آمادگی ایران و قرقیزستان برای همکاری در زمینه تولید انرژی و اجرای طرح‌های برق‌آبی

© Photo / IRNAدیدار وزیران نیروی ایران و قرقیزستان
دیدار وزیران نیروی ایران و قرقیزستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.06.2024
اشتراک
وزیران نیرو و انرژی دو کشور ایران و قرقیزستان در دیدار مشترک بر آمادگی دو کشور در خصوص همکاری در زمینه تولید انرژی و اجرای طرح‌های برق‌آبی و حضور پیمانکاران ایرانی در قرقیزستان تاکید کردند.
به گزارش اسپوتنیک ، علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران امروز جمعه در حاشیه چهارمین نشست وزیران انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دیدار با طلای بک ایبرایف، وزیر انرژی قرقیزستان با اشاره به نزدیک بودن فرهنگ ایران و قرقیزستان، گفت: آینده تعاملات ایران و قرقیزستان روشن است و آمادگی خود را برای هر نوع همکاری اعلام می کنیم.
وزیر نیرو ضمن معرفی پتانسیل ایران در ذخائر هیدروکربوری شامل نفت و گاز افزود: در حوزه برق، ایران سالانه حدود 360 میلیارد کیلووات ساعت تولید برق دارد.
محرابیان با بیان اینکه در صنعت انرژی، (برق و صنایع نفت و گاز) کشوری صاحب تکنولوژی هستیم و به بسیاری از کشورها خدمات می دهیم، ادامه داد: شرکت فراب تخصص ساخت نیروگاه برق آبی دارد و در کشور تاجیکستان، عراق و سریلانکا تجربه اجرای طرح را داشته است.
وی با اشاره به اینکه سد و نیروگاه راغون با ارتفاع 350 متر بزرگترین سد جهان است، یادآور شد: در آن پروژه 5 شرکت ایرانی، بخشهای اصلی کار را اجرا می کنند و شرکت‌های ایرانی آمادگی برای اجرای پروژه‌های قرقیزستان بویژه برق آبی را دارند.
محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در  قرقیزستان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
ایران برای قرقیزستان پالایشگاه و نیروگاه برق می‌سازد
طلای بک ایبرایف، وزیر انرژی قرقیزستان در این دیدار با اشاره به اینکه کشور ایران توانمندی عرضه نفت و فراورده های نفتی را دارد و در این زمینه آمادگی همکاری داریم، گفت: تجربه خوبی در زمینه احداث و بهره‌برداری از نیروگاه برق آبی و نیروگاه‌های در مقیاس کوچک داریم. 13 درصد ظرفیت این نیروگاه ها آبی تولید می کند و توان تولید 142 میلیارد کیلووات برق دارد.
وی به احداث یک مگاپروژه به عنوان بزرگترین پروژه در آسیای میانه در قرقیزستان اشاره کرد و یادآورشد: این طرح با ظرفیت 1860 مگاوات و ارتفاع سد با 256 متر در دست اجراست و کل سرمایه‌گذاری این پروژه 4.5 میلیارد دلار است.
وی از همکاری با ایران در پروژه‌های انرژی، خورشیدی و بادی، ساخت نیروگاه هسته ای و عرضه نفت و فناوری نفتی خبر داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала