گزارش و تحلیل

رئیسی: منتظر لبخند آمریکا نمی مانیم

© Photo / IRNAسید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران
سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.08.2023
Telegram
رئیسی: ما با اعتماد به داشته ‌های کشور و برخورداری از نیروهای جوان و کارآمد اقدامات خود را آغاز کردیم این ناباوری برای برخی که بر دولت باور نداشتند وجود داشت.
آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری شهریور ماه خود به پاسخگویی سوالات رسانه‌های داخلی و خارجی مقیم ایران نشست.
در ابتدا ضمن تشکر از اصحاب رسانه برای تلاش در تشریح فعالیت‌های دولت، گفت:دولت سیزدهم کار خود را دو سال قبل در حالی آغاز کرد که شرایط کشور، وضعیت خاصی بود و معضلات کرونا، شرایط اقتصادی و کسری بودجه، تورم شدید و فقدان کالا های اساسی از جمله معضلاتی بود که دولت در ابتدای آغاز به کار خود با آن مواجه بود، ما با اعتماد به داشته ‌های کشور و برخورداری از نیروهای جوان و کارآمد اقدامات خود را آغاز کردیم این ناباوری برای برخی که بر دولت باور نداشتند وجود داشت اما از آنجایی که ما ظرفیت‌ها را برای کشورمان فراوان می‌بینیم، توانستیم شرایط را بهبود دهیم.
با کمک مردم و کادر درمان وضعیت کرونا سریعا تغییر پیدا کرد و وضعیت کسری بودجه که می‌توانست برای کشور مشکل آفرین باشد با ایجاد منابع داخلی بهبود یافت و وضعیت تورم ۶۰ درصدی اکنون شرایط بهتری را تجربه می‌کند.
دشمن تلاش کرد تا دو راهبرد را یکی منزوی کردن ایران در جهان و دیگری مأیوس کردن مردم در داخل پیش ببرد.
سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.05.2023
وزیر اقتصاد ایران: نرخ مالیات از سال آینده کاهش می‌یابد
ما اعلام کردیم که برجام نه اولین و نه آخرین پرونده مورد پیگیری ایران خواهد بود و پرونده‌ های فراوانی وجود دارد که همه آنها را همزمان دنبال می‌کنیم ما مسئله ارتباط با همسایگان را به صورت متوازن دنبال کردیم و موفق شدیم تا ارتباطات خوبی را با کشورهای اسلامی و همسایگانمان شکل دهیم.
ارتباط با کشورهای همسو را دنبال کردیم و سطح روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه و همسو متفاوت شد و ۱۴ درصد رشد ارتباط تجاری و اقتصادی را با مجموع این کشورها مشاهده می‌کنیم؛ در ارتباطات تجاری در منطقه رکورد زدیم و مشخص شد امکانات فراوانی برای تعاملات تجاری داریم، فعال شدن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، پیمان شانگهای و گروه بریکس، نشان دهنده ظرفیت‌های فراوان ایران است.
ما ۲۲ هزار مگاوات ناترازی برق داشتیم که تا امروز ۷ هزار مگاوات آنرا تولید کردیم و در گام بعدی برق صنعتی را از برق خانگی جدا کردیم، چرا که برق صنعتی توانایی خود تولیدی دارد، ما ۱۰ هزار روستا را که تنش آبی داشت هدف گذاری کردیم و تا امروز ۳۵۰۰ روستا را مشکل زدایی کردیم.
رئیس جمهوری ایران درباره تاثیر پیمان های جهانی در برون رفت ایران از شرایط تحریمی بیان کرد:
رمضانعلی سنگدوینی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.08.2023
ایران می‌تواند برق کشورهای بریکس را تامین کند
ما میز مذاکره را برای رفع تحریم‌ ها ترک نکردیم، دیگران این میز را ترک کردند و خود پشیمان شدند و اکنون اعلام کردند که آمادگی ادامه بحث را دارند.
فقط پرونده رفع تحریم‌ ها، پرونده بین‌المللی ما نبود؛ پرونده ارتباط با کشورهای همسایه، عضویت در ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از دیگر پرونده‌های مد نظر ما بود که جمهوری اسلامی ایران با ظرفیت‌های بالایی که دارد می‌تواند در آنها نقش آفرینی کند.
شانگهای به عنوان یک پیمان منطقه‌ای، هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه اجتماعی و همچنین در مسائل امنیتی نیز نقش آفرین است، ارتباط با زیرساخت‌های شانگهای برای ما بسیار حائز اهمیت است؛ اینکه برخی معتقدند راهکار برون رفت از مشکلات برای ایران تنها لبخند آمریکایی‌ ها و برخی کشورهای غربی است، باید واضح بگویم که ما منتظر لبخند آنها نمی‌مانیم و آینده ملت را معطل آنها نخواهیم کرد.
کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.07.2023
سفیر ایران در روسیه: سازمان همکاری شانگهای و بریکس باید به سمت ایجاد ارز واحد حرکت کنند
عضویت در ائتلاف‌هایی نظیر بریکس و شانگهای می‌تواند در اقتصاد ایران نقش آفرینی کند، ایران یک کشور بسیار با ظرفیت است، مشخصه ‌ها و جایگاه ژئوپلیتیک ایران در منطقه و ارتباط با کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس ایران را منحصر به فرد می‌کند.
ما عضویت ایران را در ائتلاف بریکس و شانگهای و حضور ایران در ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را بسیار مهم می‌دانیم که دارای تاثیر دو طرفه است، قطعاً ما موضوع رفع تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم اما منتظر تصمیم گیری آنها نخواهیم ماند
وی افزود: ما بیشترین تهدید و تحریم را در حوزه نظامی، دفاعی، علمی و دانش بنیان داشتیم اما امروز کارهای بزرگی که در تمامی این حوزه‌ ها به دست جوانان ما انجام شده دیدنی است، دشمنان بر این باورند که ملت ما با این تهدیدها و تحریم‌ها متوقف می‌شوند آنها به دنبال این بودند که اقتصاد و تولید ما متوقف شود اما به انتظار خود نرسیدند.
آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی پیرامون روابط با ژاپن و دارایی های ایران در این کشور اظهار داشت:تعامل اساس ارتباطات ما است و اعلام کردیم هر کشوری در دنیا دست دوستی به طرف ایران دراز کند دست او را به گرمی می‌فشاریم، و هر کشوری به دنبال دشمنی با ایران باشد دست او را قطع می‌کنیم، با ژاپن روابط خوب، دوستانه و حسنه ‌ای داریم.
ایران و ژاپن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2023
استقبال تهران از ترسیم نقشه راه همکاری بلندمدت میان ایران و ژاپن + ویدئو
یکی از اقداماتی که در دولت دنبال کردیم مسئله آزادسازی اموالی که به هر دلیلی در کشورهای مختلف مسدود شده بود و یکی از مهمات روابط خارجی ما است؛ توصیه ما به دولت ژاپن این است که مستقل زندگی کند و وابسته به آمریکا نباشد و اگر پولی از ایران نزد ژاپن قرار گرفته امانت داری کند و در صدد بازگشت آن باشد، ملت ژاپن ظلم‌های آمریکا که بر آنها روا شده را تجربه کرده و باید آن را به خاطر داشته باشد، قطعاً هر میزان اموالی که در ژاپن باشد باید به ایران بازگردد تا داد و ستد عادلانه ای انجام شود، البته که تنها اموالی که به صورت ناجوانمردانه مسدود شده بودند اموال موجود در کره جنوبی بودند و اموال دیگر ایران در کشورهای جهان تماماً زیر نظر بانک مرکزی است و دسترسی به آنها وجود دارد، در نتیجه ما اموال مسدود شده در ژاپن نداریم، قطعاً در زمان مناسب به ژاپن سفر خواهم کرد و از مسئولین ژاپن نیز برای سفر به ایران دعوت به عمل آوردیم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر سیاست چند جانبه‌گرایی در دولت سیزدهم افزود:ما از ابتدای کار دولت اعلام کردیم موضوع برجام به عنوان یکی از پرونده‌ های سیاست خارجی دنبال می‌شود، اما تک گزینه‌ای نیست.
مشکل این است که در دولت‌های قبلی برجام را به عنوان تک گزینه سیاست خارجی دنبال می‌کردند ما از ابتدای آغاز به کار دولت به تبع مذاکراتی که پیش ‌تر انجام شده بود گروهی تعیین شدند و مذاکرات را به طور جدی دنبال کردند، مذاکرات روی یک متن انجام می‌شد و اتحادیه اروپا رسماً اعلام کرد که متن دقیق است و خواسته‌ها غیر منطقی نیست.
اگرچه ما نکاتی را مد نظر داشتیم که باید از ابتدا در این قرارداد لحاظ می‌شد اما خواسته‌های به حق خود را دنبال کردیم و این نکات را رها کردیم، اما کسی که از این قرارداد خارج شد آمریکایی‌ها بودند و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند تنها طرفی که به تعهدات خود پایبند بود جمهوری اسلامی ایران بود.
Iranian flag - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.06.2023
گزارش و تحلیل
تاثیر سخنان بهروز کمالوندی بر روابط آژانس با ایران
۱۵ بار آژانس اعلام کرد که ایران در مسیر درست قرار دارد اما مورد توجه قرار نگرفت و مسئله هسته‌ ای دستاویزی شد برای مسائلی دیگر.
ما برای اینکه این دستاویز را از دشمن بگیریم میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم، دولت در مذاکرات و در طرح حقوق اساسی ملت ایران کوتاهی نکرده و تاکید بر تضمین حقوق حقه ملت ایران بر اساس این قرارداد است تا تحریم‌ها برداشته شود و ملت ایران بتوانند از آن چیزی که به عنوان برجام یاد می‌شود، استفاده کند؛ اما آنها با ادامه دادن تحریم‌ها در تلاشند تا ما را متوقف کنند.
آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی، شرایط لبنان، سوریه و محور مقاومت در منطقه را متفاوت با قبل دانست و گفت:امروز شاهد آن بودیم که در جنگ ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، هشت روزه و دو روزه ابتکار عمل به دست مجاهدین فلسطینی و لبنانی است، محور مقاومت امروز از تمام زمان‌های گذشته قوی‌تر است و رژیم صهیونیستی از تمام زمان‌ها آسیب پذیرتر است.
لذا تحرکات امروز در مرزهای عراق و سوریه نمی‌تواند هیچ خللی را به این محور وارد کند، در لبنان ادیان مختلف به حزب الله اعتماد دارند و بر این باوریم با جایگاهی که امروز محور مقاومت در منطقه دارد این گونه تحرکات رژیم صهیونیستی راه به جایی نمی‌برد و تنها نشان دهنده افول قدرت این رژیم است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала