گزارش و تحلیل

اصرار آمریکا بر آتش افروزی در اوکراین

© AP Photo / Alex BabenkoУкраинские военные переносят раненого сослуживца
Украинские военные переносят раненого сослуживца - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.06.2024
اشتراک
آمریکایی ها مطمئن هستند در صورت حمله به خاک روسیه و تهدید موجودیت و یا امنیت ملی روسیه این کشور ممکن است دست به استفاده از سلاح های پیشرفته تر خود در جنگ با اوکراین بزند.
تا به امروزه روسیه اصرار دارد که از عنوان عملیات ویژه برای نبرد خود در اوکراین استفاده کند چون اگر بحث به جنگ کشیده شود قطعا شرایط بسیار متفاوت خواهد بود.
عملا هدف از عملیات ویژه آن است که طرف مقابل را متعاقد سازند تا به راهکاری دیپلماتیک تن دهد وجریان تمام شود ما وقتی که کار به یک جنگ تمام عیار می کشد عملا یک طرف باید پیروز و طرف دیگری شکست بخورد.
آنچه مسلم است این می باشد که روسیه به هیچ وجه شکست نخواهد خورد و قطعا پیروز میدان خواهد بود و روند اتفاقات اخیر در جبهه های نبرد نشان از آن دارد که روسیه دست بالاتر را در این مبارزه دارد.
علیرغم اینکه کل ناتو و با تمام توان و اقتدار در طرف مقابل روسیه قرار گرفته.
اما روند عملیات در اوکراین نشان می دهد که ارتش روسیه با هدف شکست دادن کی یف و اشغال اوکراین وارد میدان نشده و به صورت تاریخی روسیه ثابت کرده که نفسی طولانی در جنگ ها دارد و توان آن را دارد تا در طولانی مدت طرف مقابل را شکست دهد.
ظاهرا آمریکایی ها و کلا غربی ها از این روند خسته شده اند و احساس می کنند که این روند به شدت به ضرر آنها است و به هر شکلی شده باید آن را تغییر دهد و به همین دلیل اوکراین را تشویق می کنند با استفاده از سلاح های پیشرفته ای که در اختیار آن گذاشته اند خاک روسیه را هدف قرار دهد تا روسیه هم مجبور شود از سلاح های پیشرفته تر از جمله سلاح های تاکتیکی هسته ای استفاده کند.
در واقع آنها در حال شرط بندی هستند روسیه تا چه حد حاضر است جلو برود، آیا حاضر است راه افتادن یک جنگ هسته ای را نیز بپذیرد.
به نظر می رسد در این شرایط عبارتی که آقای پوتین یک بار اظهار داشت می تواند بیان کننده شرایط موجود باشد.
"جنگ بد است اما اگر مجبور بودی بجنگی اول بزن و قوی بزن" چون شاید دیگر فرصتی برای ضربه دوم نباشد.
چند نکته که در رسانه ها آمده را مطرح می کنم وبعد ادامه می دهم:
مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا گفته :" نیروهای اوکراینی از مجوز واشنگتن برای حمله به خاک روسیه با سلاح‌های آمریکایی استفاده کرده‌اند".
"جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود نیروهای اوکراینی از مجوز واشنگتن برای حمله به خاک روسیه با تسلیحات آمریکایی استفاده می‌کنند و "منطقی نیست" که چنین اجازه به آن‌ها داده نشود.
او گفت: "منطقی نبود که به اوکراینی‌ها اجازه شلیک به آن‌سوی مرز برای هدف‌گرفتن سلاح‌ها و تأسیسات روسیه را ندهیم، سلاح‌هایی که به اوکراینی‌های شلیک می‌کنند. پس رئیس‌جمهور آمریکا مجوز این کار را صادر کرد. اوکراینی‌ها از این مجوز در میان نبرد استفاده کرده‌اند".
دولت آمریکا پیش‌تر استفاده اوکراین از سلاح‌های آمریکایی برای حمله به خاک روسیه در خارکیف را صادر کرد، اما همچنان به این کشور اجازه نداده است که از موشک‌های "اتکمز" و دیگر موشک‌های دوربرد برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.
سالیوان همچنین گفت ایالات متحده هنوز درباره افزایش احتمالی زرادخانه‌های هسته‌ای خود تصمیمی نگرفته و تصمیمات در این باره در ماه‌ها و سال‌های آینده اتخاذ خواهد شد.
او در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: "هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم. وضعیت را با دقت بررسی می‌کنیم و به درخواست‌های احزاب گوش می‌دهیم. این مسئله‌ای است که در ماه‌ها و سال‌های آینده درباره آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد".
در روز جمعه "پرانای وادی" مدیر ارشد کنترل تسلیحات و عدم اشاعه تسلیحات در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت تا زمانی که چین، روسیه و کره شمالی در این مسیر توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای باشند، ایالات متحده نیز موضع هسته‌ای خود را تطبیق خواهد داد.
به نظر می رسد امروزه کشورهای غربی به مرز ورشکستگی اخلاقی و سیاسی رسیده اند و روند انتخابات در اروپا نشان می دهد احزاب فعلی حاکم بر کشورهای اروپایی در حال شکست هستند و احتمالا همین روند در آمریکا هم رقم بخورد.
همه سیاستمداران غربی هم به خوبی می دانند که دلیل این شرایط سیاست آنها چه در شرق اروپا چه در خاورمیانه است که موجب شکستشان در انتخابات شده.
حال آنها به جای اینکه به دنبال ایجاد راهکار دیپلماتیک برای صلح بین روسیه و اوکراین از یکسو و اسرائیل و فلسطینی ها از سوی دیگر باشند، پی جنگی هسته ای را نیز به جان خریده اند و به دنبال آن هستند که ببینند آیا با سیاست های احمقانه شان می توانند روسیه را به استفاده از تسلیحات هسته ای وادار کنند.
آنچه مسلم است این می باشد که اگر روسیه تصمیم بگیرد از سلاح هسته ای تاکتیکی استفاده کند قطعا ضربه اول را به گونه ای خواهد زد که طرف مقابل فرصت ضربه دوم را نداشته باشد و شاید کشورهایی که امروزه در حال بخشش تسلیحات کذایی به اوکراین برای حمله به خاک روسیه هستند هم هدف انتقام روسیه قرار بگیرند.
البته در پایان باید بگویم تصور شخصی بنده در این است که روسیه صدها راهکار دارد که بتواند مقابله به مثل کند و یکی از ساده ترین راهکارها این است که هرجای دنیا نیروهای آمریکایی و عضو ناتو حضور دارند به دشمنان آنها تسلیحات بدهد تا به آنها حمله کنند و یا حتی به دشمنان ایالات متحده در آمریکای لاتین تسلیحاتی بدهد که میتواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد و اینگونه نباشد که آمریکایی ها همیشه احساس کنند دور از جهان واقعی در امنیت به سر می برند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала