سرکنسول پیشین ترکیه در آمریکا: اکنون زمان بحث درباره عضویت سوئد و فنلاند در ناتو نیست

© AP Photo / Johanna Geronسفیر ایالات متحده از زمان پذیرش فنلاند و سوئد در ناتو خبر داد
سفیر ایالات متحده از زمان پذیرش فنلاند و سوئد در ناتو خبر داد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.02.2023
اشتراک
سرکنسول سابق ترکیه در آمریکا با اشاره به زلزله مرگبار این کشور گفت که اکنون زمان بحث درباره عضویت سوئد و فنلاند در ناتو نیست.
به گزارش اسپوتنیک، استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز به ترکیه سفر کرد و طی آن با اردوغان، رئیس جمهور و چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه دیدار کرد. هدف از سفر دبیرکل ناتو "نشان دادن همبستگی" با ترکیه بود که 11 روز پیش ویرانگرترین زلزله یک قرن اخیر را تجربه کرد.
استولتنبرگ در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک موضوع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو را مطرح کرد و گفت: زمان تصویب درخواست های این کشورها فرا رسیده است زیرا آنها تمام اقدامات لازم را در رابطه با خواسته های ترکیه برای لغو تحریم تسلیحاتی و قوانین سختگیرانه تر ضد تروریسم این توافق انجام داده اند.
چاووش اوغلو نیز به نوبه خود تاکید کرد که آنکارا از اقداماتی که دو کشور تاکنون برداشته اند استقبال می کند، اما با توجه به فعالیت های سازمان تروریستی پ.ک.ک و حامیان آن، این غیرواقعی است که بگوییم سوئد گام های مشخصی در چارچوب یادداشت سه جانبه برداشته است. در این کشور همه چیز همچنان ادامه دارد."
این در حالی است که قرار است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای 19 تا 20 فوریه به ترکیه سفر کند. همانطور که پیش بینی می شد، وی روز یکشنبه از مناطق زلزله زده بازدید خواهد کرد و روز دوشنبه نیز در آنکارا گفتگو خواهد کرد. چاووش اوغلو پیشتر گفته بود که سفر بلینکن به ترکیه در سفر 18 ژانویه وی به واشنگتن برنامه ریزی شده بود.
محاکمه پنج پناهجوی افغان به اتهام تجاوز جنسی در سوئد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.02.2023
وزیر خارجه سوئد: مذهب بخشی از توافق ناتو با ترکیه نیست
تعدادی از کارشناسان بر این باورند که استولتنبرگ و بلینکن از مذاکرات ترکیه برای اعمال فشار بیشتر بر آنکارا در مورد موضوعاتی مانند موافقت با درخواست سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو، موضع ترکیه در قبال بحران اوکراین و تحریم های ضد روسیه استفاده می کنند.
گلرو گزر، کارشناس سیاست خارجی، سرکنسول سابق ترکیه در لس آنجلس، در تفسیری به اسپوتنیک تاکید کرد که فشار ناتو و ایالات متحده بر آنکارا در چنین برهه سختی برای ترکیه غیرقابل قبول است.
در این دوره بسیار دشوار برای ترکیه، موضوع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو واضح است که اولویت این کشور نیست. البته ترکیه از حمایت های ارائه شده از جمله سوئد و فنلاند برای از بین بردن پیامدهای زلزله قدردانی کرد. اما همچنان انتظارات اصلی آنکارا به تحقق شرایط مندرج در یادداشت سه جانبه مادرید توسط این کشورها مربوط می شود. در شرایطی که ترکیه در تلاش برای غلبه بر پیامدهای یک زلزله ویرانگر است، قرار دادن این موضوعات در دستور کار مذاکرات را نامناسب و نابهنگام می دانم. عملیات جستجو و نجات همچنان در کشور ادامه دارد و در 11 شهر وضعیت فوق العاده اعلام شده است. الان وقتش نیست.
وزیر خارجه ترکیه: عملیات علیه داعش را شمال تا جنوب سوریه ادامه می دهیم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.01.2023
ترکیه پروتکل عضویت سوئد و فنلاند در ناتو را تایید نمی کند
ما منتظر تجلی همبستگی و تفاهم نسبت به ترکیه هستیم."
گزر در مورد اظهارات دبیرکل ناتو مبنی بر اجرای مفاد این تفاهم نامه توسط سوئد تاکید کرد:
گفته می شود که سوئد به مفاد توافقنامه پایبند بوده است، اما در واقعیت اینطور نیست. ما در مورد کشوری صحبت می کنیم که به بهانه آزادی بیان اجازه اقدام به سوزاندن قرآن را می دهد. در ترکیه، این اقدامات تحریک آمیز اخیراً نه تنها از سوی حزب حاکم، بلکه از سوی مخالفان نیز محکوم شده است. بنابراین حتی اگر امروز درخواست عضویت سوئد در ناتو در پارلمان ترکیه مطرح شود، فکر نمی‌کنم هیچ حزبی به تایید آن رأی دهد. بنابراین، سوئد، با اقدامات خود، روند پذیرش خود را در اتحاد به طور قابل توجهی پیچیده و کند کرد. من فکر نمی‌کنم در شرایط کنونی ترکیه حتی با وجود فشارهای ناتو و آمریکا از این موضوع عقب‌نشینی کند."
در مورد تحریم‌های ضد روسیه، ترکیه، مانند ایران، به تحریم‌های کشورهای ثالث که بدون قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده‌اند، نپیوست. ترکیه در اینجا موضعی قاطع و اصولی دارد. شایان ذکر است که بسیاری از کشورهای اروپایی همچنان در روسیه فعال هستند. ما شاهد نقض تحریم های اتحادیه اروپا توسط اعضای خود هستیم. بنابراین، ما که عضو اتحادیه اروپا نیستیم، بیش از پیش موظف به تبعیت از تصمیمات تحریمی اتخاذ شده در بروکسل یا ایالات متحده نیستیم."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала