ژاپن کاوشگر هوشمند خود را برای بررسی کره ماه به فضا پرتاب کرد + فیلم

CC BY-SA 4.0 / ネコビデオビジュアルソリューションズ / H-2Aロケット41号機 (cropped image)ژاپن کاوشگر هوشمند خود را برای بررسی کره ماه به فضا پرتاب کرد
ژاپن کاوشگر هوشمند خود را برای بررسی کره ماه به فضا پرتاب کرد  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.09.2023
Telegram
موشک H2A حامل اولین کاوشگر ژاپنی هوشمند ماه از مرکز فضایی تانگاشیما در جنوب غربی ژاپن به قضا پرتاب شد.
به گزارش اسپوتنیک، این پرتاب توسط آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) به صورت زنده نمایش داده شد.
پرتاب این کاوشگر فضایی قبلاً چندین بار به دلیل شرایط نامساعد جوی به تعویق افتاده بود.
کاوشگر ۲.۴ متری و ۲۰۰ کیلوگرمی برای کاوش دهانه‌ها و توپوگرافی ماه با استفاده از فناوری‌هایی مشابه آنچه در سیستم‌های تشخیص چهره استفاده می‌شود، طراحی شده است. این کاوشگر همچنین مجهز به دوربین مخصوصی است که می‌تواند میزان آهن و سایر عناصر موجود در سنگ‌های سطح ماه را اندازه گیری کند. داده‌های به‌دست‌آمده توسط فضاپیما به‌ویژه به‌عنوان بخشی از برنامه ماهانه آرتمیس سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
موشک حامل این کاوشگر همچنین حامل دستگاه‌هایی با مأموریت تصویربرداری و طیف سنجی اشعه ایکس (XRISM) است که با همکاری ناسا ساخته شده است.
در صورت موفقیت آمیز بودن این مأموریت، ژاپن پس از اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده، چین و هند به پنجمین کشور جهان تبدیل خواهد شد که کاوشگر خود را بر روی ماه فرود می‌آورد.
در آوریل ۲۰۲۳، شرکت ژاپنی Ispace ماژول Hakuto-R را به فضا پرتاب کرد و قرار بود این ماژول اولین وسیله نقلیه خصوصی توسعه یافته جهان باشد که بر روی ماه فرود آید. با این حال، ارتباط با آن از بین رفت و گفته شد که احتمالاً هنگام برخورد با سطح ماه سقوط کرده است.
به گفته متخصصان ژاپنی، کاوشگر هوشمند جدید ژاپن طی سه تا چهار ماه به مدار ماه خواهد رسید تا در ژانویه یا فوریه ۲۰۲۴ بر روی ماه فرود آید.
برنامه فضایی ژاپن یکی از بزرگترین طرح‌های فضایی جهان به حساب می‌آید، اما نخستین تلاش آن برای فرودآوردن یک لندر روی ماه در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی با شکست روبرو شد.
کاوشگر فعلی ژاپنی که به ماه اعزام شده، به اختصار اسلیم ( SLIM) نام گرفته و کوچک و سبک است. آژانس فضایی ژاپن تصمیم دارد تا آن را در فاصله ۱۰۰ متری یک هدف مشخص روی کره ماه فرود بیاورد.
لندر با کمک یک کاوشگر کوچک به اندازه کف دست که می‌تواند تغییر شکل دهد، تحولات ماه را بررسی می‌کند و به زمین اطلاعات خود را ارسال کند. نکته جالب آن است که کاوشگر کوچک دوم برای تحقیق و حرکت روی سطح ماه با همکاری یک شرکت اسباب بازی سازی ژاپنی ساخته شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала