پاشینیان گفت که توافق با باکو در نشست گرانادا امضا نخواهد شد

© Sputnik / Russian Foreign Ministry /  مراجعه به بانک تصاویر پاشینیان - نخست وزیر ارمنستان
پاشینیان - نخست وزیر ارمنستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.09.2023
Telegram
پاشینیان گفت که معاهده صلح با باکو در ماه اکتبر در گرانادا امضا نخواهد شد.
به گزارش اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که در جریان نشست جامعه سیاسی اروپا در گرانادا در ماه اکتبر، معاهده صلح با آذربایجان امضا نخواهد شد.
پاشینیان در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌هایی برای امضای توافقنامه در گرانادا وجود دارد یا خیر، به خبرنگاران گفت: "متاسفانه خیر.
وی افزود که اولویت ارمنستان دستور کار صلح است و ایروان می خواهد پیمان صلح را در اسرع وقت امضا کند، به عنوان مثال، قبل از پایان سال جاری یا آغاز سال آینده.
پاشینیان گفت: ما به مذاکرات فشرده ادامه خواهیم داد و به راه حلی برای مشکل دست خواهیم یافت و این روند تحت تأثیر بحران قره باغ به دلیل مسدود شدن کریدور لاچین که منطقه را به ارمنستان متصل می کند، تأثیر منفی دارد.
وی همچنین تاکید کرد که موظف است امضای توافقنامه را قبل از پایان سال ممکن بداند، زیرا تعهد سیاسی مربوطه را داشته است.
پاشینیان درباره پیشنهاد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای برگزاری نشست چهارجانبه سران ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و روسیه گفت که پیشنهادهای متفاوتی وجود دارد و نمی خواهد این مورد را برجسته کند.
در پایان سپتامبر 2020، خصومت ها در قره باغ کوهستانی از سر گرفته شد و به یک درگیری طولانی مدت ادامه داد. با میانجیگری مسکو، در 10 نوامبر 2020، طرفین با آتش بس کامل موافقت کردند. باکو از مناطق کلباجار و لاچین و همچنین بخشی از منطقه آغدام که قبلاً تحت کنترل جمهوری ناشناخته قره باغ کوهستانی بود و در طول جنگ توسط ارتش آذربایجان اشغال نشده بود، گذشت.
اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.09.2023
دعوت اردوغان از مسکو، باکو و ایروان برای برگزاری نشستی در مورد قره باغ
نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه از جمله کریدور لاچین مستقر هستند. پاشینیان در پایان ماه می 2023 اعلام کرد که کشورش حاکمیت آذربایجان و سرزمین قره باغ را به رسمیت می شناسد که مساحتی بالغ بر 86.6 هزار کیلومتر مربع را شامل می شود. الهام علی اف، رهبر جمهوری آذربایجان گفت: اگر ایروان موضع خود را تغییر ندهد، آذربایجان و ارمنستان می توانند در آینده نزدیک پیمان صلح امضا کنند. در سپتامبر 2023، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت که رهبری ارمنستان، در اصل، حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را به رسمیت می شناسد؛ وضعیت قره باغ توسط خود ایروان تعیین می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала