اعتراض رومانی به روسیه پس از کشف قطعات پهپاد در خاک این کشور

© AFP 2023 / Ahmad Al-Rubayeپرچم رومانی
پرچم رومانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.09.2023
Telegram
وزارت خارجه رومانی پس از کشف بقایای پهپاد، یادداشت اعتراضی برای دیپلمات روس ارسال کرد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه رومانی پس از کشف بقایای یک پهپاد در خاک این کشور که ظاهراً مشابه پهپاد های مورد استفاده ارتش روسیه است، اعتراض خود را به کاردار سفارت روسیه ابلاغ کرد، اگرچه وزارت دفاع رومانی قبلاً گزارش داده بود.
آژانس آگرپرس گزارش داد که تسلیحات روسی هرگز "تهدید مستقیم نظامی" علیه رومانی ایجاد نکرده است.
با دستور وزیر امور خارجه، کاردار سفارت فدراسیون روسیه در بخارست روز شنبه به فوریت به وزارت امور خارجه احضار شد.
ایولیان فوتا وزیر امور خارجه در امور استراتژیک رومانی در ارتباط با نقض حریم هوایی رومانی پس از کشف قطعات پهپادهای مشابه با پهپادهای روسی در خاک کشور رومانی، در نزدیکی مرز با اوکراین اعتراض خود را نسبت به این موضوع به روسیه اعلام کرد .
در این بیانیه آمده است که ایولیان فوتا، وزیر امور خارجه رومانی با جدیت از طرف روسی خواسته است تا اقداماتی را که به هر نحوی امنیت شهروندان رومانیایی در منطقه را تهدید می‌کند، متوقف کند.
پیش از این هشدار حمله هوایی در منطقه اودسا اوکراین اعلام شده بود و رسانه های اوکراینی از وقوع انفجار در شهر ازمیل خبر داده بودند. فرماندهی عملیاتی "جنوب" اوکراین گزارش داد که تجهیزات شرکت های کشاورزی و صنعتی در منطقه آسیب دیده است.
آلگ نیکولنکو، دبیر مطبوعاتی وزارت خارجه اوکراین بعداً در شبکه‌های اجتماعی با اشاره به سرویس مرزی اوکراین نوشت که ظاهراً پهپادهای روسی در خاک رومانی سقوط و منفجر شده‌اند.
در پاسخ، وزارت دفاع روسیه گفت که تسلیحات روسی هرگز "تهدید مستقیم نظامی علیه قلمرو ملی یا آب‌های سرزمینی رومانی" ایجاد نکرده است.
 رومانی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.09.2023
واکنش رومانی به خبر سقوط پهپاد روسی در خاک آن کشور
بعدا، آنجل تیلوارو، وزیر دفاع رومانی گفت که بقایایی در این کشور پیدا شده است که می تواند بخشی از هواپیماهای بدون سرنشین باشد. این مقام مسئول تاکید کرد که این اشیا خطرناک نیستند.
رئیس جمهور رومانی کلاوس یوهانیس خواستار تحقیقات فوری شد. کاتلین درول، رهبر اتحادیه برای نجات رومانیایی ها، مقامات را به پنهان کردن اطلاعات متهم کرد و تاکید کرد که باید با ناتو مشورت می شد.
روز پنجشنبه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که این ائتلاف هیچ اطلاعاتی در مورد "حمله عمدی روسیه" در زمینه حادثه پهپاد ندارد.
روز شنبه، وزارت دفاع ملی رومانی گزارش داد که در منطقه پلائورو در شهرستان تولچا، جستجوگران قطعاتی از یک پهپاد را پیدا کردند که ظاهراً شبیه به موارد استفاده شده توسط فدراسیون روسیه است. نماینده وزارت دفاع، کنستانتین اسپینو، گفت که ما می توانیم در مورد یک یافته جدید صحبت کنیم. کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانی به دبیرکل ناتو در مورد تکه های جدید کشف شده در این کشور اطلاع داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала