گزارش و تحلیل

کنعانی: آمریکا بزرگتر از دهانش صحبت میکند

© Photo / IRNAوزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
اشتراک
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: مسیر زنگزور به آمریکا ربطی ندارد.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر در نشست خبری هفتگی خود به موضوع غزه و کشتار کودکان در این منطقه اشاره کرد و گفت:
بارها اعلام کردیم که گروه‌ های مقاومت در منطقه نمایندگان کشورها و ملت‌های خود هستند و بر اساس منافع خود، کشورها و ملت‌هایشان تصمیم گیری می‌کنند و به صورت خود جوش اقدام می‌کنند.
بنابراین اینگونه اظهارات در چهارچوب فرافکنی است و برای فرار از شرایط بغرنجی است که رژیم صهیونیستی با آن مواجه شد، رژیم صهیونیستی نمی‌تواند بپذیرد که شکست راهبردی و سنگین را از یک گروه مقاومت در سرزمین‌های فلسطینی در غزه متحمل شدند و به انواع مختلف در تلاش است تا با اتهام زنی به ایران توجیهی برای شکست خود پیدا کند.
وی تاکید کرد: «ادامه و تشدید درگیری‌ ها در منطقه نتیجه حمایت ‌های همه جانبه سیاسی، نظامی و تداوم سیاست ‌های جانبدارانه دولت آمریکا از اقدامات جنایتکارانه و وحشیانه ی رژیم صهیونیستی است، پشتیبانی همه جانبه و نامحدود دولت آمریکا از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی طبیعتاً با واکنش‌های جدی در منطقه مواجه خواهد شد، به ویژه اقدام دولت آمریکا در مخالفت سرسختانه با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای آتش بس فوری و قطعی.
طبیعتاً این‌ها از جمله اقداماتی است که وضعیت انسانی در غزه را دردناک می‌کند، این موضوعات باعث واکنش نیروهای مقاومت در منطقه می‌شود، بار ها نیروهای مقاومت هشدار داده بودند که در صورت تداوم این بحران‌ آنها دست بسته نخواهند بود علاوه بر این، موج گسترده مخالفت با تداوم جنگ علیه غزه و حمایت بی‌قید و شرط دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی نشان دهنده آن است که ملت ‌های دنیا از آنچه در حال رخ دادن است به شدت ناراضی هستند و خواستار پایان بخشیدن به این جنایات وحشیانه اند».
حسین امیرعبداللهیان، وزیرامورخارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2023
هشدار وزیر خارجه ایران به آمریکا در رابطه با اوضاع در نوارغزه
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر ادامه همکاری‌های این کشورها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان کرد: «فعالیت‌ های هسته ‌ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری ‌هایی که با آژانس وجود دارد تحت نظارت این سازمان است و فعالیت‌های ما تحت چهارچوب پادمان و ان پی تی است، این فعالیت‌ ها ادامه خواهد داشت و این همکاری‌ ها مستمر است.
طرح مباحثی درباره فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اهدافی دیگر صورت می‌گیرد، این در حالی است که رژیم صهیونیستی بدون هیچگونه نظارتی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهدید به استفاده از تسلیحات هسته‌ای را انجام می‌دهد».
وی افزود: «ورود کالاهای تولید شده توسط شرکت صهیونیستی یا شرکت هایی که به نحوی سهام آنها وابسته به شرکت‌های صهیونیستی است بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران ممنوع است قطعاً ملت بزرگ ایران هم با درکی که از ماهیت ظالمانه، تجاوز کارانه و اشغالگرانه رژیم صهیونیستی دارند اساساً تمایلی به استفاده از کالاهای این چنین ندارند».
ناصر کنعانی، سفر ریابکوف به ایران را حاوی گفتگو های گسترده در خصوص مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی توصیف کرد و اظهار داشت: «با توجه به عضویت جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس و آغاز ریاست دوره ای فدراسیون روسیه بر گروه بریکس از ابتدای سال جدید میلادی، سفر آقای ریابکف نماینده ویژه فدراسیون روسیه در بریکس به تهران را داشتیم.
این سفر در چهارچوب مشورت ‌های دوره ای میان دو کشور در سطوح مختلف، صورت گرفت.
Нефтяное месторождение - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.11.2023
توسعه ۷ میدان نفتی ایران توسط شرکت‌های روسیه
در حوزه برخی موضوعات مورد علاقه دوجانبه، بین المللی و منطقه‌ ای از جمله موضوع غزه، همکاری‌های بین‌المللی دو کشور در سازمان‌های مختلف از جمله سازمان ملل متحد و موضوع مقابله با تحریم‌ها بحث و بررسی شد».
در پی گزارشی که از یک مقام آمریکایی منتشر شده، این کشور اعلام کرده که در صورتی که کریدور زنگزور از ارمنستان نگذرد پاسخ قاطع آمریکا را در پی خواهد داشت، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گفت: «آمریکایی ‌ها بزرگتر از دهان خود صحبت می‌کنند، همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان انجام می‌شود و ادامه خواهد داشت و آمریکایی ‌ها باید از دخالت در امور داخلی منطقه دست بردارند».
ناصر کنعانی همچنین ادامه ی حضور و افزایش نفوذ آمریکا در منطقه را غیر قابل بیان توصیف کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала