- اسپوتنیک ایران  , 1920
عملیات ویژه روسیه در اوکراین
روسیه در تاریخ 24 فوریه عملیات ویژه در اوکراین را آغاز کرد. ولادیمیر پوتین هدف از این عملیات را "حمایت از مردمی خواند که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند."

تلفات کی یف در محور دونتسک جنوبی نزدیک به صد نفر رسیده است

© Sputnik / Stanislav Krasilnikov /  مراجعه به بانک تصاویر نیروهای مسلح روسیه
نیروهای مسلح روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.04.2024
اشتراک
وزارت دفاع روسیه: کی یف در محور دونتسک جنوبی 90 پرسنل نظامی خود را از دست داد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در محور دونتسک جنوبی، واحدهای یگان "شرق" مواضع خود را در امتداد خط مقدم بهبود بخشیدند و تلفات نیروهای مسلح اوکراین بالغ بر 90 پرسنل نظامی بوده است.
در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است: "در محور دونتسک جنوبی واحدهای یگان‌ "شرق" روسیه مواضع خود را در امتداد خط مقدم بهبود بخشیدند، همچنین تجمع انسانی و تجهیزاتی تیپ‌های 72 مکانیزه، 58 موتوری پیاده نظام و 128 دفاع زمینی نیروهای مسلح اوکراین مورد هدف قرار گرفت."
در ادامه این گزارش آمده است: "دشمن بالغ بر 90 پرسنل نظامی خود را از دست داد و همچنین سه دستگاه خودرو، هویتزر 155 میلی متری ام777 ساخت آمریکا، هویتزر 155 میلی متری اف اچ-70 ساخت بریتانیا و همچنین هویتزر 122 میلی متری دی-30 منهدم شده است."
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در محور آودیوکا، نیروهای گروه "مرکز" با اقدامات فعال، وضعیت تاکتیکی خود را بهبود بخشیدند و محل تجمع نیروی انسانی و تجهیزات نیروهای اوکراینی را هدف قرار دادند، علاوه بر این، هفت ضد حمله نیروهای اوکراینی را خنثی کردند."
این وزارتخانه افزود: "دشمن حدود 295 نیروی نظامی خود را از دست داد، همچنین یک تانک، چهار خودروی جنگی، از جمله یک خودروی جنگی پیاده نظام ماردر ساخت آلمان و چهار خودرو نوع دیگر را از دست داد. در جریان نبرد ضد توپخانه ای نیز یک دستگاه توپخانه خودکششی ام109 پالادین ساخت ایالات متحده و یک توپ خودکششی آکاتسیا، یک توپخانه خودکششی گووزدیکا، سه هویتزر دی-30 یک هویتزر ام102 ساخت ایالات متحده، و همچنین ایستگاه جنگ الکترونیک خمارا را از دست داد."
گفتنی است، در 17 فوریه، در طی عملیات تهاجمی، واحدهای گروه از نیروهای مرکز به طور کامل آودیوکا را آزاد کردند و تا عمق 8.6 کیلومتری پیشروی کردند. مساحت کل قلمرو آزاد شده 31.75 کیلومتر مربع بود. دشمن بیش از 1.5 هزار نیرو را از دست داد.
وزارت دفاع روسیه تصاویر جدیدی از تجهیزات نظامی رها شده در کنار جاده ها در حومه آودیوکا در جریان فرار بی نظم نیروهای مسلح اوکراین منتشر کرده است.
سرگی شایگو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.03.2024
عملیات ویژه روسیه در اوکراین
میزان تلفات و خسارات اوکراین از ابتدای سال از زبان وزیر دفاع روسیه
در بیانیه این وزارتخانه آمده است: در حال حاضر، پرسنل نظامی نیروهای مسلح روسیه اقداماتی را با هدف پاکسازی مناطق حومه شهر آودیوکا از شبه نظامیان نیروهای مسلح اوکراین و مسدود کردن مسیر حرکت واحدهای آنها انجام می دهند.
پیشتر سدریک لیتون، سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده در گفتگویی با "سی ان ان"، اظهار داشت که تصرف آودیوکا به ارتش روسیه این فرصت را می دهد تا به عمق دفاع اوکراین حمله کند.
این افسر گفت: "روس‌ها این شهر را تصرف کرده‌اند و اکنون، در تئوری، می‌توانند پیشروی خود به قلب اوکراین را ادامه بدهند".
به گفته لیتون، از دست دادن آودیوکا به این معنی است که انجام عملیات نظامی هم در دونباس و هم در نزدیکی شبه جزیره کریمه برای نیروهای مسلح اوکراین دشوارتر می شود.
پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کرملین پس از شنیدن گزارش سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه درباره تصرف آودیوکا این موفقیت و پیروزی مهم را به ارتش روسیه تبریک گفت.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: "در نتیجه مساحت ۳۱.۷۵ کیلومتر مربع از چنگ ملی‌گرایان اوکراینی آزاد شد. تلفات دشمن در نبردهای آودیوکا در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۵۰۰ پرسنل نظامی بوده است. تنها گروه‌های پراکنده انفرادی از شبه نظامیان اوکراینی زیر فشار آتشباری مستمر نیروهای روسی، موفق شدند با رها کردن سلاح‌ها و تجهیزات نظامی خود، آودیوکا را با عجله ترک کنند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала