نگاه ویژه اسپوتنیک

واکاوی سخنرانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

© AP Photo / Mary AltafferПрезидент Ирана Эбрахим Раиси во время выступления на 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке
Президент Ирана Эбрахим Раиси во время выступления на 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.09.2023
اشتراک
"گلعاد اردان" نماینده رژیم اسرائیل در سازمان ملل متحد با بالا بردن تصویر خانم "مهسا امینی" و گفتن عبارت "ایران سردسته تروریسم است"، تلاش کرد در سخنرانی سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، اخلال ایجاد کند و جامعه بین‌الملل را علیه ایران تحریک کند.
وی اما با اقدام رئیس جمهور ایران در به دست گرفتن قرآن کریم و بالا بردن آن از تریبون سازمان ملل متحد غافلگیر شد. قرآن کریم با مفاهیم متعالی و تاثیرگذار راسخی که بر جهان اسلام دارد، رمز و نماد وحدت این جهان به شمار می‌رود. افزون بر این، این اقدام حاوی دلالت های معنایی دیگری است که در چارچوب آزادی دینی و احترام به ادیان آسمانی تعریف‌پذیر است، همان دلالت‌هایی که جنبش‌های امپریالیسم و صهیونیست بر آن پایبند نیستند و با دستمایه قرار دادن "آزادی بیان" اجازه می‌دهد به مصحف شریف اهانت شود.
بدین ترتیب، سید ابراهیم رئیسی توانست توجه جهانی و افکار عمومی را به تروریسم آمریکایی، اسرائيلی و غربی و نیز "تروریسم ادعائی ایرانی" معطوف کند. تروریسم آمریکایی اسرائيلی قوانین بین‌المللی را زیر پا می گذارد اما تروریسم ادعای ایرانی تروریسم داعشی را نابود کرد که هولناک‌ترین خطر تروریستی بود که درصدد فرو بردن چنگال خود بر بدنه منطقه و جهان بود. افزون بر این، رئیسی توانست موضوع مهسا امینی را با مسئله نقض حقوق‌بشر از سوی آمریکا، اروپا و اسرائيل، و دمکراسی موجود علیه ملت‌ها، تقابل‌سازی کند و قضاوت در این باره را به جامعه بین الملل سپرد تا خود درباره تروریسم واقعی و تروریسم ساختگی به داوری بنشیند.
از این روست که می توان گفت که سخنرانی رئیس جمهور ایران در همان دقایق اول موفقیت شگرفتی ثبت کرد، زیرا اقدام سفیر رژیم موقت در بالا بردن تصویر مرحوم مهسا امینی- که به مرگ طبیعی جان باخت- اقدامی خارج از مبانی و عرف دیپلماتیک بود و به همین علت از سالن مجمع عمومی سازمان ملل اخراج شد حال آنکه اقدام رئیس جمهور ایران قانونمند با مولفه‌های اقناعی و تاثیرگذاری بود. در واقع، این اقدام نماینده رژیم صهیونیستی بیانگر این است که ناآرامی‌های اخیر در ایران با حمایت و کمک این رژیم موقت صورت گرفت.
نمی‌توان مفاهیمی را که رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود درباره قرآن بدان‌ها اشاره کرد، نادیده انگاشت، مفاهیمی که با روح قوانین بین‌المللی سازگار است، مانند "اسلام ستیزی"، "آپارتاید فرهنگی" و توجیهاتی که درباره قرآن کریم وهتک قدسیت آن مطرح می شود که اساسا زیبنده انسان جهان معاصر نیست. مسلما، در پشت پرده این نفرت‌پراکنی‌های تحریک‌آمیز، طرح‌های بزرگ‌تری نهفته است. رئیس جمهور ایران با اشاره به قدرت‌های غربی که دچار بحران هویت شده‌اند و جهان را در سایه مهندسی خود به عنوان باغ زیبایی تلقی می‌کنند و با بحران‌افکنی و خصومت‌ورزی با کشورهای دیگر، به دنبال راه حل هستند، حاضران در نشست مجمع عمومی به احترام به ادیان آسمانی فرا خواند و آن‌ها را به اتخاذ سازوکارها و تدوین قوانین و دستورالعمل های لازم دعوت کرد، زیرا اساسا دلیلی برای اصحاب ثروت و قدرت وجود ندارد تا با قرآن کریم چنین کینه‌توزانه رفتار کنند، قرآنی که انسان را به ناپذیرایی ظلم، خودکامگی و تفرقه توصیه و بشریت را به وحدت ارگانیک مانند اعضای یک خانواده با یکدیگر دعوت می کند به گونه ای که "چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار". قرآن اهانت به ادیان را منع کرده و بر احترام به همه ادیان آسمانی از جمله مسیحیت و یهودیت و دیگر ادیان توصیه کرده است.
نکته مهم دیگری که درباره سخنان رئیس جمهور رئیسی در مقایسه با دیگر سخنرانان شایان اشاره است این است که سخنان وی نشان از درک عمیق‌تر وی از رخدادهای ژئوپولتیک و ژئواقتصادی جهانی است، حال آنکه بخش عمده سخنان دیگر رهبران جهان معطوف به مسائل کشورهای خود و روابط آن‌ها با قدرت‌های بزرگ بود و از پرداختن به مسائلی که با منافع و رویکردهای این قدرت‌ها تقابل پیدا می‌کند، پرهیز کردند.
Президент Ирана Эбрахим Раиси во время выступления на 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.09.2023
سخنرانی رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد + ویدئو
رئیس جمهور ایران تاکید کرد که جهان به صورت محسوس و حساب‌شده در مسیر تحول و عبور از نظام نوین جهانی به سرکردگی آمریکا به ایجاد نظام نوین جهانی گام بر می دارد که چند قطبی از مهم‌ترین ویژگی آن است. همچنین وی تاکید کرد که مسیر جدیدی که جهان در پیش گرفته است، برگشت‌ناپذیر است و معادله مبتنی بر هژمونی غرب دیگر جوابگوی خواسته‌ها و مطالبات جهانی نیست و عاجز از ارائه راه‌حل‌های لازم برای برون‌رفت از بحران های سیاسی، امنیتی و اقتصادی است که بر وضع کنونی جهان سایه افکنده است.
رئیس جمهور ایران با شجاعت و اطمینان تاکید کرد که نظم کهنه لیبرال که در خدمت منافع سلطه‌گران و سرمایه‌داران سیری‌ناپذیر بود کنار زده شده و در یک کلام، پروژه آمریکایی کردن جهان شکست خورده است. آنچه برای نظم بین‌المللی جدید کلیدی است کنار گذاشتن سلطه‌ی جهانی و جایگزینی آن با نظم‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای است.
رئیس جمهور رئیسی به همتایان خود از سراسر جهان اعلام کرد که این دیدگاه شعار یا تئوری‌پردازی نیست بلکه ایران در عمل گام‌هایی برای تحقق حداکثری همگرایی اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج منطقه برداشته است و علاقه‌مند همکاری با همه کشورها بدون استثناء بر اساس مبانی عدالت است.
رئیس جمهور ایران برای ایجاد جهانی نوین مولفه‌های اساسی را نادیده نگرفت و به چالش هایی که "خانواده" به عنوان هسته یک جامعه انسانی با آن مواجه است، اشاره کرد و حمله به پناهگاه طبیعی بشر را جنایت علیه بشریت توصیف کرد و گفت حمایت از خانواده و ازدواج واقعیتی جهانی است که باید در چارچوب دستور العمل مشترک جهانی باید به رسمیت شناخته شود.
رئیسی برای مقابله کشورها با طرح و مکتب دموکراسی لیبرال که آن را صرفا دستکش مخملی که زیر آن دستی چدنی قرار دارد توصیف کرد، راهکار ارائه کرد و گفت ملت‌های غرب آسیا معنای واقعی دمکراسی غربی را لمس کرده‌اند و می دانند که صرفاً اسم رمزی است برای کودتا، اشغالگری و جنگ. این مکتبی است که می‌خواست الگوی جهان باشد اما به درس عبرت تبدیل و به پایان راه خود نزدیک شده است.
رئیس جمهور ایران به برخی نشانه‌ها و شاخص‌های سیاسی ایران در عصر جدید اشاره کرد و گفت این شاخص‌ها بر روابط برابر با کشورهای همجوار و دوست از طریق ایجاد کریدور "شمال- جنوب" تحت نظر همه جهان و در جهت منافع مفید پس از برقراری ارکان امنیت برای برخی کشورهای منطقه به علت رشادتهای سردار شهید قاسم سلیمانی استوار است که اگر نبود امروز بسیاری از جغرافیای منطقه در آتش داعش تروریست می سوخت.
وی با انتقاد از رسانه های غربی و دستگاه های تبلیغی هالیوودی که خبرهای مربوط به رشادتها و شهامت‌های سردار شهید سلیمانی را در برابر تروریست سانسور کردند و حتی یک تصویر هم از مراسم تشییع جنازه ۲۵ میلیونی وی را منتشر نکردند، انتقاد کرد و گفت ترور این شهید جایزه به داعشی بود که به گفته مقامات سابق آمریکا ساخته دست خودشان بود.
رئیس جمهور ایران درباره مقایسه حقوق بشر در ایران و آمریکا، این سوال را مطرح کرد که آیا آمریکا به عنوان بزرگترین زندان مادران جهان می‌تواند صادقانه نگران حقوق زنان باشد. تصویر دیگری درباره ایران ارائه شده است که محصول سرکوب اطلاعات معتبر و اشاعه اطلاعات نامعتبر است. این رسانه ها چیزی درباره بمباران شیمیایی مردم ایران و اقدام برخی اروپایی ها در دادن سلاح های شیمایی به صدام منتشر نکردند.
رئیسی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.09.2023
نگاه ویژه اسپوتنیک
رئیسی از تریبون مجمع عمومی: جهان در انتظار منجی است
همچنین رئیس جمهور ایران تاکید کرد که پس از آنکه منطقه جنگ های نیابتی را پشت سر گذاشت، همکاری اقتصادی و امنیتی با کشورهای همجوار به اولویت اول ایران تبدیل شد. ایران هر کشوری را که بخواهد با ایران دست دوستی بدهد دستش را به گرمی می‌فشارد.
پیام‌هایی که رئیس جمهور در آخرین بخش از سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا داد در چند نکته خلاصه می شود که می توان آن را شروط ایران برای از سرگیری روابط تهران و واشنگتن قلمداد کرد که مهم ترین آن‌ها عبارتند از: خروج آمریکا از برجام تبلور واقعی عهدشکنی است. آمریکا باید حسن نیت و اراده واقعی خود را برای اعتمادسازی بین دو طرف به اثبات برساند.
درباره دشمنی ایران با اسرائيل نیز که بر روابط تهران و واشنگتن تاثیر گذار بوده است، رئیس جمهور ایران گفت ملت های منطقه امروز ایران را شریک مطمئن برای خود در برقراری امنیت منطقه ای می دانند و اسرائيل را عامل اصلی نامنی و ترویج خشونت می دانند.
حسن ختام سخنان رئیس جمهور نیز با این جمله پایان یافت که آیا وقت آن نرسیده که به ۷۵ سال اشغال سرزمین فلسطین و ظلم به آن ملت مظلوم و کشتار زنان و کودکان پایان داده شود و حقوق ملت فلسطین به رسمیت شناخته شود؟
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала