گزارش و تحلیل

تلاش ایران برای بازی کردن نقش میانجی

© IRNAدیدار پوتین و رئیسی
دیدار پوتین و رئیسی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.09.2023
Telegram
جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی پیشنهاد میانجی گری میان روسیه و اوکراین را مطرح کردند.
البته ایران با توجه به رابطه خوبی که هم با روسیه و هم با اوکراین داشت قبل تر هم بحث میانجیگری میان روسیه و اوکراین را مطرح کرده بود ولی با توجه به اینکه تصمیم گیری در اوکراین در اختیار دولت اوکراین نمی باشد و توسط غربی ها مخصوصا ایالات متحده و انگلیس گرفته می شود این طرح با استقبال از طرف اوکراین مواجه نشد.
ایران از قبل از شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین روابط بسیار خوب و صمیمی با هر دو طرف داشت و عملا می توانست و می تواند به عنوان یک میانجیگر بی طرف وارد شود ولی متاسفانه همین که ایران خود را به عنوان میانجی مطرح کرد غربی ها انواع و اقسام تهمت ها را شروع کردند به ایران زدن تا دیگر بحث میانجی گری را مطرح نکند.
البته فقط طرح فقط میانجی گری ایران نبود که به دلیل اصرار غرب بر جنگیدن با روسیه تا آخرین شهروند اوکراینی، با عدم استقبال اوکراین مواجه شد بلکه کشورهای دیگر و مجامع بین المللی دیگر مانند ترکیه و چین و اتحادیه آفریقا و... پیشنهاد میانجی گری را مطرح کردند ولی باز هم طرف اوکراینی واکنشی نشان نداد.
طبق اصول سازمان ملل باید تلاش می کرد که خود وارد شود و به میانجی گری میان طرفین بپردازد اما متاسفانه به دلیل هیمنه ایالات متحده و کشورهای غربی بر تصمیمات سازمان ملل این سازمان امروزه نه فقط به وظایف خود به عنوان یک سازمان که برای ایجاد صلح و امنیت در جهان باید عمل کند عمل نمی کند بلکه دیدیم که کشورهای غربی آقای گوترش دبیر کل این سازمان را وادار کردند تا موضع اصول بی طرفی سازمان ملل را زیر پا بگذارد و در این باره مواضعی به طرفداری از غرب بگیرد.
 ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.09.2023
رئیسی: تهران آماده میانجیگری در درگیری روسیه و اوکراین است
البته غربی ها امیدوار بودند با ارسال حجم بالایی از تسلیحات و نیروهای ناتو به عنوان داوطلب و همچنین تروریست هایی که در سرتاسر جهان آموزش داده بودند، شرایطی ایجاد شود که اوکراین بتواند حد اقل یک پیروزی در جبهه های نبرد در مقابل ارتش روسیه به دست آورد تا موقعیت قویتری در چانه زنی ها داشته باشند، اما این امر محقق نشد و نه فقط اوکراینی ها در جبهه های نبرد نتوانستند پیروزی ای را به دست آورند بلکه شکست های بسیار سنگینی را متحمل شدند و بخش عمده تسلیحاتی که ناتو برای اوکراین ارسال کرده بود یا نابود شد یا دست ارتش روسیه افتاد.
تقریبا همه طرح های میانجی گری که امروزه مطرح هست بر پایه اصولی واحد می باشد، یعنی آتش بس و بعد مذاکره طرفین برای رسیدن به یک راه حل سیاسی.
در این بین مهمترین چالش مطرح شده این می باشد که ایالات متحده و غرب باید بپذیرند که به تعهدات خود در قبال روسیه مبنی بر خودداری از گسترش ناتو به سمت شرق و همچنین متوقف کردن تهدیدات خود نسبت به روسیه و روس تبارها وحمایت از نئونازی ها عمل کنند، و شاید بتوان گفت اصل مشکل در همان بخش آخر است، یعنی بخش تعهدات آمریکا و غرب که آمریکایی ها حاضر نیستند، طبق معمول، به آن عمل کنند.
در اوکراین هم امروزه زلنسکی می داند که اختیار در تصمیم گیری در دست او نیست، آنقدر آمریکایی ها و مافیاها وی را درگیر فساد های مختلف کرده اند که اگر یک لحظه حتی فکر کند خارج از اراده آمریکا بخواهد تصمیمی بگیرد به خوبی می داند که نیست ونابود خواهد شد.
امروزه حتی محافظان شخصی زلنسکی را آمریکایی ها وانگلیسی ها تعیین می کنند و آنها فرامین و به دستورات آمریکا و انگلیس عمل می کنند و زلنسکی به خوبی می داند هر لحظه دستور از طرف سیا و یا ام آی شش لازم صادر شود زلنسکی را ترور خواهند کرد.
به هر حال آنچه قطعی است وهمه این را می دانند این می باشد که تا دلواپسی های روسیه و امنیت ملی این کشور تامین نشود امکان برقراری صلح در اوکراین وجود ندارد و ادامه جنگ به هیچ وجه به نفع اوکراین و مردم این کشور نخواهد بود.
همه کشورها ومجامع بین المللی هم که تلاش می کنند به عنوان میانجی ورود کنند دلواپس مردم اوکراین می باشند که در مخمصه سیاست های غرب گیر کرده اند.
امروزه می بینیم که در یمن همان پیشنهاد صلحی که ایران هفت سال پیش مطرح کرد و در سازمان ملل ثبت نمود در حال پیاده شده می باشد، در سوریه هم همان طرح ایران برای مصالحه در سوریه جلو می رود و در هر دو این موارد ایالات متحده و متحدین اش بودند که تلاش داشتند جلوی صلح را بگیرند.
به نظر می رسد مردم اوکراین باید خودشان فکری به حال خودشان کنند وفکر کنند که آیا می خواهند به طرح ها و میانجی گری های دلسوزانه برای ایجاد صلح پاسخ دهند یا اینکه سوخت جنگ طلبان غربی باشند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала