فقدان تمایل اسرائیل به مذاکرات آتش بس در غزه

© AFP 2023 / Mahmud Hamsغزه اسرائیل فلسطین تل آویو
غزه اسرائیل فلسطین تل آویو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.03.2024
اشتراک
حماس از ارائه لیست گروگان ها به اسرائیل خودداری ورزید.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده، اسرائیل تصمیم گرفت هیأتی را برای مذاکره در قاهره درباره آتش بس در نوار غزه اعزام نکند.
به گفته مقام اسرائیلی: "اسرائیل تصمیم گرفت در این نشست شرکت نکند. اسرائیل این تصمیم را پس از آن اتخاذ کرد که نخست وزیر قطر به دیوید بارنیا، رئیس موساد اطلاع داد که حماس درخواست اسرائیل در باره ارائه لیست گروگان هایی که هنوز زنده هستند را رد کرده است."
خاطرنشان می‌شود عامل دیگر این بود که جنبش حماس گویا با شرایط پیشنهادی آمریکا برای مبادله گروگان‌های اسرائیلی با اسرای فلسطینی موافقت نکرده است.
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
آمریکا مانع از محکومیت اسرائیل برای کشتار مردم غزه در شورای امنیت سازمان ملل شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.03.2024
آمریکا مانع از محکومیت اسرائیل برای کشتار مردم غزه در شورای امنیت سازمان ملل شد
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است که از21تا اواخر نوامبر 2023، به گزارش یونیسف، یک میلیون کودک در نوار غزه امنیت غذایی ندارند. بیشتر بیمارستان‌های غزه به سبب نبود سوخت از خدمت خارج شدند. هرگونه حمله به مدارس در غزه را محکوم می‌کنیم. وزارت بهداشت غزهتا 12 فوریه 2024 تلفات حملات اسرائیل را بیش از 28300 نفر اعلام کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала