خودداری اسرائیل از همکاری با دیوان بین المللی کیفری در مورد فلسطین

© http://ru.wikipedia.org/دادگاه لاهه
دادگاه لاهه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
اشتراک
سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که اسرائیل با دادگاه کیفری بین المللی (ICC) برای بررسی وضعیت فلسطین همکاری نخواهد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، "لیور بن دور" روز دوشنبه گفت:" ما با دادگاه کیفری بین المللی همکاری نخواهیم کرد زیرا از حقوق شهروندان خود محافظت کرده و با تروریسم مبارزه می کنیم".
به گفته وی، در اسرائیل آنها به کمیسیون های تحقیقاتی دیوان کیفری بین المللی اعتماد ندارند، "زیرا دستور کار آنها از قبل مشخص است."
سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل افزود:" ما تجربه پس از جنگ در نوار غزه در سال 2009 را داریم، زمانی که شورای حقوق بشر سازمان ملل کمیسیون حقیقت یاب گلدستون (جنایات جنگی اسرائیل) را تشکیل داد و ما گزارش آن را به رسمیت نشناخته ایم".
کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، جمعه گذشته اعلام کرد که از پنج کشور، درخواستی برای بررسی وضعیت فلسطین دریافت کرده است.
لازم به یادآوری است، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه گفته بود، ایران قصد دارد علیه اسرائیل به دلیل اقدامات این کشور در نوار غزه به دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت کند. وی تصریح کرد که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیر به ژنو این موضوع را در نشستی با نمایندگان سازمان ملل مطرح کرد و همچنین تاکید کرد که ایران به دقت بر این موضوع نظارت خواهد کرد.
وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
گزارش و تحلیل
کنعانی: آمریکا بزرگتر از دهانش صحبت میکند
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این جنبش وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند.
در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند. در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد. تلفات حملات اسرائیل به نوار غزه از مرز 13 هزار نفر گذشت و بیش از 30 هزار نفر زخمی شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند. مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала