چین در نشست جده: موضع روسیه در مورد اوکراین باید در نظر گرفته شود

© Sputnik / Павел Львов /  مراجعه به بانک تصاویر ساختمان وزارت خارجه چین- پکن
ساختمان وزارت خارجه چین- پکن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.08.2023
Telegram
چین در مذاکرات درباره اوکراین در جده راهی برای در نظر گرفتن خطوط قرمز روسیه پیشنهاد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، رسانه غربی به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد که چین در مذاکرات درباره اوکراین در شهر جده عربستان راهی برای کنار گذاشتن خطوط قرمز و نگرانی های روسیه در بحث ها ارائه می دهد.
این رسانه به نقل از دیپلمات های غربی نوشت، چین به عنوان مهم ترین متحد خارجی روسیه، نقش مهمی در پیشبرد مذاکرات ایفا می کند و احتمالا راهی برای انعکاس برخی از خطوط قرمز و نگرانی های مسکو در گفتگوها ارائه می دهد.
به نوشته این نشریه، رهبری عالی عربستان سعودی و اوکراین شدیدا به دنبال مشارکت پکن در مذاکرات بودند.
همانطور که در مطالب ذکر شد، در جریان مذاکرات، چین دوباره یک طرح صلح 12 ماده ای را برای حل مناقشه بین مسکو و کی یف ارائه کرد.
دیپلمات های اروپایی نیز به نوبه خود گفتند که آتش بس بدون پیش شرط می تواند درگیری را متوقف کند.
به گفته یک مقام آمریکایی به نقل از این روزنامه، نماینده ویژه چین در امور اوراسیا، لی هوی، در حاشیه با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و ویکتوریا نولند معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی دیدار کرد. جزئیات این گفتگو مشخص نشده است.
پیش از این گزارش شده بود که عربستان سعودی قصد دارد در ماه اوت در جده در مورد اوکراین مذاکره کند و نمایندگانی از حداکثر 30 کشور دعوت کند، اما بدون روسیه.تعدادی از کشورها از جمله ایالات متحده، بریتانیا، آفریقای جنوبی، لهستان و اتحادیه اروپا قبلاً مشارکت خود را تأیید کرده اند.
Здание Министерства иностранных дел РФ в Москве - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.08.2023
واکنش وزارت خارجه روسیه به مذاکرات جده در مورد اوکراین
آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک نیز به نوبه خود گفت که دولت او بدون روسیه در مذاکرات شرکت نخواهد کرد.
دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که کرملین نشست عربستان سعودی در مورد اوکراین را دنبال خواهد کرد، باید دید چه اهدافی در نظر گرفته شده است. وزارت خارجه روسیه در اظهار نظر درباره مذاکرات درباره اوکراین در جده، اعلام کرد که تصمیم گیری درباره بحران اوکراین در سطح سیاسی بدون مشارکت روسیه پوچ و بی معنی است، اما "زمینه کاملی برای خلاقیت" برای بحث آنها وجود دارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала