالی که در زمان تجاوز به عراق، افغانستان، لیبی و سوریه از این حقوق چشم پوشی کردند. وی تصریح کرد: "ما همه می دانیم که روسیه با چه فشاری از جانب غرب روبرو می باشد، ما همه در خصوص ارسال تسلیحات و تامین مالی اوکراین می دانیم... این حس بوجود می آید که ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا موضعی را در خصوص فلسطین اتخاذ کرده اند که با موضع خود آنها در مورد اوکراین در تضاد می باشد".

گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، جنگنده های حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند
. شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала