گزارش و تحلیل

نشست وزرای خارجه بریکس در میان چالش‌های جهانی

© Sputnik / Grigory Sysoev /  مراجعه به بانک تصاویر Перед совещанием министров иностранных дел стран БРИКС в Нижнем Новгороде
Перед совещанием министров иностранных дел стран БРИКС в Нижнем Новгороде - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.06.2024
اشتراک
نشست وزرای خارجه بریکس در نیژنی نووگورود به عنوان بستری برای کشورهای عضو به منظور هماهنگی مواضع خود، تبادل نظر در مورد مسائل جهانی و تقویت همکاری در جبهه های مختلف برای رسیدگی به چالش ها و فرصت های مشترک عمل خواهد کرد.
به گزارش اس‍پوتنیک- نشست وزیران امور خارجه بریکس و همچنین نشست وزیران امور خارجه بریکس و کشورهای در حال توسعه با حضور وزیران امور خارجه 10 کشور عضو بریکس و با حضور علی باقری سرپرست وزارت امورخارجه ایران در تاریخ 21 و 22 خرداد 1403 در شهر نیژنی نووگورود واقع در غرب روسیه می‌شود. برگزاری نشست وزرای خارجه بریکس بر تعهد روسیه به مشارکت این سازمان و نقش آن در تقویت همکاری میان کشورهای عضو تاکید می کند.
سمیه ماندگار پژوهشگر مسائل بین الملل در خصوص اهمیت نشست بریکس در شهر نیژنی نووگورود روسیه به اس‍پوتنیک گفت،
بریکس انجمنی متشکل از پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور است که هدف آن افزایش همکاری و همکاری در زمینه های مختلف از جمله سیاست، اقتصاد و فرهنگ است که ورای چارچوب یکجانبه‌گرایانه غربی در حالیکه فعاليت است و حضور اقای باقری به عنوان سرپرست وزارت امورخارجه ایران در سازمان بریکس نشان دهنده جایگاه ایران و تمایل آن به نقش آفرینی در نظم چند جانبه‌گرایانه جدید و همچنین یافتن جایگاهی مناسب در سازوکارهای اقتصادی و تجاری جهانی است.
ماندگار ادامه‌ داد، نشست‌های سازمان‌ بریکس، معمولاً بر طیفی از موضوعات مورد علاقه کشورهای عضو تأکید می کند و همانطور که آقای باقری در پیش از این نشست در مصاحبه‌ ای به آن اشاره‌ کردند، موضوعات مهم روابط بین‌الملل، راهکارهای ارتقای حکمرانی جهانی، حل و فصل منازعات در بسترهای چندجانبه و با تمرکز بر افزایش تأثیرگذاری کشورهای در حال توسعه، از جمله موضوعاتی است که در چارچوب این نشست دو روزه به آن پرداخته‌ می‌شود.
از جمله موضوعات قابل توجه برای اعضای بریکس اهمیت چندجانبه گرایی و اصلاح نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی، و حمایت از یک سیستم حکمرانی جهانی عادلانه تر و فراگیرتر است که احتمالا در این دوره از نشست‌ها نیز مورد بحث و بررسی خواهد بود.
همچنین، گفته شده که سرپرست وزارت امور خارجه ضمن حضور در این نشست و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه ای و بین المللی، با وزرای امور خارجه و روسای هیات های شرکت کننده در این دو نشست دیدار و گفتگو خواهد کرد.
به نظر می‌رسد، با توجه به چالش‌های ژئوپلیتیکی متنوعی که جامعه بین المللی با آن مواجه است، وزرای خارجه بریکس ممکن است مواضع مشترکی را در مورد درگیری های منطقه ای بويژه بحث جنايات اسرائیل عليه مردم فلسطین و امنیت بین المللی مورد بحث و بررسی قرار دهند.
Министры иностранных дел во время совместного фотографирования участников совещания министров иностранных дел стран БРИКС в Нижнем Новгороде - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.06.2024
باقری: بریکس به نمادی موفق برای تغییر و عادلانه تر کردن نظم جهانی تبدیل شده است
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала