دادگاه سازمان ملل چه حکمی در باره اسرائیل صادر کرده است؟

CC0 / jensjunge / سازمان ملل متحد
 سازمان ملل متحد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.03.2024
اشتراک
وضعیت زندگی فلسطینیان در غزه بیش از پیش وخیم شده است.
به گزارش اسپوتنیک، دادگاه سازمان ملل از اسرائیل می‌خواهد برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غزه اقدام کند.
دیوان بین المللی دادگستری در حکم خود اعلام کرد که اسرائیل تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از جریان بدون مانع کمک های بشردوستانه از جمله آب و غذا به نوار غزه انجام دهد.
دادگاه سازمان ملل در حکم خود خاطرنشان می کند که از 26 ژانویه که دادگاه به اسرائیل دستور داد تا اقدامات موقت را به دلیل وضعیت نوار غزه انجام دهد، وضعیت زندگی فلسطینیان در غزه بیش از پیش بدتر شده است.
در بیانیه دادگاه سازمان ملل آمده است: «دادگاه دستور می دهد این اقدامات به انجام برسند: دولت اسرائیل باید تمام اقدامات لازم و مؤثر را ارائه فوری و بدون مانع، خدمات اساسی ضروری و کمک های بشردوستانه، از جمله تأمین غذا، آب، برق با همکاری کامل با سازمان ملل، و تأمین سوخت، سرپناه، پوشاک، لوازم بهداشتی و همچنین کمک های پزشکی به فلسطینیان در سراسر غزه را به انجام برساند.
دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در 26 ژانویه تصمیمی موقت در مورد ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر درخواست اقدامات موقت علیه اسرائیل به دلیل نسل کشی ادعایی در نوار غزه صادر کرد. این دادگاه به اسرائیل دستور داد تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از نسل کشی در نوار غزه انجام دهد.
نیروی زمینی ارتش اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.03.2024
گزارش و تحلیل
آیا اسرائیل به شورای امنیت دهن کجی خواهد کرد؟
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
انفجار در خط لوله گاز در ایران
 - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.02.2024
رسانه: انفجار در بزرگترین خط لوله گاز ایران کار اسرائیل بود
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند.
وزارت بهداشت غزه گزارش داد که تا 10 مارس 2024، تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 30 هزار نفر گذشت و بیش از 71 هزار نفر زخمی شدند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала