رئیسی: تهران آماده میانجیگری در درگیری روسیه و اوکراین است

© پایگاه اطلاع رسانی دولت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
 ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.09.2023
Telegram
رئیس‌جمهور ایران: تغییر رفتار زورگویانه موجب جلب اعتماد ایران خواهد بود که آمریکا تاکنون در آن ناموفق بوده است.
به گزارش اسپوتنیک، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده و عصر روز دوشنبه به وقت محلی با جمعی از اندیشمندان سیاست خارجی آمریکا دیدار و گفتگو کرد.
رئیسی در پاسخ به سؤالی درباره توافق هسته‌ای و چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا گفت: با تغییر دولت در آمریکا و اعلام آمادگی دولت جدید برای بازگشت به تعهدات خود، جمهوری اسلامی ایران نیز برای توافق خوب اعلام آمادگی و مذاکرات را به صورت جدی دنبال کرد، اما پس از مدتی مشخص شد طرف‌های مقابل به تعهدات خود پایبند نیستند.
وی در بخش دیگری از این نشست، امنیت آبراه‌های بین‌المللی را مورد تأکید قرار داد و گفت: حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس و دست‌اندازی به کشتی‌ها و توقیف آنها موجب ناامنی منطقه است.
رئیسی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.09.2023
هواپیمای رئیسی در خاک آمریکا فرود آمد + عکس
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال دیگری درباره آثار پیوستن ایران به بریکس خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و موقعیت برجسته ایران در منطقه، پیوستن ایران به این گروه باعث قدرتمندتر شدن آن می‌شود.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در خصوص تحریم‌ها، بایدن در ابتدای کار خود گفت که روش ترامپ در خارج شدن از برجام را قبول ندارد که با این سخن توقع می‌رفت آمریکا به تعهدات خود پایبندی نشان دهد، ولی با گذشت زمان، تاکنون در عمل اقدام متفاوتی مشاهده نکرده‌ایم. انتظار این است که اگر دولت آمریکا در حرف می‌گوید به تعهدات پایبند است، در عمل هم پایبندی خود را نشان دهد.
وی تصریح کرد: آمریکا باید تاکنون فهمیده باشد که استفاده از زبان زور چه در قالب تحریم چه به صورت تهدید علیه ملت ایران، ابزاری کارآمد نیست، البته قضاوت ما بر اساس اقدامات خواهد بود و آنچه می‌تواند موجب جلب اعتماد ما شود، تغییر این رفتار زورگویانه و عمل بر اساس تعهدات خواهد بود که آمریکا تاکنون در این زمینه موفق نبوده است.
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره جنگ اوکراین گفت: ما با جنگ مخالفیم و برای میانجی‌گری به منظور پایان دادن به آن نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم، اما مالیات مردم آمریکا خرج جنگ‌افروزی و پر کردن جیب کارخانجات اسلحه‌سازی از محل فروش اسلحه در این زمینه می‌شود.
رئیس‌جمهور ادعای در اختیار قرار دادن سلاح از طرف ایران به روسیه را نادرست خواند و افزود: توصیه ما به دولت آمریکا دست برداشتن از جنگ و تحریم ملت‌ها است؛ یافته‌های تاریخی نشان می‌دهد آمریکا در 250 سال اخیر، فقط 20 سال را در جنگ نبوده است.
هفته سطح عالی مجمع عمومی سازمان ملل از 18 تا 26 سپتامبر در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود. مناظره عمومی که طی آن سران هیئت سخنرانی خواهند کرد، از 19 سپتامبر آغاز می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала