گزارش و تحلیل

روسیه حق دفاع در برابر سلاح های اورانیومی دارد

© Photo / Vitaly V. Kuzminبمب خوشه ای روسی "دریل"
بمب خوشه ای  روسی دریل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.09.2023
Telegram
وزارت دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرد که یک بسته امنیتی جدید به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار را به اوکراین اختصاص داده که شامل مهماتی حاوی اورانیوم ضعیف شده برای تجهیز تانک‌های آبرامز آمریکا است.این در حالیست که آمریکا با متهم کردن ایران به فروش پهپاد به روسیه در صدد اعمال تحریم های جدید علیه این کشور بود.
سرگئی ریابکوف،‌ معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به این موضوع اعلام کرد که ارسال تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده از سوی آمریکا به اوکراین “اقدامی جنایتکارانه ” است.
محمد علی پور مختار، نظامی سابق سپاه پاسداران و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:
متاسفانه در درگیری که میان اوکراین و روسیه شاهد آن هستیم، آمریکا عامل اصلی بوده و ادامه آن نیز به دلیل تلاش آمریکا رخ داده؛ اقدامات غیرقانونی زیادی از سوی دولت آمریکا در این جنگ صورت گرفته که از جمله آنها مجهز کردن اوکراین است.
این نوع سلاح ‌ها و بمب ‌های خوشه‌ای که توسط دولت آمریکا به اوکراین ارسال می‌شود و در این درگیری به کار گرفته شده، بر مبنای کنوانسیون‌های مختلف بین المللی ممنوع است، چه به لحاظ آثار مخرب انسانی و چه به لحاظ آثار مخرب زیست محیطی که به دنبال دارد.
مهمات خوشه ارسالی  آمریکا به اوکراین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.07.2023
سازمان ملل استفاده از بمب های خوشه ای آمریکایی توسط کی یف را محکوم کرد
نمونه آن را در عراق مشاهده کردیم که آمریکا با استفاده از سلاح‌ های ممنوعه هزاران نفر را دچار بیماری‌ های مختلف و انواع سرطان ناشی از تشعشعات اتمی کرد اگرچه به ظاهر اعلام می‌شود، اورانیوم ضعیف شده است اما در هر صورت اورانیوم است که اثر مخرب را چه در طبیعت و چه در جسم انسان‌ها می‌گذارد.
طبیعتاً هنگامی که آمریکا این اقدامات را انجام می‌دهد مشوقی برای سایر کشورها ایجاد می‌کند و کشورهایی که ممکن است قربانی این نوع سلاح‌ها شوند بر اساس قوانین بین‌المللی حق دارند از خود به هر شکل ممکن دفاع کنند و البته مسئولیت این موضوع با دولت آمریکا است و این دولت آمریکا خواهد بود که باید پاسخگو باشد.
وی افزود:
آمریکا به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به جای ورود به مسئله و پایان دادن صلح آمیز به درگیری میان اوکراین و روسیه، به اوکراین سلاح می‌فروشد تا در آتش درگیری بدمد و اوکراین را به تداوم جنگ تشویق می‌کند، روسیه نیز وقتی چنین موضوعی را ملاحظه می‌کند قطعاً به خود حق می‌دهد که از سلاح‌های مشابه یا حتی مرگبارتر دیگری استفاده کند.
نماینده ادوار مجلس ایران ضمن تاکید بر نقش آفرینی پررنگ آمریکا در جنگ اوکراین بیان کرد:
پنتاگون - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.09.2023
خودداری پنتاگون از اظهار نظر در مورد ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین
وزیر دفاع معزول اوکراین هم پیشتر گفته بود که آمریکا خود به تنهایی ۱۰۰ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین انجام داده و این خود یک اطلاعات دقیق، روشن و واضح است که نقش آفرینی آمریکا در درگیری اوکراین تا چه اندازه پررنگ است، طبیعی است وقتی آمریکا به این شکل دخالت می‌کند صاحب این حق نیست که کشورهای دیگر را برای ارسال سلاح متهم کند.
ایران از قبل اعلام کرده بود که پهپادها را پیش از شروع جنگ اوکراین به روسیه داده و پس از آغاز این درگیری ارسال پهپاد ها متوقف شده به همین دلیل آمریکا نمی‌تواند ایران را در این قضیه متهم کند.
البته که این رویه آمریکایی ‌ها است آنها بدترین جنایات جنگی را مرتکب می‌شوند اما برای پوشاندن اقدامات خود دیگران را متهم می‌کنند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала