شواهد دیده بان حقوق بشر از بکارگیری مهمات خوشه ای توسط اوکراین علیه غیرنظامیان ایزیوم

© Sputnik / Victor Antonyuk /  مراجعه به بانک تصاویر Город Изюм после обстрелов ВСУ
Город Изюм после обстрелов ВСУ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.09.2023
Telegram
مدیر بخش تسلیحات سازمان دیده بان حقوق بشر گفت که در سال 2022 در "ایزیوم" منطقه خارکف، مردم غیرنظامی در نتیجه استفاده ارتش اوکراین از مهمات خوشه ای کشته شدند.
به گزارش اسپوتنیک، به گفته "مری وارهام"، در اواخر ژانویه، دیده‌بان حقوق بشر گزارشی درباره وضعیت ایزیوم منتشر کرد و "ما شواهدی مبنی بر استفاده اوکراین از مهمات خوشه ای در این منطقه علیه مردم غیرنظامی بوده است"، در حالی که این منطقه تحت کنترل نیروهای روسی بود.
ورهام گفت: " پس از خروج روس ها، کارشناسان ما به آنجا رفتند تا جنایات جنگی و جنایات انجام شده را بررسی کنند. آنها بقایای مهمات خوشه ای را در همه جا که توسط نیروهای اوکراینی استفاده شده است را مشاهده کردند." وی تاکید کرد که این سازمان گزارش های مفصلی از غیرنظامیانی که کشته یا زخمی شده اند را در اختیار دارد.
هیئت دائمی روسیه در سازمان ملل متحد پیشتر نامه ای در شورای امنیت در مورد استفاده از مین های ضد نفر "گلبرگ" توسط کی یف علیه غیرنظامیان در دونباس منتشر کرده بود. این نامه به دبیرکل سازمان ملل نیز ارسال شده است. اوکراین در سال 2005 کنوانسیون اتاوا را که استفاده، انباشت و تولید مین های ضد نفر را ممنوع می کند، امضا کرده بود. بنابراین، کی یف تعهدات بین المللی خود را نقض می کند.
مهمات خوشه ای. چرا ممنوع شده اند؟ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.08.2023
داده نمایی
مهمات خوشه ای. چرا ممنوع شده اند؟ + داده نمایی
مین انفجاری قوی ضد نفر (PFM-1) "گلبرگ" برای آسیب رساندن به پاها طراحی شده است و زمانی که فردی روی آن پا می گذارد فعال می شود. این تقریباً یک کپی دقیق از مین آمریکایی BLU-43/B (دندان اژدها) است. دفتر نمایندگی جمهوری دانتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین بارها استفاده از مهمات خوشه ای مجهز به مین های توسط نیروهای اوکراینی در شهرهای این جمهوری را ثبت کرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала