چرا ایران وارد جنگ نمی‌شود تا به حماس کمک کند؟

© Sputnik / Somayeh Pasandideوزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2023
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران: ما در خصوص اقدامات خودمان با صراحت و شفافیت مسئولیت می‌پذیریم.
به گزارش اسپوتنیک، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با فایننشال تایمز اظهار داشت که طبعاً به جهت ارتباطی که ما با این گروه‌ها داریم، از نقش این گروه‌ها در کمک به امنیت منطقه حمایت سیاسی می‌کنیم. ما در دیدارهایمان متناسب با وضعیت منطقه ارزیابی های آنها را دریافت می‌کنیم و البته برای صلح و ثبات و امنیت در منطقه ایده‌هایی را که جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند را با آنها به اشتراک می‌گذاریم.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود: " ما هیچ توصیه‌ای به هیچ یک از گروه‌هایی که در منطقه حضور دارند نمی کنیم؛ این‌ها یا مثل حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی در مقابل تجاوزات اسرائیل و اشغالگر اقدام می‌کنند، یا گروه‌هایی مثل حشد الشعبی یا گروه‌هایی که در سوریه هستند، در مقابله با داعش عمل کرده اند و امنیت کشورشان را تامین کرده‌اند؛ ما هیچ توصیه و دستوری را برای آنها صادر نکرده و هرگز نمی‌کنیم؛ آنها بر اساس مصالح خودشان تصمیم می‌گیرند، اما اگر این گروه‌ها در سوریه و عراق به وجود آمده اند، به خاطر رشد داعش در عراق بوده و برای مبارزه با داعش و تروریسم؛ اما این گروه‌ها نسبت به کشتار همنوعان مسلمان و عرب خودشان در فلسطین، نسبت به نسل کشی در فلسطین، نسبت به ادامه جنایات رژیم اسرائیل در فلسطین بی‌تفاوت نیستند. ما در خصوص اقدامات خودمان با صراحت و شفافیت مسئولیت می‌پذیریم؛ ما در پاسخ به ترور ژنرال سلیمانی ۱۳ موشک بالستیک نقطه زن به پایگاه آمریکایی عین الاسد شلیک کردیم و رسماً مسئولیت آن را پذیرفتیم.
اینکه چرا ایران وارد جنگ نمی‌شود تا به حماس کمک کند، به خاطر اینکه مقاومت خود از توانایی بالایی برخوردار است؛ شما خواهید دید در مرحله ورود به جنگ زمینی، سرنوشت جنگ توسط مقاومت در داخل غزه رقم زده می‌شود. علیرغم کشتار بیش از ۱۴۵۰۰ غیرنظامی، علیرغم جنایات زیادی که در این نسل کشی شکل گرفته، ولی مقاومت تازه وارد مرحله اقدام شده است.
لوید آستین، رئیس پنتاگون - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.11.2023
رئیس پنتاگون: پاسخ به حملات به پایگاه های آمریکا در خاورمیانه بعید نیست
آنها می گویند آنقدر امکانات دارند و نیروهایشان را برای روزی که رژیم اسرائیل وارد جنگ زمینی شود، حفظ کرده اند، که تازه از نظر آنها شروع یک رویارویی واقعی است. رژیم اسرائیل با امکانات آمریکایی و با تسلیحاتی که خودش دارد، فقط بمباران کرده است، اما در روزهای اخیر صحنه نبرد تغییر کرده است و الان فرصت یک جنگ رویاروی بین نیروهای مقاومت فلسطین و نیروهای رژیم اسرائیل فراهم شده است. این رویاروئی چیزی است که نیروهای مقاومت هفته‌ها منتظر آن بودند.
مقاومت فلسطین این مرحله را به نفع خود می‌داند و معتقد است که جنگ زمینی یعنی زمینگیر شدن رژیم اسرائیل و خب ما می‌بینیم که در روزهای گذشته بیش از ۸۰ تانک پیشرفته اسرائیل و بلدوزرهای اسرائیل در حملات نیروهای مقاومت منهدم شده‌اند. بر اساس ارزیابی که نیروهای مقاومت ارائه می‌دهند این یک شروع است؛ لذا نیروهای مقاومت و گروه‌های مقاومت فلسطینی همچنان از توانمندی بالا چه در بعد نیروی انسانی چه تجهیزات و امکانات برخوردارند؛ آنها از ما درخواست ورود به جنگ را نکرده اند. خودشان توانائی بالائی دارند.
همه چیز در اختیار دارند و خودشان تولید می‌کنند. من جزئیاتش را نمی‌دانم، ولی مقاومت فلسطین برای تولید تسلیحات مورد نیاز خودش، توانمندی‌های لازم را دارد . برخی معتقدند که کمک‌های گسترده غرب به اوکراین، یک قاچاقی را فراهم کرد تحت عنوان قاچاق اسلحه که این عوامل قاچاق اسلحه‌ای که باید وارد اوکراین می‌شد، شرایطی را برای خرید و فروش اسلحه در دیگر مناطق هم فراهم کردند. شاید نیروهای مقاومت فلسطینی هم توانستند بخشی از این اسلحه‌ها را به دست بیاورند.
من از جزئیاتش اطلاعی ندارم، ولی گویا جنگ اوکراین یک بازار گسترده خرید و فروش و قاچاق اسلحه را در جهان فراهم کرده است.
من فکر می‌کنم رژیم اسرائیل توان تحمل یک جنگ فرسایشی را نخواهد داشت. امروز رژیم اسرائیل از درون با بحران‌های چندلایه مواجه است. این بحران‌های چند لایه مربوط به هفت اکتبر نیست، مربوط به قبل از ۷ اکتبر است. اما بامداد روز شنبه ۷ اکتبر و عملیات آزادی بخش حماس نشان داد که سیستم امنیتی اسرائیل به طور کلی فروپاشیده است .
نشست صلح اوکراین و غرب - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.11.2023
تأثیر حوادث خاورمیانه بر "اجلاس صلح" اوکراین
اینکه یک جنگ فرسایشی می‌تواند به نفع نیروهای مقاومت باشد، طبعاً وقتی که گروهی پارتیزانی عمل می‌کند، یک جنگ طولانی معمولاً به نفع گروهی است که پارتیزانی عمل می‌کند، ولی به نفع یک ارتش کلاسیک نیست.
من فکر می‌کنم با توجه به وضعیتی که وجود دارد: اولاً در جهان عرب یک حس مشترک نگرانی و تهدید از ناحیه اسرائیل برای همه وجود دارد؛ به همین دلیل شما هم می‌بینید که کشورهایی که با رژیم اسرائیل روابط خود را عادی‌سازی کرده‌اند، هم دولت‌هایشان از وضعیتی که پیش آمده است به شدت نگرانند و هم ملت‌هایشان به شدت ضد اسرائیل هستند و این جنایاتی که اسرائیل در ۴۰ روز گذشته کرد هیچ وجهه‌ای برای اسرائیل باقی نگذاشته است؛ اسرائیلی که اشک تمساح می‌ریخت برای دیگران، امروز خود به عنوان یک جلاد شناخته می‌شود؛ البته یهودیان در اسرائیل و ساکنان سرزمین‌های اشغالی امروز دارند قربانی سیاست‌های نتانیاهو می‌شوند. جنگ نتانیاهو با غزه بعد شخصی هم به خودش گرفته است.
نتانیاهو به تعبیر برخی از متفکران یهودی نه مرد صلح است و نه مرد جنگ، بلکه دارد پایه‌های رژیم اشغالی اسرائیل را فرو می‌ریزد و تردید نکنید که بر اساس نظریاتی که در داخل سرزمین‌های اشغالی وجود دارد، اگر امروز جنگ متوقف شود، فردا نتانیاهو سقوط کرده است؛ لذا نتانیاهو انگیزه شخصی برای تداوم این جنگ و کشتار دارد، آنها هر کاری که می‌توانستند در ۴۰ روز گذشته کرده‌اند: بمباران، استفاده از بمب‌های فسفری، استفاده از سلاح‌های ممنوعه، قتل عام زنان و کودکان، حمله به بیمارستان‌ها، کشتن حداقل ۵۰ خبرنگار که همکار شما بودند و کشتن بیش از ۴۴۰۰ کودک؛ الان صفحه جنایات اسرائیل در حال پر شدن است لذا زمان به نفع اسرائیل نیست".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала