گزارش و تحلیل

ورود به غزه بچه بازی نیست

© AFP 2023 / Jalaa MareyИзраильские боевые танки "Меркава", Израиль
Израильские боевые танки Меркава, Израиль - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
اشتراک
این چند روزه بسیاری از رسانه های پشتیبان اسرائیل، مخصوصا آمریکایی، طرح ها ونقشه های متعددی را در باره نحوه ورود اسرائیل به غزه و پیشنهادهایی درباره راهکار آنها برای نابود کردن حماس مطرح کرده اند.
ده ها سناریو که عموما می تواند فقط در ذهن طراح تدوین شود.
از بمباران غزه با تسلیحات غیر متعارف گرفته تا استفاده از گاز و تسلیحات شیمیایی درون تونل های زیر زمینی وجدیدا هم که یکی از رسانه های آنها درباره غرق کردن جنگجویان حماس با آب بستن داخل تونل ها صحبت کرده.
جالب اینکه این نویسنده این سناریو را به نقل از مقامات عالیرتبه نظامی مطرح کرده.
این ماجرا به خودی خود می تواند نشان دهد اینها چه قدر سردرگم هستند که چنین طرح ها و ایده هایی را مطرح می کنند واینکه اینها کمترین اطلاع از وضعیت داخل غزه ندارند و نمی دانند که درباه چه صحبت می کنند.
قطعا اگر چنین نقشه های ساده لوحانه جواب می داد اسرائیلی ها چند باره آنها را اجرا کرده بودند ومعطل نبودند که آمریکایی ها ویا دیگر طرفداران اسرائیل چنین نقشه هایی را مطرح کنند.
آنچه مسلم است این می باشد که اولا اسرائیلیها نه می دانند این تونل ها کجا است و نه می دانند نقشه اینها به چه گونه می باشد وعلاوه بر آن فلسطینی ها می دانند چگونه تونل هایی را بسازند که چنین سناریوهای ساده لوحانی ای برایشان اجرا نشود.
دسربازان اسرائیلی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
گزارش و تحلیل
قربانی کردن اسرا، خودکشی اسرائیل است
اسرائیلی ها دو هفته است انواع واقسام تسلیحات آمریکایی سنگر شکن را امتحان کرده اند تا بلکه بتوانند به این تونل ها نفوذ کنند اما طبق همه گزارش های آنها اینها نتوانسته اند هیچ آسیبی به تونل های مقاومت اسلامی بزنند و کما کان این تونل ها پا برجا است و مضاف بر آن ساختمان های تخریب شده به مانع دیگر بزرگی برای ورود اسرائیلی ها تبدیل شده.
طبق تحلیل تحلیلگران نظامی آمریکایی و اسرائیلی در صورتی که اسرائیلی ها بخواهند وارد غزه بشوند برای مقابله با نیروهای مقاومت در غزه باید 26 سرباز برای مقابله هر نیروی مقاومت قربانی کنند، این را یک افسر بازنشسته نظامی اردنی که به عنوان تحلیلگر نظامی با شبکه الجزیره همکاری دارد روز گذشته مطرح کرد.
وتحلیلگران نظامی مصری هم روی آن تاکید داشتند.
اگر حکومت اسرائیل درباره ورود به غزه مردد است به این دلیل نیست که آنها دلواپس غیر نظامیان ویا فضای جامعه جهانی هستند، اسرائیلی ها به خوبی می دانند که آمریکا و کشورهای اروپایی چشم بسته از نسل کشی فلسطینی ها پشتیبانی خواهند کرد و همه مجامع بین المللی را پشت اسرائیل بسیج خواهند کرد، مشکل آنها در این است که به خوبی می دانند ورود به غزه بچه بازی نیست و بخش اعظم نیروهای مهاجم کشته خواهند شد.
اسرائیلی ها طی دو هفته اخیر چند بار تلاش کردند که شرایط را بسنجند اما هر بار خواستند وارد غزه شوند پس از چند متر انگشت شمار نیروهایشان مجبور به فراس شدند و در آخرین تلاششان در منطقه خان یونس چندین کشته و زخمی داشتند و سه تانک و نفر بر رامجبور شدند جا بگذارند و فرار کنند.
علیرغم اینکه دولت اسرائیل چیزی حدود 300 هزار سرباز را برای حمله به غزه فرا خوانده اما به خوبی می داند که این سربازها هیچ انگیزه ای برای جنگ ندارند و بسیاری از آنها تجربه کافی برای مقابله با نیروهای مقاومت فلسطین ندارند در حالی که نیروهای فلسطینی به شدت انگیزه جنگیدن دارند و با تمام توان با نیروهای اسرائیلی مقابله خواهند کرد و قتل عام های اخیر که توسط اسرائیل در غزه انجام شده نه فقط میان نیروهای مقاومت انگیزه ایجاد کرده بلکه میان همه ساکنین غزه انگیزه ایجاد کرده تا بگردند یک اسرائیلی پیدا کنند و او را بکشند.
رانیا، ملکه اردن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.10.2023
ملکه اردن غرب را به پیروی از استانداردهای دوگانه در مورد مرگ انسان ها در نوار غزه متهم کرد
عملا با شرایط موجود حتی بحث اینکه برخی نیروها اسیر گرفته شوند نیز شاید منتفی باشد.
این تازه در حالی است که احیانا نیروهای دیگر از اطراف به مقاومت فلسطین نپیوندند امری که می تواند موجب آسیب زدن مضاعف به اسرائیل گردد.
همچنین علیرغم حمایت سفت و سخت سیاست مداران آمریکایی و اروپایی از اسرائیل اما فضای عمومی جهانی امروزه به شدت بر علیه اسرائیل شده و آن حمایتی که اسرائیل امیدوار بود داشته باشد امروزه دیگر وجود ندارد و حتی بسیاری سیاستمداران غربی امروزه در حمایت از اسرائیل مجبور می باشند چند بار فکر کنند چون می دانند ممکن است کرسی و منصب خود را به دلیل حمایت کورکورانه از اسرائیل از دست دهند.
با توجه به این شرایط به نظر می رسد بهتر است آنهایی که به دنبال نصیحت کردن اسرائیل می باشند به فکر باشند چگونه اسرائیل را از این منجلاب خارج کنند و متوجه باشند تنها راه ایجاد امنیت و آسایش برای یهودی ها در منطقه ایجاد صلحی عادلانه و حل مساله فلسطین است و بس.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала