وزیر فرهنگ سوریه: آثار باستانی به سرقت رفته سوریه از بریتانیا بازگردانده شد

© Sputnikبازگرداندن اثر باستانی سوری سرقت شده از بریتانیا
بازگرداندن اثر باستانی سوری سرقت شده از بریتانیا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.09.2023
Telegram
اختصاصی
وزیر فرهنگ سوریه بیان کرد که با تلاش روسیه و عمان آثار باستانی از بریتانیا به دمشق بازگردانده شد.
لبانه مشوح، وزیر فرهنگ سوریه در مصاحبه با اسپوتنیک تایید کرد که پس از درخواست سوریه برای انتقال این اثر باستانی از بریتانیا به مسقط، موزه ملی عمان یک اثر باستانی گرانبهای سوری را دریافت کرده است. این اثر باستانی یکی از صدها موردی است که در مناطق تحت کنترل باندهای مسلح و جایی که تروریست ها مرتکب اقدامات خرابکارانه و غارت شده اند به دست خرابکاران و سارقان آثار باستانی افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: بازگرداندن آثار سوری به لطف تلاش‌های مشترک موزه ملی عمان، اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه و آرمیتاژ روسیه امکان‌پذیر شد.
وزیرفرهنگ سوریه گفت: بازگشت یک اثر باستانی سوریه معنایی نمادین دارد: "پیروزی حقیقت بر دروغ، تمدن بر بربریت". "امروز کار چندین ساله ما با موفقیت به پایان رسیده است. ما با درک ارزش انسانی و فرهنگی این مصنوعات هدایت شدیم. ما معتقدیم سرقت آثار باستانی جرمی فجیع است و باید با تجارت غیرقانونی آثار باستانی مبارزه کرد و به صاحبان آنها بازگردانده شود.
وی افزود: آثار باستانی سوریه به لطف یک روزنامه نگار انگلیسی که گفته بود یک اثر باستانی در بریتانیا کشف شد. این حجر الحورانی است. او متوجه شد که این شی باستانی متعلق به سوریه است. سپس ما به همراه اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه موفق به کشف اسنادی از موزه‌های غارت شده در جنوب کشور شدیم.
داعشی ها در شهر پالمیرا  سه مقبرهرا در محوطه تدفینی بزگ را نابود کردند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.11.2015
حراج آثار باستانی خارج شده از سوریه توسط داعش در غرب
وی خاطر نشان کرد: ما با متخصصان فرانسوی که قبلاً در نزدیکی شهر نوی سوریه (جنوب سوریه، 40 کیلومتری درعا) کار کرده بودند (کاوش‌هایی انجام داده بودند) تماس گرفتیم. معلوم شد که این سنگ الحورانی از قلمرو تحت کنترل جبهه النصره (*گروه تروریستی ممنوعه در روسیه) گرفته شده است. سپس یک دوره طولانی کار با موزه بریتانیا آغاز شد که در نتیجه تمام اسناد و عکس‌ها برای این نمایشگاه صادر شد و منشا سوری آن تأیید شد. و به این ترتیب موزه ملی امروز بازگشت آثار باستانی به وطن خود را از موزه بریتانیا جشن گرفت.
وزیر فرهنگ سوریه از کار هماهنگ نظامیان و کارکنان موزه چه در سطح محلی و چه در سطح بین المللی قدردانی کرد.
این قطعه بازگردانده شده و بازسازی شده یک فَرَسب سنگی و بخشی از یک ساختمان باستانی ساخته شده از سنگ صابون است که به نیمه قرن چهارم میلادی و دوران حکومت بیزانس باز می گردد. اصل این اثر باستانی متعلق به منطقه باستانی "نوی" در شهر "حوران" در جنوب سوریه است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала