ایران برای قرقیزستان پالایشگاه و نیروگاه برق می‌سازد

© Photo / IRNAمحمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در قرقیزستان
محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در  قرقیزستان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
اشتراک
در دیدار محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران با نخست‌وزیر قرقیزستان توافقاتی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله راه‌اندازی کریدور ریلی، کمک به ساخت پالایشگاه، خرید و فروش قیر و غلات، تاسیس مراکز تجاری و همچنین ساخت نیروگاه برق انجام شد.
به گزارش اسپوتنیک، محمد مخبر در اولین دیدار خود در سفر به قرقیزستان برای شرکت در نشست شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای با عاقل‌بیک جبار اف، نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در این دیدار دوجانبه با اظهار تاسف از وضعیت فعلی غزه و کشتار رژیم صهیونیستی از مسئولان کشور قرقیزستان خواست تا همراه با کشورهای آزاده و انسان‌دوست جهان تمام تلاش خود را برای توقف بمباران مردم غزه و بازگشایی مسیر کمک‌های بشردوستانه به کار ببندند.
در ادامه این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی و برخی روسای دستگاه‌های مرتبط نیز در آن حضور داشتند، توافقات مهمی برای گسترش همکاری‌های فیمابین اتخاذ شد.
در نخستین گام در پی توافق مسئولان ارشد دو کشور وزرای راه مامور شدند تا در همین سفر با ادامه مذاکرات برای راه‌اندازی یک کریدور ریلی از قرقیزستان تا ازبکستان، ترکمنستان و ایران تفاهم کنند.
میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه در دیدار با محمد مخبر،  معاون اول رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
نخست وزیر روسیه: ایران شریک مهم فدراسیون روسیه است + فیلم
با درخواست نخست‌وزیر قرقیزستان وزرای نفت ایران و اقتصاد قرقیزستان ماموریت یافتند تا برای کمک به راه اندازی پالایشگاه و تولید بنزین در این کشور و همچنین خرید قیر برنامه‌ریزی کنند.
راه‌اندازی مرکز تجاری و برگزاری نمایشگاه محصولات به شکل متقابل در دو کشور از جمله دیگر توافقات این نشست بود.
همچنین درباره استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری و عملیاتی‌سازی فرایندهای تهاتر کالا از سوی دو طرف مخصوصا در زمینه کالاهای مورد نیاز مثل گوشت و غلات نیز تفاهم کامل انجام شد.
نخست‌وزیر قرقیزستان در این دیدار درخواست کرد در اسرع وقت زمینه لازم برای ساخت نیروگاه برق در این کشور فراهم شود.
بیست‌ودومین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای فردا در بیشکک آغاز به کار می‌کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала