بیانیه پایانی اجلاس سران گروه 20 تقریبا آماده است

© AFP 2023 / Sajjad Hussain اجلاس گروه 20 در دهلی نو
اجلاس گروه 20 در دهلی نو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.09.2023
Telegram
بیانیه پایانی اجلاس سران گروه 20 به جز در مورد اوکراین تقریبا آماده است.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل ازبلومبرگ، منابع گزارش می دهد که تقریباً کل متن بیانیه پایانی اجلاس گروه 20 آماده است، به جز بخش ژئوپلیتیک، عمدتا در مورد اوکراین.
در این بیانیه آمده است: تقریباً کل متن بیانیه نهایی، به استثنای بخش ژئوپلیتیک، عمدتاً در مورد تهاجم روسیه به اوکراین، مورد توافق قرار گرفته است.
به گفته منابع این آژانس، به نظر می رسد چین "نپذیرفتن اولیه در مورد مسائل اوکراین و روسیه" را کنار گذاشته است.
بلومبرگ قبلا گزارش داده بود که پیش از نشست دهلی نو، چین پیش نویس پیشنهادات مربوط به بدهی بازارهای نوظهور و محکومیت درگیری در اوکراین را مسدود کرده است.
به گزارش سی ان ان، یک روز قبل، هند که ریاست گروه 20 را برعهده دارد، پیش نویس بیانیه ای را درباره اوکراین پیشنهاد کرد که عملیات ویژه روسیه را محکوم نمی کند.
پیش از این، بلومبرگ به نقل از یک مقام فرانسوی گزارش داده بود که کشورهای گروه 20 رویکرد واحدی را برای درگیری اوکراین ایجاد کرده اند.
A commuter walks past a G20 logo at a crossing in New Delhi, India, Tuesday, Feb. 28, 2023. - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.09.2023
هند برای نشست سران گروه 20 آماده می شود: چه انتظاری باید داشته باشیم؟
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: اگر بیانیه نشست گروه 20 منعکس کننده موضع روسیه نباشد، روسیه با پذیرش آن موافقت نخواهد کرد.
هند از اول دسامبر 2022 ریاست گروه 20 را بر عهده دارد. اجلاس سران این گروه در تاریخ 9 تا 10 سپتامبر در دهلی نو برگزار می شود.
رهبران کشورهای گروه 20 و 9 کشور دیگر - بنگلادش، مصر، اسپانیا، موریس، نیجریه، هلند، امارات متحده عربی، عمان و سنگاپور به آن دعوت شده اند. هیأت روسی به ریاست لاوروف و هیئت چینی به ریاست لی کیانگ، نخست وزیر شورای دولتی جمهوری خلق چین در این اجلاس حضور دارند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала