گزارش و تحلیل

کنعانی به اسپوتنیک: اموال ایران امروز به دستمان میرسد

© Photo / IRNAناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.09.2023
Telegram
اختصاصی
کنعانی: دو زندانی ایرانی در آمریکا میمانند
پس از سال‌ها روابط تنش آمیز میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا اخیرا بر سر انسداد اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی و تبادل زندانیان توافق شد و امروز این توافق به طور کامل اجرایی خواهد شد.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:
بر اساس اطلاعاتی که تا این لحظه دارم موضوع رفع انسداد دارایی‌ های جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی و تبادل زندانیان گام به گام با سرعت قابل قبول و روند مطلوبی پیش رفته و امیدواریم امروز شاهد در اختیار قرار گرفتن کامل دارایی ‌های جمهوری اسلامی ایران باشیم و دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به طور کامل به آن دسترسی داشته باشد، این دارایی‌ها به یکی از کشورهای دوست در منطقه انتقال خواهد یافت.
وی افزود:
ما اکنون مبالغ بلوکه شده یا محدود شده مالی زیادی در کشورهای دیگر نداریم، در ژاپن منابع داشتیم که بسیاری از آن استفاده شده و در اختیار طرف ایرانی قرار گرفته و مبلغ باقیمانده مبلغ قابل توجه نیست و برای دسترسی به آن دچار مشکل نیستیم.
مبلغی را در ترکیه داریم که دسترسی ما به طور نسبی بر آن وجود دارد و با توجه به روابط خوبی که با دولت ترکیه داریم، در این زمینه با محدودیت جدی مواجه نیستیم.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.09.2023
ناصر کنعانی: تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا امروز انجام می‌شود
در ارتباط با عراق با فشارهایی که دولت آمریکا وارد کرده بود با مشکلاتی مواجه شده بودیم که خوشبختانه برخی از این دارایی‌ها به حساب‌های مورد نیاز ما منتقل شده و بقیه موارد نیز در چهارچوب روابط خوب و سازنده با دولت عراق منتقل خواهد شد.
موضوع تبادل زندانیان نیز امروز انجام خواهد شد، ۵ شهروند جمهوری اسلامی ایران از زندان‌ های آمریکا آزاد خواهند شد یک نفر از زندانیان با توجه به حضور خانواده در کشوری دیگر، به آن کشور منتقل خواهد شد و دو شهروند دیگر ابراز تمایل کردند که در آمریکا حضور داشته باشند و دو شهروند دیگر به ایران باز می‌گردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیرامون خلع سلاح گروه‌های تروریستی اقلیم کردستان عراق بیان کرد:
فردا موعد پایان اجرای توافق امنیتی ایران عراق در ارتباط با موضوع حضور گروه‌ های تروریست تجزیه طلب در منطقه اقلیم کردستان عراق است؛ بر مبنای همان توافق این نیروها باید خلع سلاح شوند و از اماکن فعلی تخلیه شوند و در اردوگاه‌ هایی تحت نظارت دولت عراق مستقر شوند؛ بر مبنای توافق میان دو دولت بسیاری از مفاد این توافق انجام شده و برخی از مقرهای تروریست ‌ها تخلیه شده و به مکان‌هایی دور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران منتقل شدند؛ دولت عراق اعلام کرده بر این توافق پایبند است و اعلام کرده آن را انجام خواهد داد.
ناصر کنعانی، ضمن استقبال از نشست مسکو در راستای جاری‌سازی روند سیاسی در افغانستان اظهار داشت:
به احتمال زیاد نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در راس هیئتی برای نشست مسکو حضور پیدا خواهد کرد و بارها اعلام کردیم از ساز و کارهای منطقه ‌ای برای کمک به پیشرفت روند سیاسی در افغانستان حمایت می‌کنیم، ما برای پیشرفت روند سیاسی در افغانستان چه در چهارچوب دو جانبه و چه منطقه ‌ای، راهکار تبادل نظر را به طور جدی دنبال خواهیم کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала