گفتگوی حماس و ایران در مورد جلوگیری از "جنایت اسرائیل"

حملات اسرائیل به غزه
حملات اسرائیل به غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.10.2023
اشتراک
خرین تحولات مربوط به عملیات نظامی و حملات اسرائیل به نوار غزه و راه های استفاده از همه روش ها برای توقف این جنایات وحشیانه دشمن در نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش اسپوتنیک، جنبش فلسطین در بیانیه ای اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، راه های جلوگیری از "جنایات اسرائیل" علیه نوار غزه را بررسی کردند.
گزارش ها حاکی از آن است که گفتگوی تلفنی رئیس دیپلماسی ایران و رئیس دفتر سیاسی حماس انجام شده است.
حماس در بیانیه ای اعلام کرد: آخرین تحولات مربوط به عملیات نظامی و حملات اسرائیل به نوار غزه و راه های استفاده از همه روش ها برای توقف این جنایات وحشیانه دشمن در نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.10.2023
بلینکن از بی میلی اسرائیل برای ایجاد کنترل بر غزه خبر داد
شایان یادآوری است، نوار غزه سرزمینی به طول ۴۱ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر بین اسرائیل، مصر و دریای مدیترانه است که حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. این منطقه از نظر جمعیت، یکی از پرتراکم‌ترین نقاط جهان محسوب می‌شود. اسرائیل، حریم هوایی و خط ساحلی غزه را کنترل و ورود و خروج کالاها را از طریق گذرگاه‌های مرزی آن محدود می‌کند.
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
روزنامه تایمز اسرائیل با استناد به فهرستی از نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش داد که تعداد نظامیان اسرائیلی که از آغاز تشدید درگیری‌های فلسطین و اسرائیل کشته شده‌اند به حداقل 123 نفر رسیده است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، حدود 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
وزارت بهداشت فلسطین در گزارش آماری خود اعلان نمود که طی درگیری های ده روزه میان فلسطین و اسرائیل تا کنون در نوار غزه ۲۷۷۸ نفر کشته و حدود ۱۰ هزار نفر مجروح شدند.
حملات اسرائیل به نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.10.2023
آمریکا و اسرائیل در حال رایزنی درباره تشکیل دولت موقت در غزه هستند
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала