گزارش و تحلیل

نامه روزنامه نگاران ایرانی و خارجی درمورد تحریمها به شورای امنیت

© AFP 2023 / Drew Angerer/Getty Imagesنامه روزنامه نگاران ایرانی و خارجی درمورد تحریمها به شورای امنیت
نامه روزنامه نگاران ایرانی و خارجی درمورد تحریمها به شورای امنیت - اسپوتنیک ایران
Telegram
در این نامه از دیگر خبرنگاران جهان خواسته شده همسویی خود با این تلاش خبرنگاران ایرانی و خبرنگارانی که از دیگر کشورها به ایران آمده و در این کشور فعالیت دارند، با پیوستن به کمپین آنها اعلام نمایند؛ در این نامه که یک نسخه از آن در اختیار دفتر خبرگزاری اسپوتنیک در تهران قرار گرفته آمده است.

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران تعدادی از خبرنگاران و روزنامه نگاران و فعالین رسانه های ایرانی و خارجی که در ایرام مشغول به فعالیت هستند، در نامه ای که روز سه شنبه به رهبران اعضای شورای امنیت ارسال کردند از آنها تقاضا نمودند در قبال تحریم های ظالمانه ایالات متحده علیه ملت ایران موضع گیری کنند و کمک کنند این تحریم ها برداشته شود.

اتحادیه اروپا خواستار برچیدن تحریم ها علیه 4 کشور شد - اسپوتنیک ایران
اتحادیه اروپا خواستار برچیدن تحریم ها علیه 4 کشور شد
همکاران روزنامه نگار، خبرنگاران ودست اندرکاران رسانه های گوناگون
سلامی همراه با صلح و محبت
به منظور کاهش درد و رنج مردم ایران که در شرایط تحریم اقتصادی با شیوع ویروس کرونا مواجه شده اند، از شما دعوت می کنیم این پیام را که خطاب به روسای کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل است، جهت رفع تحریم ظالمانه بر مردم ایران و دفاع از حقوق آنان به منظور مقابله با "همه گیر کرونا"، امضا کنید.
امیدواریم با امضای این نامه، در پایان دادن به فاجعه ی انسانی در ایران سهیم باشید. به امید روزی که همه ی نمادهای سلطه طلبی وبی عدالتی که بشریت در همه جای جهان با آن رو به رو است، از میان برداشته شود.
لطفا "نام، شغل و کشور" را به آدرس ذیل ارسال فرمایید.
We2unsc@gmail.com

روسای محترم کشورهای عضو شورای امنیت، جناب آقای امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، جناب آقای بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، جناب آقای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جناب آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه، جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین

سلام و تحیت،

ما در شرایط دشواری که جهان و جامعه ی بشری به دلیل شیوع ویروس کرونا با آن روبرو شده اند، اقدام به تهیه این نامه کرده ایم. شیوع این ویروس که دیگر مرز، ملیت و قاره ای را نمی شناسد، مسئولیت تاریخی بر دوش همه ی دولت ها وملت ها گذاشته تا بهترین درمان و راه حل ممکن را برای نجات بشریت ارائه دهند.

ویروس کرونا از عمق شرایط غیر انسانی و غیراخلاقی نظم جهانی و روابط بین الملل پرده برداشت وعدم موفقیت این سازوکار را در مقابل فاجعه ای پیش روی بشریت، به نمایش گذاشت.

ویروس کرونا شکنندگی جهان را نمایان کرد واز نیاز مبرم بشریت به ارزش ها به منظور حمایت از سرنوشت مشترک خود، پرده برداشت.

ما با دیگر ملت ها ابراز همدردی می کنیم و در کنار همه ی دولت ها برای نجات بشریت، متوقف کردن درد و رنج انسان ها و شکست ویروس کرونا، که سازمان بهداشت جهانی آن را "همه گیر جهانی" نامیده است، ایستاده ایم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا - اسپوتنیک ایران
ترامپ در لغو تحریم ایران در زمینه شیوع کرونا لجاجت بخرج می‌دهد

در چنین شرایطی منطقی نیست که دولت ها و ملت های جهان تنها نظاره گر مردم ایران باشند که چگونه با دستان خالی در مقابل ویروس کرونا دست وپنجه نرم می کنند وبرای کاهش درد و رنج 82 میلیون ایرانی، هیچ مسئولیتی احساس نکنند. مردم ایران در شرایطی با این ویروس روبرو هستند که به دلیل انواع تحریم های اقتصادی قادر به تهیه دارو و لوازم پزشکی برای درمان مبتلایان و مهار تبعات ناشی از شیوع ویروس در جامعه، نیستند.

این سخن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا که گفت "بی سابقه ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده است" کاملا درست بود. تاریخ ایالات متحده آمریكا تاکنون شاهد اعمال چنین تحریم هایی که در حال حاضر علیه ایران تحمیل می شود، نبوده است. درست است که پرزیدنت ترامپ چنین تحریم هایی را با انگیزه های سیاسی و امنیتی وضع کرده است ، اما این تعبیر هم درست است که وی عملا مانع رسیدن دارو به 82 میلیون ایرانی شده است وآنان را از ابتدایی ترین حقوق اولیه خود یعنی حق "محافظت از زندگی " که در تاریخ 10 دسامبر 1948 در اعلامیه جهانی حقوق بشر درج شده، محروم کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا و دیگر همکارانش فراموش كرده اند كه تحریم های اعمال شده علیه ایران پیش از آنکه سیاسی ویا اقتصادی باشد، در درجه نخست تحریم های انسانی است زیرا با این تحریم ها تمامی ارزش های انسانی در چنین شرایطی نادیده گرفته است.

ما از این تعجب می کنیم که چگونه اعضای دولت آمریكا می توانند در کاخ سفید برای نجات از "ویروس كرونا" دست به دعا بردارند در حالیکه 82 میلیون ایرانی از تحریم های ظالمانه و غیرانسانی و غیراخلاقی این دولت، رنج می برند؟

تحریم های آمریکا  - اسپوتنیک ایران
دیده‌بان حقوق بشر: آمریکا باید تحریم‌های ایران را کاهش دهد

دولت آمریكا و به طور خاص از طریق خزانه داری ، شدیدترین فشارها را بر همه مؤسسات بین المللی و داخلی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان بهداشت جهانی، بانک ها و نهادها و مؤسسات مختلف مالی بین المللی اعمال می كند تا آنها را به تعامل با ایران بازدارد و اینگونه این کشور را از تهیه دارو و لوازم پزشکی مورد نیازش برای مقابله با ویروس کرونا منع کند و حتی به دولت ایران اجازه نمی دهد از دارایی های بلوکه شده اش برای خرید دارو، مواد غذایی و لوازم پزشکی مورد نیاز مردم ایران، استفاده کند.

ما از شما به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل می خواهیم تا به مسئولیت تاریخی، حقوقی و بشردوستانه خود را برای اعمال فشار به دولت آمریكا برای آزاد كردن سپرده های توقیف شده ایران، عمل کنید تا به دولت ایران امکان تهیه دارو، مواد غذایی و تجهیزات لازم داده شود و از خزانه داری آمریكا نیز بخواهید به منظور کمک به اقتصاد خانواده های ایرانی اقدام به رفع تحریم های اقتصادی علیه ایران کند و محدودیت هایی اعمال شده بر سازمان ها و نهادهای بین المللی جهت همکاری با ایران را از میان بردارد.

ما امیدواریم که به صدای وجدان خود در جهت حمایت از حقوق بشر در ایران گوش فرا داده وبه مسئولیت های تاریخی خود در شرایط حساس کنونی عمل کرده و برای رفع تحریم ظالمانه علیه مردم ایران اقدام کنید.

احترام ما را بپذیرید
با قدردانی

روزنامه نگاران و دست اندرکاران رسانه هایی که امضای آنان به پیوست نامه آمده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала