آمریکا شورای امنیت را گروگان منافع خود قرار داده است

© Photo / IRNAناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.10.2023
اشتراک
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: متاسفانه مجامع بین المللی نشان دادند که از انجام ماموریت ذاتی خود در پایان دادن بحران ها موفق نبودند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "تسنیم"، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز دوشنبه 8 آبان ماه در نشست خبری خود پاسخگوی سؤالات رسانه‌ها شد.
وی در خصوص موضع ایران در خصوص انفعال نسبت به غزه گفت: متاسفانه مجامع بین المللی نشان دادند که از انجام ماموریت ذاتی خود در پایان دادن بحران ها موفق نبودند. اگر کارکرد شورای امنیت موثر بود، ما شاهد سنوات طولانی بحران در فلسطین نبودیم. جای توجه است که تعدادی از کشورها به ویژه آمریکا شورای امنیت را گروگان منافع خود قرار داده و اجازه نمی دهند این شورا وظیفه خود را انجام دهد. تلاش ما این است که با رایزنی کشورهای مختلف سازمان ملل کارکرد درست خودش را انجام دهد.
وی در خصوص رای ایران به قطعنامه سازمان ملل درباره فلسطین گفت: در موضوعات مهم مربوط به قطعنامه هایی که در سازمان ملل رای گیری می شود، این یک امر مرسوم است. به ویژه در موضوعاتی مرتبط با موضوعات اساسی بین المللی است. در قبال قطعنامه ها هر کشوری ممکن است نسبت به اغلب مفاد نظر مثبت اما نسبت به برخی مفاد سیاست دیگری داشته باشد.
بلاروس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.10.2023
لوکاشنکو: غرب نوک نیزه مناقشه خاورمیانه را به سوی ایران گرفته است
کنعانی ادامه داد: عرف رایج در سازمان ملل این است که کشورها رای را می دهند در عین حال تحفظات خود را به ثبت می رسانند. در همین قطعنامه هم ایران از این مسئله استفاده کرده است. ایران به قطعنامه رای مثبت داد اما در بیانیه ملاحظات خود را اعلام کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح ابتکاری ایران در خصوص فلسطین در گفتگو با رهبران منطقه گفت: گفتگو به طور عام متمرکز بر موضوع فلسطین بود. طبیعتاً نیازمند استمرار تلاش هاست. گفتگوهای دیروز با وزرای خارجه عربستان و قطر ناظر بر یافتن راهکاری برای پایان دادن به تجاوز نظامی است.
وی با بیان اینکه در این گفتگوها سازوکارهایی مطرح می شود، اظهار داشت: باید راهکار فوری برای این وضعیت پیدا شود. کشورهای دیگر می توانند کمک کنند. متاسفانه دولت آمریکا در کنار رژیم است و رژیم محاصره کامل اعمال کرده است.
وی در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص رایزنی های معاون سیاسی وزیر امور خارجه در روسیه گفت: سفر آقای باقری سفری از قبل برنامه ریزی شده بود و در چارچوب تداوم گفتگوها و مشورت های سیاسی انجام شد. هم گفتگوهای دوجانبه، هم موضوع مذاکرات رفع تحریم ها و مسائل قفقاز و همچنین گفتگو و تبادل نظر در خصوص فلسطین این سفر انجام شد.
این سفر همزمان بود با حضور نماینده حماس و در چارچوب تبادل نظر با طرف های مختلف دیدار و گفتگویی هم با مسئول حماس انجام شد و آخرین وضعیت تحولات مورد گفتگو قرار گرفت.
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
بایدن: در صورت تداوم حمله به نظامیان امریکایی در خاورمیانه به ایران پاسخ می دهیم
کنعانی با بیان اینکه ایران متعهد به احقاق کامل حقوق ملت فلسطین است، اظهار داشت: این موضع اصولی ایران است. ما معتقدیم که مقاومت حق مشروع ملت فلسطین برای تشکیل دولت قانونی خود در سرزمین قانونی خود است. عده ای با حمایت رژیم، وصله های غیرقابل قبول به مقاومت می چسبانند و ادبیات غیرقابل قبولی را مطرح می کنند. راهکار ایران برگزاری یک رفراندوم با مشارکت همه فلسطینی ها است تا بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند.
وی ادامه داد: ایران این طرح سیاسی خود را مطرح کرد و معتقدیم این راهکار می تواند پایان بخش اشغالگری در سرزمین فلسطین باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعاهای مقامات غربی علیه ایران در خصوص تحولات فلسطین گفت: پاسخ من هم در دوکلمه است. بس کنید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала