بومی‌سازی محصولات حوزه سلامت در ایران

CC0 / / دارو
دارو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.12.2021
Telegram
بر اساس اعلام ستاد توسعه زیست فناوری ایران، از لحاظ تعدادی، ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر نیوز"، تولید داروها، واکسن‌ها، فراورده‌های طبیعی، مواد اولیه دارویی ارزبر با هدف تأمین امنیت دارویی کشور و کاهش وابستگی به واردات صنعت داروی ایران در سال‌های اخیر، با قرارگیری در رتبه ۲۰ جهانی و جایگاه ۴ آسیا پیشرفت قابل توجهی داشته است. بر اساس اعلام ستاد توسعه زیست فناوری، از لحاظ تعدادی، ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود. اما این میزان تولید، ۷۰ درصد ارزش مالی داروهای کشور است.
آخرین وضعیت بومی‌سازی محصولات دانش‌بنیان حوزه سلامت نشان می‌دهد ۶ برنامه برای تولید دارو، ملزومات پزشکی، واکسن، لوازم آرایشی، فراورده‌های طبیعی و مکمل‌ها توسط ستاد توسعه زیست تدوین شده است.
به طور متوسط ارزش هر واحد داروی وارداتی، ۱۷ برابر ارزش داروی تولید داخل است. طبق آمارنامه دارویی، میزان واردات داروها و مواد اولیه دارویی در سال ۱۳۹۸ برابر با ۱.۹ میلیارد دلار بوده است که با توجه به شرایط تحریم‌های غیرانسانی، به عنوان یک گلوگاه مهم و خطرناک می‌تواند امنیت دارویی کشور را به خطر بیندازد.
جزئیات حذف ۴ صفر از پول ملی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.12.2021
در ایران سهمیه جدید ارزی برای واردات دارو تعیین شد
با تدوین یک برنامه جامع و استفاده از تمامی توان شر کت‌ها و متخصصان و نهادهای اثرگذار، می‌توان تولید داروهای با بالاترین ارزبری را هدف‌گذاری و با کاهش ارزبری و قطع وابستگی به واردات دارو تا حد امکان، جهش اقتصادی را تضمین کرد
بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، مواد آرایشی، واکسن‌ها زیر نظر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در حال فعالیت هستند تا محصولات "ایران ساخت" خود را به تولید برسانند و جایگزین محصولات وارداتی کنند. به همین منوال، ستاد توسعه زیست فناوری برنامه‌ای برای هدایت این شر کت‌ها در دستور کار خود قرار داده است.
این برنامه‌ها در ۶ سرفصل مشخص شده که شامل "تولید داروهای حد واسط‌ها و مواد اولیه دارویی"، "واکسن انسانی"، "تولید لوازم آرایشی و بهداشتی"، "تولید فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل"، "تولید ملزومات و تجهیزات پزشکی"، "تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعتی دارویی" می‌شود. این برنامه در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز آن، توانایی افزودن ۶.۷۷۴ میلیارد دلار به درآمد ناخالص ملی (۱۳ درصد از میزان ارزش افزوده کل برنامه ملی جهش اقتصاد زیستی) را دارد.
office company  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.09.2021
آشنایی با جدید ترین سبک طراحی داخلی اداری بر پایه مراقبت‌های بهداشتی
لذا برنامه تولید دارو، مواد موثره دارویی، مواد حد واسط و مواد جانبی دارویی با بیشترین میزان ارزبری (شامل تولید ۲۰ داروی بیولوژیک، توسعه‌ی ظرفیت پالایشگاه پلاسما، تولید ۴۰ ماده اولیه دارویی، ۲۰ ماده حد واسط و ۱۰ ماده جانبی دارویی به عنوان برنامه اول ستاد توسعه زیست فناوری تدوین شده است و تا ۵ سال آینده ۱۰۴۰ میلیون دلار ارزش افزوده از این محصولات هدف‌گذاری شده است.
در برنامه دوم، تولید واکسن‌های انسانی برنامه تولید ۸ طرح در زمینه تولید واکسن کرونا و همچنین احداث مجتمع تولید واکسن تدوین شده است که تا ۳ سال آینده ۲۴۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
"تولید محصولات آرایشی و بهداشتی برنامه سوم ستاد توسعه زیست فناوری است که تولید ۲۰ ماده اولیه آرایشی و بهداشتی ارزبر احصاء شده و تا ۵ سال آینده ۶۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
بونهاپ؛ درخواست ایران برای خرید تجهیزات پزشکی به ارزش یک میلیون دلار - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.01.2021
یونهاپ؛ درخواست ایران برای خرید تجهیزات پزشکی به ارزش یک میلیون دلار
تولید "فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل" در برنامه چهارم تولید فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل به منظور تولید ۲۵ ماده اولیه مکمل و ۳ ماده اولیه شیرخشک تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۳ سال آینده ۱۳۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
در برنامه پنجم "تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی" به منظور تولید دستگاه‌های تصویربرداری، تولید استنت قلب و عروق، مواد اولیه خطوط تولید تجهیزات پزشکی، تولید دستگاه قند خون و نوار تست قند خون و زیست مواد تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۵ سال آینده ۱۵۰۴ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
در برنامه ششم موضوع "تکمیل زنجیره ارزش مواد صنعت دارویی" به منظور ایجاد مراکز فرمولاسیون مواد اولیه دارویی و همچنین تولید ۶۰ دارو و مولکول با کاربرد چندگانه از مواد پایه پتروشیمی به منظور تکمیل زنجیره مواد از پتروشیمی تا محصول دارویی نهایی (که از لحاظ اهمیت موضوع دارای مزیت‌های استراتژیک برای کشور است) تدوین شده است که در صورت تامین منابع، تا ۵ سال آینده ۱۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала