روسیه در انتظار افزایش فعالیت برای احیا برجام است

© Sputnik / Natalia Seliverstova /  مراجعه به بانک تصاویر مسکو: گزارش آژانس ابزاری برای تأثیرگذاری بر مذاکرات برجام است نه بر اوضاع ایران
مسکو: گزارش آژانس ابزاری برای تأثیرگذاری بر مذاکرات برجام است نه  بر اوضاع ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.08.2023
Telegram
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد اگر آمریکا و ایران بر سر توافق هسته ای در تماس باشند، این یک نکته مثبت است و فدراسیون روسیه در انتظار تشدید فعالیت در رابطه با احیای برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) است.
به گزارش اسپوتنیک، ریابکوف گفت: در مورد تماس‌های واشنگتن و تهران، می‌دانیم که این تماس‌ها از جمله با میانجیگری برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت گرفته و ادامه دارد.
به گفته وی، اگر واقعاً چنین است، باید دیرتر کار برای احیای کامل برجام تشدید شود که مسکو برای آن آماده است و به همه از جمله ایران اطلاع می‌دهد.
این دیپلمات درباره احتمال از سرگیری مذاکرات در وین درباره توافق هسته‌ای، خاطرنشان کرد: تهران برای این امر آمادگی و تمایل دارد، مسکو و پکن نیز موافق چنین تصمیمی هستند اما غرب به دلیل ملاحظاتی که به طور مستقیم با برجام مرتبط نیست و می توان آنها را بطور کلی ادامه تلاش برای اعمال فشار بر کشورهای نامطلوب نامید، موضع جدایی اتخاذ می‌کند."
مسكو مي تواند به پيمان شكنى آمريكا پاسخ نظامى-فنى بدهد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.08.2023
تاکید مسکو و تهران بر غیرقابل قبول بودن رویکرد غرب در قبال برجام
ریابکوف با اشاره به اینکه ممکن است برخی "اصلاحات فنی" کوچک در توافق هسته‌ای انجام شود، خاطرنشان کرد: این به این دلیل است که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 و سپس در سال 2022 که روند مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته ای "در یک قدمی دستیابی به توافق" قطع شد، مدتی گذشته است.
پیش از این گزارش شده بود که ایران و آمریکا بر سر موضوع زندانیان با یکدیگر در تماس بوده و برای تبادل آنها به توافق رسیده اند و قرار است تهران به دارایی های مسدود شده خود به ارزش 6 میلیارد دلار برای استفاده بشردوستانه دسترسی پیدا کند.
قطر که به گفته وزارت امور خارجه این کشور در موضوع تماس های آمریکا و ایران نقش داشته است، ابراز امیدواری کرد که توافق واشنگتن و تهران در مورد آزادی زندانیان به آنها در مذاکره برای توافق هسته ای جدید، کمک نماید و دوحه برای تسهیل تماس ها تلاش می کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала