باید به بازی بازدارندگی هسته‌ای پایان داده شود

© AP Photoبمباران اتمی هیروشیما
بمباران اتمی هیروشیما - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.08.2023
Telegram
تحلیلگر آمریکایی از آمریکا و روسیه خواست تا بازی مرگبار بازدارندگی هسته ای را متوقف کنند.
به گزارش اسپوتنیک، داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل تسلیحات ایالات متحده، در گفتگویی با اسپوتنیک اظهار داشت که ایالات متحده و روسیه باید از بمباران شهرهای ژاپنی هیروشیما و ناکازاکی در سال 1945 درس بگیرند و از لفاظی استفاده از سلاح اتمی پرهیز کنند و بلافاصله نمایندگان خود را برای گفتگو در مورد این موضوع اعزام کنند تا به "بازی مرگبار" پایان دهند.
به عقیده وی، تنها راه معقول برای خروج از بازی مرگبار بازدارندگی هسته ای برای روسیه و ایالات متحده خودداری از هرگونه لفاظی مرتبط با تهدید استفاده از سلاح های هسته ای" است.
کیمبال به مناسبت سالگرد بمباران اتمی شهرهای ژاپنی ناکازاکی و هیروشیما توسط آمریکا گفت: "باید فرستادگانی برای انجام گفت‌وگوی جدی به نام کاهش خطرات در حوزه هسته‌ای و کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای اعزام شوند".
کارشناس آمریکایی در مسائل امنیت بین‌الملل به این سؤال پاسخ داد که نسلی از سیاستمداران مدرن چه درس‌هایی می‌توانند از وقایع غم‌انگیز 78 سال پیش بیاموزند؟
به گفته کیمبال، این دو سالگرد به عنوان "یادآوری غم انگیز" از غیرقابل قبول بودن تهدید استفاده از سلاح های هسته ای است و کسانی که چنین تهدیدهایی را انجام می دهند، بدون توجه به شرایط، "غیرانسانی" عمل می کنند.
کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی و عضو علی البدل کمیته مرکزی قدرتمند «حزب کارگر» حاکم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.04.2022
آیا بین کره شمالی و جنوبی جنگ اتمی درخواهد گرفت؟
او معتقد است که "اگر در حال حاضر از سلاح‌های هسته‌ای در درگیری در اروپا استفاده شود، هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که این امر منجر به تشدید تنش و استفاده از صدها کلاهک هسته‌ای، چند برابر قوی‌تر از آن‌هایی که هیروشیما و ناکازاکی را ویران کردند، نشود.
این کارشناس همچنین ابراز اطمینان کرد که چنین جنگی به راحتی می تواند تنها در چند ساعت منجر به کشته و زخمی شدن صدها میلیون نفر شود.
پیش از این، ولادیمیر پوتین گفته بود که استفاده از سلاح هسته ای از نظر تئوری امکان پذیر است اگر تهدیدی برای موجودیت کشور، استقلال و حاکمیت آن ایجاد شود - معنای حضور آن تضمین امنیت کشور به معنای وسیع کلمه است. در عین حال، رئیس جمهور تاکید کرد، روسیه نیازی به استفاده از آن ندارد.
همانطور که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قبلاً گفته بود، ایالات متحده زمانی که از سلاح های هسته ای استفاده کرد، پایه سابقه و نمونه استفاده از این نوع سلاح را بنیان گذاشت.
وی یادآور شد که ایالات متحده آمریکا تنها کشوری در جهان است که از سلاح هسته‌ای علیه یک کشور غیرهسته‌ای استفاده کرد و دو بار به شهرهای ژاپنی هیروشیما و ناکازاکی حمله کرد. ایالات متحده این را حق خود دانست.
هشدار پوتین به کسانی که می‌خواهند از روسیه با سلاح‌های هسته‌ای باج‌گیری کنند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.09.2022
هشدار پوتین به کسانی که می‌خواهند از روسیه با سلاح‌های هسته‌ای باج‌گیری کنند
به گفته رئیس جمهور روسیه، هیچ مصلحت نظامی برای استفاده آمریکا از سلاح هسته ای علیه ژاپن وجود نداشت، آنها این کار را انجام دادند زیرا این کار را به نفع خود می دانستند.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر در سخنرانی خود در ژاپن، بمباران هیروشیما و ناکازاکی را از نظر ویرانی و رنج انسانی بی سابقه خواند، اما نگفت چه کشوری دست به بمباران ژاپن زد و عذرخواهی هم نکرد.
گفتنی است، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در سال 1987 پیمانINF (پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد) را امضا كردند و طرفین متعهد شدند كه تمام موشكهای بالستیک زمینی و كروز را با برد متوسط و كوچك از بین ببرند. در اکتبر سال 2018 ، ترامپ از خروج واشنگتن به دلیل "عدم رعایت" مسکو به تعهدات خبر داد، اما طرف آمریکایی شواهدی ارائه نکرد. در سال 2019، روسیه نیز در واکنش به اقدامات ایالات متحده، مشارکت خود در پیمان INF را به حالت تعلیق درآورد.
معاهده کاهش استراتژیک تسلیحات هسته‌ای یا استارت، نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی میان روسیه و آمریکا به امضا رسید و در سال ۱۹۹۴ اجرایی شد.این معاهده در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد که بدنبال آن روسای جمهور آمریکا و روسیه در آوریل ۲۰۱۰، معاهده "استارت جدید" را امضا کردند. به موجب آن دو کشور متعهد شدند زرادخانه‌های هسته‌ای خود را تا ۳۰ درصد کاهش دهند یا به عبارتی تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را تا حد ۱۵۵۰ کلاهک اتمی برسانند.
پسکوف : تقابل اطلاعاتی علیه روسیه ، تلاش برای خفه کردن کشور است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.04.2023
پسکوف:کاهش زرادخانه هسته ای روسیه وآمریکا باید با در نظر گرفتن زرادخانه های ناتو محاسبه شود
اما مدتی بعد، واشنگتن با طرح اتهام جدید بر ضد روسیه مبنی بر نقض پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد به صورت رسمی اعلام کرد که از این سند امضا شده میان دو کشور خارج می شود و باید این پیمان را دیگر پایان یافته تلقی کرد.
مسکو که پیشتر در واکنش به کناره گیری موقت واشنگتن مشارکت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورده بود برای جلوگیری از منقضی شدن کامل این پیمان پیشنهاد کرده بود که استفاده از موشک های میان برد تا یک زمان مشخص از سوی هر دو کشور به حال تعلیق درآید.
سناریوهایی که بر اساس آن روسیه می تواند از نظر تئوری از سلاح های هسته ای استفاده کند، در دکترین نظامی روسیه و در مبانی سیاست دولتی در زمینه بازدارندگی هسته ای بیان شده است. بر اساس این اسناد، این امر در صورت تجاوز به روسیه یا متحدانش با استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی یا تجاوز با استفاده از سلاح‌های متعارف، زمانی که موجودیت خود دولت در معرض تهدید باشد امکان‌پذیر است.
شایان ذکر است که پیشتر، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده از تسلیحات هسته‌ای در اوکراین، گفته بود که همه چیز در دکترین هسته‌ای فدراسیون روسیه ذکر شده است.
پسکوف گفت: می‌توانید دکترین هسته‌ای مسکو را بخوانید، همه چیز در آنجا گفته شده است.
اگرچه روسیه بارها اعلام کرده است که تسلیحات هسته‌ای را تنها وسیله بازدارندگی و دفاعی می‌داند، اما با توجه به شرایط دکترین هسته‌ای این کشور و در آخرین اصلاحیه آن که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، روسیه در دکترین هسته‌ای خود تاکید کرده است که در برابر هرگونه تهدیدی که حاکمیت و تمامیت ارضی روسیه را به خطر بیاندازد و همچنین برای حفظ منافع خود و متحدانش از سلاح‌های غیر متعارف استفاده خواهد کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала