در پارلمان ترکیه خروج از ناتو مورد بحث قرار گرفت

© Фото : Patrickneilپارلمان ترکیه
پارلمان ترکیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.11.2023
اشتراک
کمونیست های ترکیه از پارلمان خواستند تا در مورد خروج این کشور از ناتو گفتگو کند
به گزارش اسپوتنیک، حزب کمونیست ترکیه بحث نمایندگان مجلس ملی بزرگ (پارلمان) این کشور در مورد پروتکل عضویت سوئد در ناتو را "شرم آور" خواند و از ترکیه خواست از این ائتلاف خارج شود.
کمیسیون روابط خارجی پارلمان ترکیه از روز پنجشنبه بررسی درخواست سوئد برای عضویت در ناتو را آغاز خواهد کرد. حزب کمونیست ترکیه یک حزب سیاسی مائوئیست در ترکیه است. این حزب در سال 1972 توسط ابراهیم کایپاککایا عضو سابق حزب کارگران ترکیه تأسیس شد.

این حزب در بیانیه ای که به دست اسپوتنیک رسیده است، اعلام کرد: "این موضوع برای مجلس ملی بزرگ ترکیه شرم آور است".

این گزارش خاطرنشان می کند که از زمان وقوع بحران در اوکراین، "تلاش های ناتو برای به دست آوردن اعضای جدید در شمال اروپا شتاب بیشتری گرفته است."
وی افزود: موضوع الحاق دو کشور غیر عضو ناتو در منطقه - سوئد و فنلاند - به سرعت در دستور کار قرار گرفت که اولین نتیجه این روند که با سرعت بی سابقه ای انجام شد،عضویت فنلاند در ماه مارس سال جاری و پذیرش در ناتو بود. متأسفانه و در این مورد، مجلس ملی کبیر ترکیه با رای مثبت به ورود فنلاند بدون یک رای منفی، متحمل شکست جدی شد، این حزب گفت که پس از فنلاند، ورود سوئد به ناتو منجر به ادامه درگیری و تنش سیاسی در منطقه خواهد شد.
در بیانیه این حزب که ناتو را "سازمان تروریستی" خوانده است، آمده است: "این به دلیل این واقعیت است که قدرت های امپریالیستی غربی، به ویژه ایالات متحده، طرفدار حفظ تنش در این منطقه هستند."
از همان ابتدا نه برای اعضای خود و نه برای مردم کشورهای دیگر صلح به ارمغان آورد، بلکه در کشورهایی که فعالیت‌های خود را علیه آن‌ها انجام می‌داد، ترور و کشتار سازماندهی کرد. در امور داخلی کشور مداخله کرد. کشورهای دیگر، یا مستقیماً جنگ می کنند و با ابتکارات نظامی صحبت می کنند، یا با استفاده از تاکتیک های ضد شورش، ترور و کودتا، به کارگران اجازه نمی دهد صدای خود را بلند کنند و از دست دادن خونین ترین ابتکارات دریغ نمی کنند. ناتو اولین گام در این راستا خروج کشور ما و سایر اعضا از ناتو است. کمیته روابط خارجی مجلس شورای ملی ترکیه باید نه گسترش ناتو، بلکه خروج ترکیه از این سازمان خونین را در دستور کار قرار دهد.
حمایت 26 هزار نفر از خروج فنلاند از منطقه یورو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.04.2023
فنلاند رسما "سی و یکمین" عضو ناتو شد
فنلاند و سوئد، در پس زمینه رویدادهای اوکراین در ماه مه 2022، درخواست هایی را برای پیوستن به ناتو ارسال کردند. فنلاند در 4 آوریل سی و یکمین عضو این اتحاد شد. درخواست سوئد هنوز تایید نهایی مجارستان و ترکیه را دریافت نکرده است. سوئد به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، در مذاکرات با طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در ازای تصویب این درخواست، موافقت کرد که به تشدید روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا کمک کند. همزمان، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام کرد که موضوعات پیوستن سوئد به ناتو و الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا "به یکدیگر مرتبط نیستند". او در ماه اوت گفت که خوشبین است که سوئد در پاییز امسال به این اتحاد بپیوندد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала