اردوغان گفت از غزه چیزی باقی نمانده است

اردوغان
اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2023
اشتراک
اردوغان: عملیات اسرائیل چیزی از نوار غزه باقی نگذاشت
به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که در نتیجه عملیات اسرائیل چیزی از نوار غزه باقی نمانده است.
اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر آلمان در برلین گفت: "راستش را بخواهید، هیچکس در مورد آنچه بعد از 7 اکتبر اتفاق می افتد صحبت نمی کند. متأسفانه 13 هزار فلسطینی کودک، زن و سالخورده کشته شدند. چیزی از نوار غزه باقی نمانده است."
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد، اما تل آویو آن را رسمی نمی کند. "
او گفت: "آیا اسرائیل اکنون سلاح هسته ای دارد؟ بله، اما اگر از اسرائیل بپرسید، آنها بله نمی گویند. زیرا آنها به خوبی از دروغ استفاده می کنند."
خانه های تخریب شده مردمان غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2023
تردید رئیس سازمان بهداشت جهانی در مورد مفید بودن سازمان ملل
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات سیل الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، جنگنده های این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 گروگان را نیز به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت را متوقف کرد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تلفات حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه از مرز 12 هزار نفر گذشت و بیش از 29 هزار نفر زخمی شدند. سفارت روسیه گزارش داد که در جریان تشدید درگیری ها، 20 روس کشته، دو نفر گروگان گرفته شده و هفت نفر به عنوان مفقود اعلام شده اند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند. .
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد، با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1947 ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала