گزارش و تحلیل

آیا اسرائیل به شورای امنیت دهن کجی خواهد کرد؟

© Sputnik / РИА Новости /  مراجعه به بانک تصاویر نیروی زمینی ارتش اسرائیل
نیروی زمینی ارتش اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.03.2024
اشتراک
چند ماه پس از کشتار ده ها هزار غیر نظامی فلسطینی و نابودی زیرساخت های زندگی برای میلیون ها انسان در بزرگترین زندان روباز تاریخ بشریت، در نهایت شورای امنیت موفق شد دستور آتش بس صادر کند.
به گزارش اسپوتنیک، بیش از پنج ماه تلاش های بی وقفه کل جامعه جهانی برای تامین تصمیم شورای امنیت مبنی بر الزام آتش بس، همه اش با سد وتوی ایالات متحده مواجه شد.
امروزه فضای بین المللی به شکلی است که کلا ایالات متحده واسرائیل در انزوا قرار گرفته اند و کل جامعه جهانی یک طرف هستند و آمریکا و اسرائیل یک طرف دیگر.
البته در همین قطعنامه اخیر هم ایالات متحده آمریکا تلاشهای بسیار زیادی انجام داد تا عبارت الزام به آتش بس از متن قطعنامه پیشنهادی حذف شود.
بسیاری کارشناسان و همچنین محافل دیپلماتیک باور دارند با توجه به حمایت ایالات متحده از اسرائیل وسابقه اسرائیل در دهن کجی به تصمیمات شورای امنیت، بعید به نظر می رسد اینبار هم ماجرا منجر به الزام اسرائیل به احترام به تصمیم شورای امنیت گردد و احتمالا آمریکایی ها از طریق وزیر امور خارجه شان که خود را اول یک "یهودی صهیونیست اسرائیلی" و بعد وزیر خارجه آمریکا می داند هماهنگ شده بوده.
همچنین برخی باور دارند که بایدن که او هم خود را یک صهیونیست می داند، در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو ماجرا را هماهنگ کرده و به نتانیاهو گفته دیگر شرایط داخلی آمریکا به گونه ای نیست که بتواند رسما حامی کشتار مردم بی گناه باشد.
اصلی ترین موضوعی که توسط انجمن مسلمانان آمریکا در ملاقات روز اول ماه مبارک رمضان مطرح شد بحث حمایت بی چون و چرای آمریکا از اسرائیل بود و مسلمانان آمریکایی تهدید کردند که به هیچ وجه در انتخابات آتی به بایدن رای نخواهند داد.
آنهایی که با شرایط داخلی آمریکا آشنایی دارند به خوبی می دانند این به چه معنایی است.
امروزه تقریبا همه می دانند کدام ایالت ها به جمهوریخواه ها و کدام ایالت ها به دمکرات ها رای خواهند داد و تکلیف روشن است اما برخی ایالت ها هستند که به عنوان ایالت های خاکستری معروف هستند که در برخی انتخابات به دمکرات ها و برخی دیگر به جمهوریخواه ها رای می دهند و نتیجه رای ها را تغییر میدهند.
در انتخابات سابق همه این ایالت ها که دارای جمعیت قابل توجهی مسلمان هستند به بایدن رای دادند.
نه از روی علاقه به بایدن بلکه از روی نفرت از ترامپ.
حال امروزه بایدن با حمایت از اسرائیل رای اینها را از دست داده و حتی اگر اینها به ترامپ هم رای ندهند و رای سفید بدهند باز هم بایدن ضربه سنگینی خواهد خورد.
همه اینها به کنار، بحث اینکه بخش بزرگی از یهودیان آمریکا مخالف سیاست های بایدن و نتانیاهو هستند هم بحث دیگری است.
در چنین شرایطی به نظر می آید بایدن خواسته مقداری فضا را تغییر دهد و به همین دلیل برای یک بار هم که شده رای آمریکا در شورای امنیت تغییر کرده.
پشت پرده هم احتمالا بایدن و بلینکن به اسرائیلی ها گفته اند شما کار خودتان را انجام دهید و کشتارها را ادامه دهید و ما هوایتان را داریم.
اگر واقعا اینها می خواستند جنگ متوقف شود باید علاوه بر صدور قطعنامه الزام به آتش بس اسرائیل را تهدید می کردند که اگر به تصمیم شورای امنیت احترام نگذارد با تحریم ها و واکنش بین الملل از جمله قرار گرفتن ذیل بند 7 شورای امنیت مواجه خواهد شد.
متیو میلر - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.03.2024
آمریکا اذعان کرد که قطعنامه شورای امنیت در مورد غزه باید اجرا شود
علاوه بر آن ایالات متحده و دیگر کشورها باید همه همکاری های نظامی و اقتصادی و حتی سیاسی با اسرائیل را تا زمان قطعی شدن آتش بس تعلیق می کردند.
حال باید نشست و دید آیا واقعا ایالات متحده خواهان آتش بس در غزه است؟ چون بقیه کشورها همه خواهان توقف کشتار در غزه می باشند و نیاز نیست درباره آنها حتی فکر کرد.
اگر دیدیم اسرائیل به تصمیم شورای امنیت احترام گذاشت و جنگ را متوقف کرد، می توانیم تصور کنیم که ماجرا جدی بوده اما اگر جنگ متوقف نشد مطمئن باشید کاسه ای زیر نیم کاسه است و آمریکایی ها از قبل هماهنگی های لازم را با اسرائیل کرده اند تا اسرائیل به راحتی مانند سابق به شورای امنیت و قوانین و مقررات و معاهده های بین المللی دهن کجی کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала