جواد اوجی به اسپوتنیک: با وجود تشدید تحریم ها، توانستیم حجم صادرات نفت را افزایش دهیم + ویدئو

© Photo / IRNAجواد اوجی، وزیر نفت ایران
جواد اوجی، وزیر نفت ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.10.2023
اشتراک
اختصاصی
جواد اوجی، وزیر نفت ایران در مصاحبه با اسپوتنیک اعلام کرد ایران با وجود تشدید تحریم ها، توانسته حجم صادرات نفت را افزایش دهد.
به گزارش اسپوتنیک، جواد اوجی گفت:" ما در دولت سیزدهم برنامه ریزی هایی برای افزایش تولید نفت، گاز، فراورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی انجام دادیم، به همین خاطر طرح‌ها و پروژه‌های اولویت‌دار که در راستای رشد تولید باشه شناسایی کردیم و خوشبختانه در سال گذشته نزدیک به دوازده میلیارد دلار از پروژه‌های نیمه تمام به بهره برداری رساندیم، امسال هم خوشبختانه با سرمایه‌گذاری‌های که داره انجام میشه و پروژه‌های نیمه تمامی که از قبل و در راستای رشد تولید بود بالغ بر شصت و هفت پروژه به ارزش پانزده میلیارد دلار هم امسال به بهره برداری می رسد. از طرفی تولید ما نزدیک به شروع دولت در حوزه نفت چهل درصد افزایش پیدا کرده و می کند و در حوزه‌ی گاز هم امروز چهل میلیون متر مکعب در روز افزایش تولید داریم.
وی افزود: خوشبختانه ظرفیت پالایشگاه های ما دویست و سی هزار بشکه افزایش یافته است. ماه گذشته در اصفهان واحد تصفیه گازوییل به بهره‌برداری رسید که روزانه صد هزار بشکه تصفیه می‌کند و بیست میلیون لیتر گازوییل یورو 5 تولید می کند. همچنین در راستای پتروشیمی نیز ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ما پنج میلیون تن افزایش پیدا می‌کند و خوشبختانه تمامی این برنامه‌هایی که در بالادست و پایین‌دست تنظیم کردیم همه برای افزایش تولید است. افزایش تولید نفت و گاز و فراورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی به اقتصاد کشور کمک می کند و هم به رفاه حال مردم و کارنامه‌ای هم که امسال داشتیم در سه ماه گذشته رشد اقتصادی گروه نفت و گاز با رشد بی‌سابقه نوزده و هفت دهم درصد به گواه بانک مرکزی داشته که بالاترین رشد اقتصادی را در سایر گروه‌ها، گروه نفت و گاز داشته است که همه اینها همه از کنار سرمایه‌گذاری هایی است که ما برای نفت و گاز و فراورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی انجام میدهم.
وزیر نفت ایران ضمن صحبت درباره افزایش صادرات نفت با وجود تشدید تحریم ها علیه ایران گفت: ما خوشبختانه با تدابیر خوبی که انجام دادیم، بازارهای جدیدی که پیدا کردیم، دیپلماسی خوبی که دولت در پیش گرفت و روابط خوبی که با همسایه‌ها برقرار شد، خوشبختانه همه‌ی این عوامل باعث شد که بحث صادرات نفت افزایش پیدا کند. با وجود تشدید تحریمها و فشار حداکثری ولی به لطف پروردگار و با ابتکارات خوب و سبک قراردادهای جدید و شناسایی بازار جدید در حقیقت صادرات ما افزایش یافت.
جواد اوجی وزیر نفت ایران در همایش هفته انرژی روسیه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.10.2023
جواد اوجی: ایران منتظر آغاز زودهنگام پروژه های نفت و گاز با روسیه است
در دولت مردمی جناب آقای رییسی در راستای سرمایه‌گذاری مشارکت شرکت‌های چینی، شرکت‌های روسی اتفاقات خوبی رقم خورده و تفاهم نامه‌ها و قراردادهای خوبی به امضا رسیده و بعضی از این قراردادها عملیات اجرایی آنها باعث شده که تولید نفت صورت بگیرد، یعنی بعضی از قراردادهایی که در بخش بالادست و توسعه میادین داشتیم خوشبختانه به ثمر نشسته و تولید از چند ماه گذشته شروع شده و حتی دیشب جلسه‌ای که با یکی از شرکت‌های روسی داشتیم آمار تولید خیلی خوبی هم در این قضایا هست. ما یه تغییری در سبک قراردادها داریم و قراردادها را برای سرمایه‌گذاران شیرین و جذاب کردیم و به لحاظ احتیاطی که امروز دنیا به انرژی به نفت و گاز دارد و تقاضای رو به رشدی که بر اساس گزارشی که دبیرخانه‌ی اوپک اعلام کرده، قطعا تقاضای دنیا تا سال 2045 نسبت به انرژی‌های فسیلی روز به روز افزایش پیدا می‌کند و به همین خاطر ما می‌خواهیم که از دنیا عقب نیفتیم، هم برای رفاه حال مردم ایران در حال این افزایش تولید هستیم هم اینکه بخشی از امنیت انرژی جهان را تامین می‌کنیم.
ما خوشبختانه مذاکرات خوبی داشتیم در سقف کارشناس تفاهم‌نامه‌ی خوبی هم برای توسعه‌ی ال‌ان‌جی و زمینه و مقدمات آن شروع شده انشاالله امیدوارم که هرچه زودتر این قراردادها صورت گیرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала