گزارش و تحلیل

کنعانی: برای رفع انسداد جریانات سیاسی در لبنان تلاش کردیم

© Photo / IRNAناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.09.2023
Telegram
جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ترکیه کشورهای مهم در جهان اسلام هستند.
روز گذشته در پی سفر وزیر امور خارجه ترکیه به ایران موضوع برگزاری اجلاسی سه جانبه میان ایران، ترکیه و عربستان سعودی مطرح شد؛ موضوعی که پس از بهبود روابط ایران و عربستان می‌تواند یکی از اقدامات تاثیرگذار در جهان اسلام باشد.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: روابط ما در منطقه و با کشورهای منطقه هم به صورت دوجانبه و هم به صورت ایجاد چهارچوب ‌های چند جانبه جریان دارد، که می‌تواند به تقویت مناسبات و همگرایی در منطقه کمک کند.
طبیعتاً ابتکارات مختلفی مطرح است و جمهوری اسلامی ایران نیز متناسب با نگاه به شرایط منطقه ‌ای در چهارچوب روابطی که با کشورهای دوست دارد ابتکاراتی را مطرح می‌کند و این ابتکارات نیازمند رایزنی و تبادل نظر هستند تا بتوانیم به چارچوبی مورد قبول برای تمام طرف ‌های مد نظر برسیم.
جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ترکیه کشورهای مهم در جهان اسلام هستند و ظرفیت‌های اثرگذاری در این حوزه دارند امکان شکل‌ گیری چهارچوب‌های چند جانبه میان این سه کشور وجود دارد که بتوانیم در این چهارچوب‌ها برای تقویت همگرایی در منطقه و حل و فصل موضوعات منطقه به یکدیگر کمک کنیم.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.09.2023
وزیر خارجه ایران: ارزیابی‌ها از روند پیشرفت روابط با عربستان سعودی مثبت است
وی ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل دولت در لبنان برای ایران بیان کرد: تشکیل دولت در لبنان و انتخاب رئیس جمهور در این کشور برای ایران موضوع مهمی است و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیروت تاکید کردند که لبنان قلب غرب آسیا است و بی‌ثباتی در این کشور بر تمام منطقه اثر می‌گذارد.
متاسفانه شاهد نوعی انسداد سیاسی در این کشور هستیم و گفتگو برای نزدیک کردن دیدگاه‌های جریان‌های سیاسی در این کشور به منظور رفع انسداد برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و ایران با تمام طرف‌های لبنانی روابط خوبی دارد؛ گفتگوهایی در این حوزه انجام شد و نظرات همه طرف ‌ها، احزاب و جریانات شنیده شد، مردم لبنان و جریانات به این موضوع دست یافتند که دولت باید هرچه سریع‌تر تشکیل شود و امیدواریم گفتگوها برای نزدیک کردن نظرهای جریانات به یکدیگر در لبنان تاثیرگذار باشد و در آینده‌ای نزدیک شاهد شکل‌گیری دولت و انتخاب رئیس جمهور در این کشور باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق را مسئول ایجاد ثبات و امنیت در این کشور دانست و اظهار داشت:
ما در امور داخلی عراق هیچ مداخله‌ای نداریم و دولت عراق مسئول ایجاد ثبات و آرامش در این کشور است؛ با توجه به شرایطی که در سال‌ های گذشته در عراق شاهد بودیم بسترها، برای برخوردها و ناامنی‌ها وجود دارد، قطعاً دولت عراق در این زمینه به مسئولیت‌ های خود اهتمام دارد و در موضوع کرکوک نیز شاهد آن بودیم.
بالن فضایی ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.08.2023
استقرار بالن فضایی در مرز ایران و عراق در مهران
حمایت از ثبات داخلی عراق و دولت مرکزی این کشور مورد توجه ایران است و در امور داخلی این کشور هیچ مداخله ‌ای نخواهیم کرد.
ناصر کنعانی، ماموریت سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی را نقشه راه تعریف شده توصیف کرد و افزود: آقای عنایتی مبتنی بر نقشه راه تعریف شده در حوزه مناسبات ایران و عربستان سعودی، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران مسئولیت های خود را با جدیت در ریاض آغاز خواهد کرد.
اصل توسعه روابط با کشورهای دوست، همسایه و منطقه ‌ای به عنوان یک اصل اعلام شده و تعیین شده برای ما قرار دارد، ما با همه کشورهای منطقه مبتنی بر اصل منافع مشترک و منافع دوجانبه موضوعات مختلفی برای گفتگو و همکاری داریم.
سفرهای انجام شده وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یا مقامات کشورهای عربی به ایران در چهارچوب این موضوعات است، اما بدیهی است ما موضوع فلسطین را مسئله محوری جهان اسلام می‌دانیم و در تمام مذاکراتمان موضوع فلسطین را به عنوان یک موضوع محوری طرح می‌کنیم و بر اصل ضرورت حمایت از ملت فلسطین تاکید می‌کنیم، ما رژیم صهیونیستی را یک رژیم نامشروع در منطقه می‌دانیم و گسترش حضور این رژیم را عامل افزایش بی ثباتی در منطقه تلقی می‌کنیم.
Эксклюзивная выставка иранских товаров в Москве - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.08.2023
امضاء سند همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه استاندارد
وی تاکید کرد: حمایت از ثبات در سوریه و عراق یک اولویت برای ایران است و هرگونه بی‌ثباتی در این کشورها محدود به مرزهای آنها نمی‌ماند و تاثیرات منطقه‌ای دارد ما در طول سالیان نشان داده‌ایم که برای ثبات، امنیت و استقرار در منطقه کنار دولت‌های کشورها مانده‌ایم و جمهوری اسلامی ایران هر کجا که کمک خواسته شد، اقدامات لازم را انجام داد.
دولت عراق توانمندی حل مسائل را دارد و چنانچه کمکی از جمهوری اسلامی ایران مطالبه کند در راستای سیاست اصولی خود کمک رسانی خواهیم کرد.
در ارتباط با سوریه حفظ تمامیت ارضی این کشور برای ما اصلی اساسی است و اینکه تمامی جریان‌های قومی سوریه بخشی از هویت یکپارچه این کشور هستند و نیروهای اشغالگر باید خاک این کشور را ترک کنند و روند سیاسی سوریه بدون هیچ مداخله خارجی تکمیل شود، اصلی اساسی برای ایران است و حضور نیروهای خارجی در سوریه را اشغالگرانه می‌دانیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала