حراج آثار باستانی خارج شده از سوریه توسط داعش در غرب

© Fotolia / RCHداعشی ها در شهر پالمیرا سه مقبرهرا در محوطه تدفینی بزگ را نابود کردند
داعشی ها در شهر پالمیرا  سه مقبرهرا در محوطه تدفینی بزگ را نابود کردند - اسپوتنیک ایران
Telegram
به گزارش سایت RT، بسیاری از حراج آثار باستانی خارج شده از اراضی تحت تصرف داعش در سوریه، به صورت قاچاق به بریتانیا و دیگر کشور های غربی ارسال شده و وارد موزه ها و کلکسیون های خصوصی می شوند.
کارشناسان می گویند ابعاد این مساله بسیار وسیع تر از آن است که تصور می رود. داعشی ها نه فقط میراث فرهنگی را از بین می برند بلکه با فروش آثار باستانی وجوه هنگفتی را به دست می آورند.
در حال حاضر در اراضی تحت تصرف داعش در سوریه آثار تاریخی زیادی از جمله سکه های قدیمی، کتاب های خطی و جواهرات وجود دارد.این آثار تاریخی بطور غیر قانونی به غرب برده شده و به حراج گذاشته می شوند.
در بیانیه اخیر یونسکو خاطرنشان می شود که  عکس های ماهواره ای نشان می دهند که آثار تاریخی در سوریه بطور گسترده غارت می شود.
در دنباله این بیانیه آمده است:" محدود کردن قاچاق میراث فرهنگی راستای اولویت داری است چون این فعالیت به افراط گریان امکان می دهد، پول های هنگفتی را به دست آورند".
گروه تروریستی موسوم  به  دولت اسلامی (داعش) پس از تصرف اراضی پهناوری را در شمال و شرق سوریه و شمال و غرب عراق ، روز 29 ژوئن سال گذشته تشکیل دولت خلافت اسلامی در این نواحی به رهبری سرکرده خود را اعلام کرد. این گروه وحشی و بیرحم که در حال گسترش فعالیت خود در دیگر کشور ها بویژه لیبی، مصر ، افغانستان، یمن، تونس و نیجریه بوده و در دیگر نقاط جهان از جمله کشور های اروپایی عملیات تروریستی اجرا می کند، یکی از بزرگترین معضلات فعلی در دنیا می باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала