گزارش و تحلیل

کنعانی به اسپوتنیک: حماس توانایی احقاق حقوق ملت فلسطین را دارد + فیلم

© Photo / IRNAناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.10.2023
اشتراک
متهم کردن ایران برای پوشاندن شکست مفتضحانه ی رژیم صهیونیستی است.
پس از برقراری مجدد روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پس از ۷ سال اکنون نحوه ی روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور مورد بحث است، ایران و عربستان دو کشور همسایه هستند که نیاز های متقابل بسیاری از یکدیگر دارند.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:
ما در مرحله آغازین بهبود روابط و دور جدید روابط سیاسی و همه جانبه میان ایران و عربستان قرار داریم، در نشست ‌های دوجانبه موضوعات مختلفی مطرح شده.
موضوع گسترش همکاری ‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور در آخرین جلسه وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در نیویورک مطرح بوده، موضوع از سرگیری همکاری ‌های اقتصادی دو کشور و تشکیل کمیته هماهنگی و پیگیری همکاری ‌های اقتصادی دو کشور مورد توجه وزیر امور خارجه ایران بود که از سوی همتای عربستانی مورد حمایت قرار گرفت، موضوع همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز مطرح شد.
وی همچنین پیرامون لغو بازی سپاهان و الاتحاد افزود:ای اف سی همواره اصرار دارد مسائل ورزشی باید در چهارچوب سازوکار های ورزشی دنبال شود و مورد مداخله سیاسی یا تاثیرگذاری‌های سیاسی قرار نگیرد، ما انتظار داریم afc در ارتباط با شکایت جمهوری اسلامی ایران از ناظر بازی به طور حرفه‌ ای عمل کند و در این زمینه رای عادلانه خود را صادر کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روابط میان ایران و آذربابجان را رو به بهبود توصیف کرد و اظهار داشت:
در چهارچوب همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه‌های دفاعی و نظامی، مانور های مشترک مورد توافق دو طرف است تا این همکاری‌ها تقویت شود، خوشبختانه در حوزه همکاری‌های دفاعی و نظامی همواره نشست های سازنده‌ای داشتیم و برگزاری اینگونه مانورها مرسوم بوده و در همان چهارچوب انجام می‌شود.
سفر خلف خلف اف دستیار رئیس جمهور آذربایجان، در استمرار گفتگوهای مقامات عالی دو کشور برای پیگیری موضوعات سیاسی و همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و تحولات اخیری بود که در حوزه قفقاز و منطقه قره باغ شاهد آن بودیم.
در این زمینه گفتگو ها و مشورت ‌های خوبی صورت گرفت، طرف آذربایجانی دیدگاه‌ها و ارزیابی‌های خود را بیان کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای نگاه اصولی خود که مسائل با گفتگوهای سیاسی حل و فصل شود، پیشنهاداتی را ارائه کرد.
رودخانه ارس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.10.2023
توافق ایران و جمهوری آذربایجان برای احداث کریدور ریلی ارس
در ارتباط با از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اتفاق نظر در این زمینه وجود دارد و در چهارچوب گفتگوهایی که انجام شده امیدواریم سفارت آذربایجان در آینده نزدیک فعالیت خود را در تهران از سر بگیرد، ما در فضا و روند خوبی با آذربایجان قرار داریم و امیدواریم این تحولات گام به گام در مسیر همکاری‌ های میان دو کشور پیش برود.
وی افزود:جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۴ سال گذشته برای همکاری در چارچوب مناسبات دوستانه و توام با حسن همسایگی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان کریدور های ترانزیتی خود را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار داده، با توجه به شرایط جدید منطقه طبیعتاً امکان برقراری همکاری‌ های جدید متناسب با شرایط جدید جغرافیایی نیز وجود دارد و در این زمینه طرف آذربایجانی درخواست همکاری ‌های جدید با جمهوری اسلامی ایران برای ارتباط با نخجوان را مطرح کرده که مورد توجه ایران قرار گرفته.
ناصر کنعانی، مقاومت فلسطین و حماس را توانمند در احقاق حقوق خود دانست و بیان کرد: مقاومت ملت فلسطین اکنون خوشبختانه از توانایی و قدرت لازم و انگیزه مورد نیاز برای دفاع از خود و تلاش برای استیفای حقوق ضایع شده خود برخوردار است و این توانایی را در عمل نشان که می‌تواند از حقوق از دست رفته خود دفاع کند.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.10.2023
بلینکن: اسرائیل به دنبال گسترش جغرافیای درگیری به سوی ایران نیست
طرح گمانه زنی‌ هایی از نقش ایران با هدف توجیه شکست سنگین رژیم صهیونیستی و به هدف توجیه حمایت‌های غرب از رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد، نمی‌توان میان ۷۵ سال جرم، جنایت و اشغالگری رژیم صهیونیستی علیه فلسطین و ملتهای منطقه با مسئولیت‌های بین‌المللی آمریکا ودولت های غربی تفکیک قائل شد.
اقدام اخیر انجام شده در پاسخ به اقدامات مکرر رژیم صهیونیستی در هتک حرمت به مسجد الاقصی و قدس شریف است، طرح برخی ادعاها در ارتباط با ایران، حزب الله و یا دیگران به هیچ نحوی از مسئولیت آمریکا و انگلستان در جنایت‌های ۷۵ ساله رژیم صهیونیستی کم نمی‌کند.
وی افزود:در ارتباط با آتش بس، این ملت فلسطین است که در ارتباط با وضع موجود تصمیم می‌گیرد و ما اجازه تصمیم گیری به جای هیچ یک از طرفین نداریم، اینکه ملت فلسطین در این موضوع مظلوم واقع شده هیچگاه تغییر نمی‌کند و ملت‌های اسلامی باید همواره از حقوق ملت فلسطین حمایت کنند و ما هیچ حقی برای رژیم غاصب صهیونیستی قائل نیستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала