گزارش و تحلیل

واحد یکم نیروگاه هسته ای بوشهر نمونه ای خوبی از همکاری ایران و روسیه در زمینه اتمی

© Photoحسین درخشنده، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی
حسین درخشنده، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.03.2024
اشتراک
معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی : ما در چند روز آتی پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران را طی مراسمی جشن خواهیم گرفت.
حسین درخشنده، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک اظهار داشت: در طی این پنجاه سال، این سازمان دستاوردها و پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه های مختلف اتمی داشته، از جمله در حوزه صنعت، انرژی، پزشکی، سوخت و کشاورزی و سایر حوزه های کاربردهای هسته در زندگی و رفاه مردم داشته است.
وی گفت: حوزه انرژی از حوزه هایی است که پیشرفت خوبی داشته است که ما شاهد راه اندازی واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر با همکاری روس ها بودیم. مهرماه سال گذشته، ده سالگی بهره برداری واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر را جشن گرفتیم و این نیروگاه در 10 سال گذشته توانست رکورد خوبی را برای تولید برق و جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ای و عدم مصرف سوخت های فسیلی برای خود به جا بگذارد. واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر یک نمونه خوب از همکاری های بین المللی، از جمله خلاقیت در بخش های هسته ای از جمله تکمیل پروژه های نیمه تمام به شمار می رود.
در خشنده در ادامه افزود: ما در حال حاضر در همکاری با روس ها در حوزه انرژی، واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر را نیز در دست احداث داریم که با سرعتی که این پروژه گرفته بتوانیم در زمان مقرر این دو واحد بتوانند وارد مدار بهره برداری خودشان بشوند. ما علاوه بر واحدهای دوم و سوم که با روس ها در دست کار داریم، فعالیت های متنوعی را با طرف های خارجی از جمله با روس ها در حوزه های مختلفی از جمله سلامت، تامین رادیو داروها و محصولات مشتقات آب سنگین که این همکاری ها جنبه دو طرفه دارد.
مجمع بین المللی انرژی هسته ای،  اتم‌اکسپو-2024 - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.03.2024
افتتاح بزرگترین مجمع بین المللی انرژی هسته ای "اتم اکسپو" در سیریوس روسیه+تصاویر
معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: دومین سالی است که سازمان در نمایشگاه اکو اکسپور حضور فعالی دارد، علاوه بر این غرفه که خدمات خود را ارائه می دهد، همکاران ما در نشست های مختلف به بیان تجربیات خود در استفاده از فناوری پلاسما در بحث سلامت و همچنین محصولات کشاورزی می پردازند. در حوزه آموزش و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در نیروگاه های اتمی، تجارب خود را به اشتراک میگذاریم.
وی همچنین گفت: در حاشیه نمایشگاه نشست ها و جلسات، توافقاتی با شرکت های مختلف از جمله شرکت های روسی تنظیم شده بوده در حال برگزاری است و انتظار میرود در آینده نزدیک بتوانند منجر به توافقات نهایی و قرارداد شوند.
درخشنده در پایان خاطرنشان کرد: عزم و اراده ایران و روسیه برای سرعت بخشیدن به احداث واحدهای دوم وسوم در سال جدید کاملا خودش را نشان داد و فعالیت های واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر نسبت به سال قبل سرعت بیشتری داشته و امیدواریم این فعالیت ها بتواند در سال آتی و چند سال آینده با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند و بتواند منجر به این شود که همکاری مشترک برای احداث دو واحد اتمی در بوشهر به عنوان یک گام مثبت در همکاری دو کشور رقم بخورد.
بزرگترین مجمع بین المللی انرژی هسته ای، " اتم‌اکسپو-2024"، که توسط شرکت دولتی روسیه "روس‌اتم" سازماندهی شده است، از روز 25 ماه مارس (دوشنبه) در سیریوس روسیه آغاز به کار کرد. در طول کل دوره برگزاری "اتم اکسپو"، بیش از 49 هزار نماینده و مهمان از 89 کشور جهان از آن بازدید کردند، بیش از 55 هزار قرارداد به ارزش کل بیش از 63 میلیارد دلار به امضا رسیده است. شایان ذکر است که "اسپوتنیک" شریک اطلاعاتی این مجمع هسته ای است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала