سخنان ایالات متحده درباره "ایمنی" گلوله های اورانیوم ضعیف شده قابل قبول نیست

© AP Photo / Matt Rourkeسخنان ایالات متحده درباره "ایمنی" گلوله های اورانیوم ضعیف شده را قابل قبول نیست
سخنان ایالات متحده درباره ایمنی گلوله های اورانیوم ضعیف شده را قابل قبول نیست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.09.2023
Telegram
کارشناس روسیه: صحبت های امریکا درباره ایمنی گلوله های اورانیوم مغرضانه است.
به گزارش اسپوتنیک، الکساندر اوواروف سردبیر پرتال اطلاعاتی انرژی هسته ای Atominfo.ru گفت: دولت ایالات متحده به شیوه ای مغرضانه و سیاسی عمل می کند و ایمنی فرضی گلوله های اورانیوم ضعیف شده در نظر گرفته شده برای تحویل به اوکراین را اعلام می کند درحالی که آنها را با پلوتونیوم و سایر عناصر رادیواکتیو بسیار خطرناک آلوده پرمی کند و حادثه یک سال پیش با چنین گلوله‌هایی در ایالات متحده یک حادثه تشعشع خطرناک در نظر گرفته شد.
روز چهارشنبه پنتاگون رسما از انتقال گلوله های اورانیوم ضعیف شده به اوکراین خبر داد. جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، در اظهار نظر در این باره گفت که این مهمات تهدید تشعشع ندارند.
اوواروف تاکید کرد: بیانیه کاخ سفید در خصوص عدم وجود خطر تشعشعات یک بیانیه سیاسی و مغرضانه است.
او در توضیح به یک حادثه اضطراری اشاره کرد که سال گذشته در آمریکا اتفاق افتاد.
این کارشناس گفت: "مشخص است که در سال 2022، قطعات گلوله M101 با اورانیوم ضعیف شده چهار بار در پایگاه نظامی آمریکایی لوئیس-مک‌کورد در خارج از منطقه "کثیف" (منطقه دسترسی کنترل شده) پیدا شد. در نتیجه، پس‌زمینه تشعشع اندازه‌گیری شد و منطقه "کثیف" گسترش یافت، که شامل مکان‌هایی بود که قطعات پیدا شد. قابل ذکر است که عکس منتشر شده در آن زمان نشان می داد که این نظامی آمریکایی می ترسید با دست خالی قطعه ای از گلوله را بگیرد.
بازداشت یک ایرانی متهم به حمله تروریستی در هلند  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.09.2023
محکومیت تصمیم آمریکا برای ارسال پرتابه های اورانیوم ضعیف شده به اوکراین در هلند
اوواروف خاطرنشان کرد: بنابراین در ایالات متحده، کشف قطعات گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده در خارج از مناطق کنترل، یک حادثه تشعشع تلقی می‌شود. پس می‌توان نتیجه‌گیری‌های واضحی درباره چنین گلوله‌هایی که برای تحویل به اوکراین برنامه‌ریزی شده است، گرفت.
این کارشناس افزود: علاوه بر این، چندان شناخته شده نیست که اورانیوم ضعیف شده مورد استفاده در پرتابه های آمریکایی و بریتانیایی حاوی پلوتونیوم و سایر عناصر رادیواکتیو به اصطلاح ترانس اورانیوم نیز باشد.
وی تاکید کرد: البته، یک مالک خصوصی آمریکایی که صاحب یک نیروگاه هسته ای است، می تواند در صورت کشف ناخالصی های نامطلوب در سوخت هسته ای ابراز نارضایتی کند. اما ارتش آنها هر اورانیومی را که به آنها داده می شد، استفاده می کنند. آنها پول زیادی برای تسلیح مجدد دریافت می کنند. زمانی برای تجزیه و تحلیل طیفی اورانیوم نیست.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала