رسانه : ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای سه بمب هسته‌ای را در اختیار دارد

CC BY 4.0 / Tasnim / سایت فردو
سایت فردو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.04.2024
اشتراک
نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست به نقل از مقامات سابق و فعلی این کشور گزارش کرده است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران برای ساخت دستکم ۳ بمب هسته‌ای کافی است و تهران می‌تواند ظرف مدتی کوتاه از چند روز تا چند هفته غلظت آن‌ها را تا درجه تسلیحاتی برساند.
به گزارش اسپوتنیک، این مقامات گفته‌اند با این وجود، تولید نسخه اولیه یک سلاح هسته‌ای پس از تصمیم قطعی برای رفتن به طرف بمب می‌تواند تا شش ماه طول بکشد. در همین حال غلبه بر چالش‌های ساخت کلاهک هسته‌ای قابل نصب بر روی موشک شاید دو سال یا بیشتر به درازا بیانجامد.
ایران ادعا می‌کند که برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد، با این حال علی‌اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در ماه فوریه با اشاره به دستیابی به قدرت "بازدارندگی" گفته بود تهران اکنون هر آنچه را که برای ساختن بمب لازم است در اختیار دارد.
گزارش جدید آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت هسته ای ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.02.2024
گزارش و تحلیل
گزارش جدید آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت هسته ای ایران
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش آخرین سفر بازرسان خود به ایران، با اشاره به تجهیزات تازه نصب شده در مرکز فردو آورده بود که تولید اورانیوم‌غنی‌سازی شده ایران در مدتی کوتاه می‌تواند دو برابر شود. امری که به گفته کارشناسان ایران را بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این کشور به توانایی تولید تسلیحات هسته‌ای نزدیک کرده است.
واشنگتن پست به نقل از ده‌ها مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسئولین اسبق و فعلی آمریکایی و همینطور مقامات اطلاعاتی و امنیتی اروپایی که نخواستند نامشان فاش شود گفته است که اجماع نظر درباره برنامه هسته‌ای ایران بر این قرار گرفته که تهران "آهسته، اما پیوسته پیشروی می‌کند و وسایل لازم را برای یک سلاح در آینده جمع می‌کند. هرچند [در حال حاضر]هیچ حرکتی برای ساخت آن انجام نمی‌دهد."
به گفته آنان علیرغم این واقعیت که ایران اخیراً به دنبال رقیق کردن مقداری از اورانیوم بسیار غنی شده خود بوده است، این روند غیرقابل انکار است که دستگاه‌های مستقر در فردو اورانیوم بسیار غنی‌شده را با سرعتی بیشتر از گذشته تولید می‌کنند و ذخایر سوخت اورانیوم کشور همچنان در حال افزایش است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала