دست‌درازی بایدن به دارایی های روسیه

© AP Photo / Evan Vucciجو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.02.2024
اشتراک
بایدن موضوع استفاده از دارایی های روسیه را در اجلاس G7 مطرح کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه "کوریره دلا سرا"، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در نشست مجازی " جی 7"( G7) روز 25 فوریه (یکشنبه) بار دیگر موضوع استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه در اروپا برای نیازهای اوکراین را مطرح کرد. اتحادیه اروپا همچنان در مورد این ابتکار تردید دارد.
در خبر منتشره این نشریه آمده است:""فشار آمریکایی‌ها" نیز مورد حمایت طرف انگلیسی قرار گرفت، اما موضوع استفاده از دارایی‌های روسیه در بیانیه نهایی تنها در "وعده کلی برای افزایش تلاش‌ها برای مطالعه جنبه‌های فنی" چنین اقدامی منعکس شد.
برلین و پاریس و همچنین کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا هنوز تردیدهای زیادی در مورد مصادره پول روسیه دارند، زیرا سابقه ای از این نوع، علاوه بر پیامدهای حقوقی پیچیده، می تواند عواقبی برای جذابیت منطقه یورو داشته باشد.
درآمد حاصله از دارایی های روسیه بیش از 10 میلیارد یورو در سال است. پیش از این، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفته بود که اتحادیه اروپا اقدامات قانونی را برای استفاده از این درآمدها آغاز کرده است».
رهبران کشورهای گروه 7 روز قبل در بیانیه‌ای اعلام کردند که تا زمانی که مسکو به کی یف "غرامت" پرداخت نکند، دارایی‌های روسیه از حالت انجماد خارج نخواهند شد. به وزرای گروه 7 دستور داده شده است که اطلاعات به روز شده را پیش از اجلاس پوگلیا در مورد احتمال استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای حمایت از اوکراین مطابق با سیستم های حقوقی اروپا و قوانین بین المللی ارائه کنند.
اتحادیه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.02.2024
بلژیک: آمریکا به خاطر دارایی های مسدودی روسیه بر اتحادیه اروپا فشار می آورد
گفتنی است، پیشتر، وزارت امور خارجه روسیه بسته سیزدهم تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور را غیرقانونی و تضعیف اختیارات شورای امنیت سازمان ملل خواند. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات اتحادیه اروپا برای تصویب بسته جدید تحریم ها علیه روسیه غیرقانونی است.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا به تلاش های بی نتیجه خود برای اعمال فشار بر روسیه از طریق اقدامات محدودکننده یکجانبه ادامه می دهد. در 23 فوریه، کشورهای اتحادیه اروپا سیزدهمین بسته تحریمی جدید را علیه روسیه تصویب کردند. ما این گونه اقدامات اتحادیه اروپا را غیرقانونی می دانیم، این گونه اقدامات اختیارات حقوقی بین المللی شورای امنیت سازمان ملل را تضعیف می کند.
اریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که واکنش مسکو به تصاحب دارایی های روسیه سخت خواهد بود و با آغازگران روند سرقت دارایی ها به عنوان دزد با تمام عواقب بعدی رفتار خواهد شد.
پیش از این، شورای اتحادیه اروپا تصمیمی را برای ذخیره سود از دارایی های روسیه برای استفاده بیشتر از آنها در راستای منافع اوکراین تصویب کرد.
زاخارووا تاکید کرد: "پاسخ بسیار سنگین و سخت خواهد بود، بدون هر گونه فرصتی برای انعطاف. پاسخ سختی داده خواهد شد."
سفارت روسیه در ایالات متحده آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.02.2024
یادداشت اعتراضی سفارت روسیه به وزارت خارجه آمریکا به دلیل سخنان بایدن
به گفته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، کشورهای غربی با اقدامات خود تلاش می کنند تا هزینه های ادامه وحفظ "درگیری خونین اوکراین و رژیم کی‌یف" را بدین شکل جبران کنند.
وی در ادامه افزود: "با توجه به اینکه کشور ما این را به عنوان دزدی توصیف کرده است، برخورد نیز مانند برخورد به سارقان خواهد بود. نه به عنوان دستکاری های سیاسی، نه به عنوان بازی تکنولوژیست‌ها، بلکه به عنوان دزد. بقول معروف، چگونه باید با دزدها رفتار کرد؟ آنها باید در زندان باشند و پاسخگوی تمام عواقب بعدی دزدی".
پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی تعدادی تحریم های سخت را علیه روسیه وضع کردند، از جمله مسدود کردن تقریباً نیمی از ذخایر ارزی این کشور - حدود 300 میلیارد دلار.
دمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه در گفت و گو با اسپوتنیک، درباره احتمال انتقال دارایی های مسدود شده روسیه به کی یف، اظهار داشت: "ایالات متحده آمریکا و اروپا پس از تصاحب چیزی که متعلق به آنها نیست، اعتماد مالکان را از دست خواهند داد." وی خاطرنشان کرد: "مصادره اموال، توقیف هواپیما، اموال، تحریم ها علیه بازرگانان روسی نشان دهنده فروپاشی حرمت اموال خصوصی در غرب و خطر تجارت در آنجا است."
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، مسدود کردن دارایی های روسیه در اروپا را سرقت خواند و خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا نه تنها سرمایه های خصوصی، بلکه دارایی های دولتی روسیه را نیز هدف قرار داده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала