گزارش و تحلیل

توطئه جدید آمریکا در عراق و سوریه

CC BY 2.0 / U.S. Navy/ Lt. Chad A. Dulac / Headed homeآمریکا به کدام گروه ها و شخصیت ها در عراق می خواهد حمله کند؟
آمریکا به کدام گروه ها و شخصیت ها در عراق می خواهد حمله کند؟ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.09.2023
Telegram
در پی شروع روند مصالحه در منطقه غرب آسیا و شروع درخواست های متعدد برای خروج آمریکایی ها در منطقه به نظر می رسد آنها طرح های جدیدی برای به هم ریختن ثبات و امنیت این منطقه ریخته اند تا بقای خود را تثبیت کنند.
البته این اولین بار نیست که آمریکایی ها ومتحدین شان از این شگرد کهنه استفاده می کنند.
قبل تر هم دولت عراق زمان آقای نوری المالکی حاضر نشد قرارداد های مورد درخواست آمریکایی ها را امضا کند و از آمریکایی ها تقاضا کرده بود تا عراق را ترک کنند وبلا فاصله پس از اینکه آمریکایی ها مجبور شدند به دلیل نبود چتر سیاسی عراق را ترک کنند گروه تروریستی داعش را ایجاد کردند تا امنیت عراق را به هم بریزند و از تحویل تسلیحاتی که عراق نقدا از آمریکایی ها خریداری کرده بود خودداری کردند تا ارتش عراق نتواند در مقابل داعش ایستادگی کند و دولت عراق را مجبور کردند که تقاضا کند نیروهای آمریکایی به عراق برگردند تا به ارتش عراق برای مقابله با داعش کمک کنند.
البته تنها کاری را که آمریکایی ها انجام ندادند مقابله واقعی با داعش بود وحتی زمانی که ارتش عراق ونیروهای الحشد الشعبی در حال پیشروی در مناطق داعش بودند آمریکایی ها همه عناصر کلیدی و اصلی داعش را از آن منطقه خارج کردند.
به هر صورت امروزه دیگر مناطقی که قبل تر دست تروریست های داعش ودیگر گروه های تروریستی ایجاد شده توسط آمریکا و اسرائیل در منطقه بوده از دست آنها خارج شده یا در حال خارج شدن است.
از سوی دیگر نقشه آمریکایی ها و اسرائیلی ها برای استفاده از کرد ها به عنوان اهرم قدرت خود در مناطق شمال و شمال شرق سوریه و شمال غرب عراق ظاهرا با بن بست مواجه شده و اینها متوجه شده اند که این گروه ها نمی توانند اهداف آمریکایی ها و اسرائیلی ها را محقق کنند.
 آمریکا در شمال شرق سوریه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.08.2023
پشت پرده تازه‌ترین نفشه آمریکا در سوریه
برخی هم باور دارند که حساسیت ترکیه نسبت به حضور نیروهای مسلح کرد در جنوب ترکیه موجب آن شده که آمریکایی ها نقشه دیگری را بکشند و آن کنار گذاشتن متحدین سابق کرد خود مانند گروه قسد در شمال سوریه و جایگزین کردن آن با گروه هایی از عربها و ترک ها.
به این ترتیب و با توجه به اینکه احتمالا کردها با قدرت گرفتن عشایر عرب و ترک ها مخالف خواهند بود دوباره در این مناطق جنگی داخلی و طولانی راه خواهد افتاد که موجب آن خواهد شد از یکس سو حضور آمریکایی ها به عنوان میانجی تثبیت گردد و از سوی دیگر مسیر ارتباطی عراق با سوریه که از گذرگاه البوکمال می گذرد نا امن گردد.
از سوی دیگر آمریکایی ها از طریق عوامل خود در جنوب سوریه در استان مرزی السویداء سوریه هم تلاش دارند این منطقه را نا امن کنند تا راه ارتباطی که ممکن است از اردن به جنوب سوریه ایجاد شود را نیز نا امن کنند تا تنها مسیر ایجاد هر جاده یا خط لوله نفت وگاز و یا راه آهن و... برای کشورهای عرب حوزه فقط از سمت اسرائیل باشد.
همزمان هم می بینیم که منطقه کرکوک در عراق دچار مشکلاتی شده که برخی تحلیلگران باور دارند توسط عناصر نفوذی مورد حمایت آمریکا ایجاد شده تا دولت عراق و کرد ها را در آستانه اربعین حسینی با هم درگیر کند و به نوعی یک فتنه جدید در این منطقه نیز راه بیاندازد.
این در شرایطی است که ایران و روسیه تلاش دارند از طریق میانجی گری میان ترکیه و سوریه راکاری برای حل مسالمت آمیز اختلافات فیما بین دو کشور پیدا کنند، امری که در نهایت به ضرر حضور آمریکایی ها در این منطقه تمام می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала