دعوت اردوغان از مسکو، باکو و ایروان برای برگزاری نشستی در مورد قره باغ

© Sputnik / Valery Melnikov /  مراجعه به بانک تصاویر اردوغان
اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.09.2023
Telegram
اردوغان از پوتین، علی اف و پاشینیان برای برگزاری نشستی درباره قره باغ دعوت کرد.
به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از رهبران روسیه، آذربایجان و ارمنستان دعوت کرد تا در مورد قره باغ یک نشست چهارجانبه برگزار کنند.
وی گفت: ما پیشنهادی برای برگزاری یک نشست سه جانبه، حتی یک نشست چهارجانبه در مورد وضعیت قره باغ با حضور من و پوتین، علی اف و پاشینیان ارائه کردیم. اردوغان خاطرنشان کرد که قصد دارد در این دیدار با علی اف گفتگو کند.
به گفته وی، هنوز پاسخی به پیشنهاد آنکارا داده نشده است.
در 23 آوریل 2023، مرزبانان آذربایجان یک ایست بازرسی در مرز با ارمنستان ایجاد کردند - در ابتدای جاده در کریدور لاچین که به استپاانکرت منتهی می شود ظاهر شد.
پیش از این، در دسامبر 2022، همین مسیر توسط فعالان محیط زیست آذربایجان مسدود شده بود و به گفته آنها، این اقدام در اعتراض به بهره برداری غیرقانونی از ذخایر معدنی در قره باغ بود. ظاهر این ایست بازرسی در باکو با استفاده غیرقانونی از جاده استپاانکرت توسط طرف ارمنی و تهدیدات امنیتی توضیح داده شد. ایروان ایجاد این ایست بازرسی را نقض فاحش بیانیه سه جانبه رهبران ارمنستان، روسیه و آذربایجان در سال 2020 خواند و همچنین توجه به این واقعیت را جلب کرد که مسدود کردن کریدور لاچین منجر به فاجعه انسانی در قره باغ کوهستانی شده است.
درخواست پاشینیان  از روسیه: در مورد تامین امنیت ارمنستان رایزنی شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.09.2023
پاشینیان وضعیت مرز ارمنستان و آذربایجان را "متشنج" خواند
سال گذشته، ایروان و باکو با میانجیگری روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بحث درباره پیمان صلح آینده را آغاز کردند. در پایان ماه می امسال، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، گفت که ایروان آماده است حاکمیت آذربایجان را در داخل مرزهای شوروی، یعنی همراه با قره باغ، به رسمیت بشناسد.
همانطور که الهام علی اف، رهبر جمهوری آذربایجان گفت، اگر ایروان موضع خود را تغییر ندهد، آذربایجان و ارمنستان ممکن است قبل از پایان سال قرارداد صلح امضا کنند. در سپتامبر 2023، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت که رهبری ارمنستان، در اصل، حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را به رسمیت می شناسد، وضعیت منطقه توسط خود ایروان تعیین می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала