گزارش و تحلیل

شکوه مراسم اربعین در چیست؟

© Photo / IRNAراهپیمایی اربعین
راهپیمایی اربعین  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.09.2023
Telegram
برخی تصور می کنند که مراسم اربعین فقط مربوط به شیعیان است یا اینکه ماجرا فقط احیای خاطره ای 1400 ساله می باشد، اما چنین تصوری کوچک کردن ماجرا است.
بحث مبارزه بر علیه ظلم و ستم واستکبار و حکم ظالمان است.
بسیار معروف است که هم گاندی و هم نلسون ماندلا اظهار داشته اند که برای مبارزات خود با استعمار انگلیس و آپارتاید اروپایی ها از امام حسین (ع) الهام گرفته اند.
اتفاقا امسال نوه های هر دو یعنی گاندی و ماندلا در مراسم راهپیمایی اربعین حضور داشتند.
هر دو هم نه مسلمان بودند و نه شیعه.
هفته گذشته مراسم اربعین امام حسین (ع) با شکوه بسیار زیادی برگزار شد و طبق آمار رسمی چیزی حدود ۲۵ ملیون نفر در این مراسم شرکت کردند که اگر آمار غیر رسمی را در نظر بگیریم احتمالا چند ملیون نفر بیشتر خواهد بود، چون بسیاری از طریق هیئت های مذهبی در این مراسم شرکت نداشته اند و جایی ثبت نام نکرده اند.
این مراسم در حالی برگزار می شود که مناطق پذیرای این تعداد زائر، عموما نجف تا کربلا، از کمترین امکانات زیربنایی برای پذیرش این تعداد افراد برخوردار می باشند ولی جالب اینکه همه این زائرین بدون هیچ مشکلی به مقصد خود می رسند و بر می گردند.
آنقدر افراد مختلف نذری پخش می کنند که آب و غذا به وفور در کل مسیر در اختیار زائرین می باشد و بیش از بیست و پنج ملیون زائر در هیچ نقطه ای از مسیر 80 کیلومتری مشکلی برای خورد و خوراک و خواب ندارند.
در حالی که بسیاری گروه های تروریستی تلاش دارند در این مسیر کاری کنند تا مسیر پیاده روی را مختلف کنند اما به دلیل هشیاری برگزار کنندگان مراسم تا به حال طی این چند سال موفق نشده اند کاری انجام دهند.
باید به این نکته توجه داشت که شرکت در مراسم اربعین از نظر دینی هیچ الزامی ندارد اما بیش از 25 ملیون نفر در آن شرکت می کنند.
از سوی دیگر شرکت در مراسم حج که وظیفه شرعی هر مسلمان است به دلیل واهمه از کمبود امکانات به حدود دو ملیون مسلمان در سال محدود می شود که البته تقریبا نیمی از آنها شهروند عربستان سعودی می باشند و به دلیل ناتوانی در برقراری تدارکات این تعداد تقریبا ثابت است.
چرا تلاش برای به هم زدن مراسم اربعین شدت گرفته - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.09.2022
گزارش و تحلیل
چرا تلاش برای به هم زدن مراسم اربعین شدت گرفته
این در حالی می باشد که دولت عربستان سعودی هزینه های بسیار زیادی برای ایجاد زیربناهای مختلف در مکه انجام داده تا بتوان تعداد بیشتری زائر را پذیرش کرد ولی هر چند وقت یکبار اتفاق و یا فاجعه ای در این مراسم رخ می دهد.
حال تصور کنید به جای دو ملیون حاجی ده برابر اینها به حج بروند.
حتی در مواردی می بینیم افرادی با تفکر های سیاسی وفکری متناقض با هم در این مراسم شرکت دارند، از شخصیت های سیاسی عالیرتبه تا افراد تهی دست همه در یک صف قرار می گیرند و همه به همدیگر خدمت می کنند.
همچنین نباید فراموش کنیم که مثلا ایران و عراق 8 سال جنگ خانمانسوز با توطئه دشمنان هر دو کشور با هم داشتند ولی امروزه عراقی ها پذیرای ایرانی ها در خانه خود می باشند.
خلاصه کردن حرکت امام حسین (ع) در مقابله با یزید در مسایل مذهبی امری ساده لوحانه بیش نیست.
در واقع همه مشارکت کنندگان در این مراسم خود را حامی جنبش حسینی می دانند.
طبق همه روایات تاریخی کافی بود امام حسین (ع) لب تر کند و با یزید بیعت کند تا هر ملک دنیوی که اراده کند در اختیارش قرار گیرد اما وی راه مبارزه و مقاومت بر علیه ظالم وستم را به ملک دنیا ترجیح داد.
راهپیمایی اربعین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.09.2023
تا به حال ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار زائر ایرانی عازم کربلا در عراق شده‌اند
در واقع تلاش برای برگزاری با شکوه مراسم اربعین بیش از اینکه یک حرکت مذهبی باشد یک حرکت سیاسی است و به نوعی اصرار بر ادامه خط و مشی مبارزه امام حسین (ع) با نظام سلطه و سلطه گری و حاکم غاصب و ظالم می باشد.
قطعا هیچ وقت نه یزید نه یاران یزید تصور نمی کردند روزی برسد بیش از 25 ملیون نفر برای احیای خاطره امام حسین (ع) به سمت کربلا به حرکت در آیند، اما امروزه همین شده.
جالب اینکه امروزه حتی کسی امروزه نمی داند قبر یزید کجا است و کسی نیست که حتی فاتحه ای برای او سر قبر اش بخواند.
حال سوالی که پیش می آید این است که چرا اصرار بر با شکوه برگزار کردن این مراسم است و چرا تلاش می شود هر ساله تعداد بیشتری زائر در این مراسم شرکت کنند؟ 25 ملیون نفر کافی نیستند؟
جریان یک نوع نمایش اقتدار جنبش حامی خط و مشی امام حسین (ع) به حساب می آید و امروزه نماد مقابله با نظام سلطه جهانی است.
همان هایی که نام های مختلف برای خود گذاشته اند مثل لابی های قدرت و همان هایی که پشت پرده حاکمان واقعی بسیاری از کشورها هستند.
همان ها وقتی این جنبش را می بینند متوجه می شوند به یکباره روزی پیش می آید که ده ها ملیون نفر بر علیه آنها قیام کنند.
در واقع این راهپیمایی به نوعی شروع همان اتحاد برای مقابله با ظلم و ستم است.
شاید بسیاری از اینهایی که در مراسم شرکت می کنند با هم اختلافات سیاسی وفکری داشته باشند و شاید بسیاری از اینها با مرز بندی هایی که استعمار برایشان درست کرده در کشورهای مختلف قرار داشته باشند واز ملیت های مختلف باشند و شاید اینها از اقوام مختلفی باشند که حتی شاید این اقوام با هم اختلافاتی داشته باشند و حتی با هم در ستیز باشند شاید... اما آنچه مهم است که همه اینها با هم روی یک چیز متحد هستند و آن باور به خط و مشی امام حسین (ع).
راز دلیل تلاش برای با شکوه تر برگزار کردن سالانه این مراسم هم در همین نکته نهفته است، تلاش بر این است که اتحاد میان مقاومین بر علیه ظلم و ستم در جهان افزایش یابد.
در این راستا هم مهم نیست شما مسلمان باشید یا مسیحی یا یهودی یا هندوس یا بودایی یا... مهم نیست شما ایرانی باشید یا عراقی یا پاکستانی یا روس یا چینی یا هندی یا آفریقایی یا آمریکایی یا اروپایی، مهم نیست شما سفید پوست باشید یا سیاه پوست یا زرد پوست یا سرخ پوست مهم نیست شما عرب باشید یا عجم، ترک باشید یا فارس یا لر یا بلوچ یا عرب یا کرد یا... .
مهم این است که به مقاومت ومبارزه با ظلم و ستم و آنهایی که مصطلحا خود را لابی های قدرت جهانی می دانند باور داشته باشید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала